Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Perfekcyjny dom od Reform Architekt

 

Czas czytania: ~3 min


„Działka ma perfekcyjny kształt, perfekcyjne wymiary, perfekcyjną powierzchnię, perfekcyjne położenie względem stron świata, perfekcyjne położenie w mieście, perfekcyjne otoczenie wkoło siebie – ogólnie zostało odnalezione perfekcyjne miejsce na stworzenie perfekcyjnego domu” - mówi architekt Marcin Tomaszewski, twórca pracowni Reform Architekt. Jak poradził sobie projektant z takimi przecież nietypowymi warunkami?

 

Re: Perfect House
Re: Perfect House

Kompozycja prostych brył

Pracownia Reform Architekt ma na koncie np. przebudowę biurowca, jednak w jej portfolio dominują domy jednorodzinne, czasem o wyrazistych formach jak czarny dom. Architekci mają więc spore doświadczenie w dopasowywaniu budynków mieszkalnych do najróżniejszych, czasem niełatwych lokalizacjach jak dom na środku działki.

Re: Perfect House
Re: Perfect House

Jedna z ostatnich realizacji pracowni Reform Architekt powstała w łódzkiej dzielnicy Polesie. Jak podkreśla autor projektu, każdy z etapów projektowych był tu skrupulatnie zaplanowany. Począwszy od zakupu działki, po procedury związane z uzyskaniem warunków zabudowy, a kończąc na stworzeniu projektu wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Tak komfortowa sytuacja nie zdarza się często, podobnie jak „trafienie” działki o optymalnym kształcie i układzie.

Re: Perfect House
Re: Perfect House

W tych perfekcyjnych warunkach architekt zdecydował się stworzyć dom o wyraźnie wydzielonych strefach, w którym różne funkcje zamknięto by w widocznych w kształcie domu bryłach. Na te funkcje składały się: część garażowa, część wejściowa, część gabinetowa, część salonowa, część kuchenna – to na parterze, a funkcja sypialniana – na piętrze. Tak powstał plan nieregularnej, bogato rozczłonkowanej bryły o zróżnicowanych wysokościach. O wiele silniej „rozbrylony” został parter domu, nad którym architekt nadwiesił prostopadłościan piętra, który dominuje, ale uspokaja dynamiczną i nieregularną formę parteru.

Re: Perfect House
Re: Perfect House

Funkcje domu rozplanowane są w sposób wzajemnie się zazębiający – jak zębatki w silniku. Muszą do siebie idealnie pasować oraz pracując w różnym tempie z uwagi na swoją wielkość wprawiać go ruch” – mówi architekt. I taki układ zębatek starał się stworzyć w tym projekcie, w którym poszczególne pomieszczenia, mniejsze i większe, niższe i wyższe, są ze sobą połączone, przenikają się i harmonijnie pracują. Dom zbudowany dla rodziny 2+2 i został bardzo precyzyjnie zaplanowany, bo jest miejscem zarówno mieszkania, jak i pracy. Nawet taras ma swoje strefy funkcjonalne: grillowo-meczową, jadalnianą, salonową, basenową, leżakową.

Re: Perfect House
Re: Perfect House

Dom logiczny

Jak dodaje autor projektu, zastosowane materiały mają także podkreślać tę przestrzenną koncepcję: „Budynek został wykończony trzema materiałami: tynk biały – wskazuje pewne kierunki i wyróżnia główne bryły w budynku, dodatkowo allucobond czarny - służy jako wykończenie ścian tych elementów budynku, które „leżą” lub są schowane pod białe formy, oraz płyty ceramiczne nero marqina - wykończono nimi elementy, które w jakiś sposób podtrzymują lub wyciągają do przodu pewne strefy budynku”. Kształt domu uwypukla również specjalnie zaprojektowane oświetlenie zewnętrzne.

 

Zobacz galerię zdjęć domu jednorodzinnego

Re: Perfect House

Lokalizacja: Łódź – Polesie
Inwestor: prywatny
Projekt architektoniczny: Reform Architekt Marcin Tomaszewski

Realizacja: 2021
Zdjęcia: Piotr Krajewski

Źródło: reformarchitekt.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Dom Jednorodzinny, Bryła Domu, Realizacja Domu, Hot

Hanza Tower - wielofunkcyjna wieża
Hanza Tower - wielofunkcyjna wieża

24 piętra mieszkalne, cztery biurowe, trzy konferencyjne, dwie handlowo-usługowe, a pod ziemią trzy ...

E-konferencja: Fasady i prefabrykacja
E-konferencja: Fasady i prefabrykacja

Fasady to elementy budynków, które są widoczne z zewnątrz i stanowią jego pierwszą i najważniejszą w ...

Zgłoś realizację do Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022
Zgłoś realizację do Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022

Grupa Sztuka Architektury zaprasza do udziału w XV edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL, któreg ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera