Zobacz najlepsze projekty łazienek - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Znamy wyniki konkursu Koło „Projekt Łazienki 2021”

 

Czas czytania: ~3 min


Kolejna edycja konkursu Koło na projekt toalety publicznej zakończyła się 29 listopada 2021 roku. Partnerem konkursu był Tatrzański Park Narodowy, bo tematem edycji konkursu Koło „Projekt Łazienki 2021” był projekt obiektu z funkcją toalety publicznej zlokalizowanego w Tatrzańskim Parku Narodowym, w rejonie Polany Huciska w Dolinie Chochołowskiej.

 

Uczestnicy konkursu Koło na projekt łazienki co roku zmagają się z trudnym zadaniem: rok temu musieli zaprojektować publiczną toaletę na terenie Łazienek Królewskich w Warszawie, w 2019 roku szukali optymalnej formy dla takiego obiektu nad jednym z olsztyńskich jezior, jeszcze wcześniej wyznaczono miejsce na nową łazienkę na bulwarze w Słupsku. W tym roku otoczeniem projektu publicznej toalety był jeden z najpiękniejszych zakątków Polski, czyli Tatrzański Park Narodowy.

 

Na konkurs  Koło „Projekt Łazienki 2021” nadesłano 178 projektów, które oceniało jury w składzie: dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz – kierowniczka Zakładu Projektowania i Teorii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, wiceprezes w autorskiej pracowni architektury Kuryłowicz & Associates, sędzia SARP Warszawa, Robert Konieczny – architekt, założyciel pracowni KWK Promes, Magdalena Federowicz-Boule – prezes i dyrektor kreatywna pracowni Tremend, sekretarz Warszawskiego Oddziału SARP, sędzia SARP, prof. Jan Sikora – wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, założyciel pracowni projektowej Sikora Wnętrza, Przemo Łukasik – architekt, współzałożyciel pracowni Medusagroup, Aleksandra Kozłowska – laureatka konkursu „Projekt Łazienki 2018”, obecnie związana z pracownią KWK Promes, Przemysław Powalacz – Prezes Zarządu Geberit sp. z o. o., Filip Zięba – zastępca dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego, Ewa Holek-Krzysztof z Działu Komunikacji i Wydawnictw Tatrzańskiego Parku Narodowego, Agnieszka Grzegorczyk – przedstawicielka Gminy Kościelisko, Jan Karpiel-Bułecka senior – architekt, popularyzator folkloru góralskiego, Marcin Rząsa – artysta rzeźbiarz z Zakopanego.

 

Jury uznało, że najciekawszą propozycją pawilonu mieszczącego publiczną toaletę na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego był projekt pt. „Uniesiona łąka” – to on otrzymał Grand Prix konkursu Koło „Projekt Łazienki 2021”. Jego autorami są Ewa Pokrzywa i Marcin Gierbienis. Zdaniem jury praca wyróżnia się pomysłem, który kompromisowo godzi poszanowanie przyrody i unikatowego krajobrazu z nową funkcją. Autorzy zatarli wspomnienie po działającym na tym terenie niegdyś parkingu, a zamiast utwardzonego placu oferuje przedłużenie polany. „Koncepcja  nie zaburza przestrzeni, nie wymaga istotnych konsultacji, jak wbudować obiekt w ten niezwykle cenny obszar, bez jego zakłócania. Podkreśla walory naturalne otoczenia, m.in. polanę krokusową, na której prowadzony jest kulturowy wypas owiec” – podkreślono w werdykcie.

Wyróżnienie I stopnia w konkursie Koło „Projekt Łazienki 2021” powędrowało do Anety Roguszczak za projekt „Toaleta publiczna TPN”. Jury doceniło wycofanie bryły względem istniejącego ciągu komunikacyjnego oraz ukrycie parteru projektowanego budynku w terenie, a także stworzenie osłoniętego od wiatru dziedzińca jako miejsca odpoczynku po górskiej wędrówce.  

Wyróżnienie II stopnia zdobyli Paweł Białas, Kamil Bryłka i Michał Ciebień za projekt „Forrest” – praca zwróciła uwagę jury unikalnym podejściem do reinterpretacji formy góralskiego szałasu, którego dach zdaje się unosić w powietrzu, stając się „miejscem wytchnienia, interakcji i odpoczynku w deszczowe oraz słoneczne dni”.

Trzy projekty otrzymały równorzędne wyróżnienia III stopnia. Otrzymały je projekty Jakuba Lazarowicza, Artura Piórka oraz Sylwii Gochowskiej, Kamili Mizery i Bogumiły Borek. Ten ostatni projekt otrzymał również nagrodę specjalną za projektowanie uniwersalne „za udaną próbę wdrożenia filozofii projektowania uniwersalnego jako kierunku architektonicznego, w celu likwidacji barier w dostępie do budynków użyteczności publicznej”.

Druga nagroda specjalna, za projektowanie w duchu zrównoważonego rozwoju została przyznana projektowi autorstwa Łukasza Krasuskiego.

W konkursie swój ulubiony projekt wybierali także internauci. Tu nagrodę otrzymała praca „ Koliba”, którego autorkami są Nicola Skrzyniarz, Dominika Reszuta i Sylwia Plata.

Więcej informacji na konkurskolo.pl

 

Byliśmy patronem medialnym konkursu.


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Łazienka

Kompleks Varso czeka na wieżę
Kompleks Varso czeka na wieżę

Varso – to nazwa, w której łączy się kilka nowo powstałych w Warszawie obiektów i przestrzeni. Najwi ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad
Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad

W historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi powstało nowe biuro szwajcarskiego koncer ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera