Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Perfekcyjny dom od Reform Architekt

 

Czas czytania: ~3 min


„Działka ma perfekcyjny kształt, perfekcyjne wymiary, perfekcyjną powierzchnię, perfekcyjne położenie względem stron świata, perfekcyjne położenie w mieście, perfekcyjne otoczenie wkoło siebie – ogólnie zostało odnalezione perfekcyjne miejsce na stworzenie perfekcyjnego domu” - mówi architekt Marcin Tomaszewski, twórca pracowni Reform Architekt. Jak poradził sobie projektant z takimi przecież nietypowymi warunkami?

 

Re: Perfect House
Re: Perfect House

Kompozycja prostych brył

Pracownia Reform Architekt ma na koncie np. przebudowę biurowca, jednak w jej portfolio dominują domy jednorodzinne, czasem o wyrazistych formach jak czarny dom. Architekci mają więc spore doświadczenie w dopasowywaniu budynków mieszkalnych do najróżniejszych, czasem niełatwych lokalizacjach jak dom na środku działki.

Re: Perfect House
Re: Perfect House

Jedna z ostatnich realizacji pracowni Reform Architekt powstała w łódzkiej dzielnicy Polesie. Jak podkreśla autor projektu, każdy z etapów projektowych był tu skrupulatnie zaplanowany. Począwszy od zakupu działki, po procedury związane z uzyskaniem warunków zabudowy, a kończąc na stworzeniu projektu wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Tak komfortowa sytuacja nie zdarza się często, podobnie jak „trafienie” działki o optymalnym kształcie i układzie.

Re: Perfect House
Re: Perfect House

W tych perfekcyjnych warunkach architekt zdecydował się stworzyć dom o wyraźnie wydzielonych strefach, w którym różne funkcje zamknięto by w widocznych w kształcie domu bryłach. Na te funkcje składały się: część garażowa, część wejściowa, część gabinetowa, część salonowa, część kuchenna – to na parterze, a funkcja sypialniana – na piętrze. Tak powstał plan nieregularnej, bogato rozczłonkowanej bryły o zróżnicowanych wysokościach. O wiele silniej „rozbrylony” został parter domu, nad którym architekt nadwiesił prostopadłościan piętra, który dominuje, ale uspokaja dynamiczną i nieregularną formę parteru.

Re: Perfect House
Re: Perfect House

Funkcje domu rozplanowane są w sposób wzajemnie się zazębiający – jak zębatki w silniku. Muszą do siebie idealnie pasować oraz pracując w różnym tempie z uwagi na swoją wielkość wprawiać go ruch” – mówi architekt. I taki układ zębatek starał się stworzyć w tym projekcie, w którym poszczególne pomieszczenia, mniejsze i większe, niższe i wyższe, są ze sobą połączone, przenikają się i harmonijnie pracują. Dom zbudowany dla rodziny 2+2 i został bardzo precyzyjnie zaplanowany, bo jest miejscem zarówno mieszkania, jak i pracy. Nawet taras ma swoje strefy funkcjonalne: grillowo-meczową, jadalnianą, salonową, basenową, leżakową.

Re: Perfect House
Re: Perfect House

Dom logiczny

Jak dodaje autor projektu, zastosowane materiały mają także podkreślać tę przestrzenną koncepcję: „Budynek został wykończony trzema materiałami: tynk biały – wskazuje pewne kierunki i wyróżnia główne bryły w budynku, dodatkowo allucobond czarny - służy jako wykończenie ścian tych elementów budynku, które „leżą” lub są schowane pod białe formy, oraz płyty ceramiczne nero marqina - wykończono nimi elementy, które w jakiś sposób podtrzymują lub wyciągają do przodu pewne strefy budynku”. Kształt domu uwypukla również specjalnie zaprojektowane oświetlenie zewnętrzne.

 

Zobacz galerię zdjęć domu jednorodzinnego

Re: Perfect House

Lokalizacja: Łódź – Polesie
Inwestor: prywatny
Projekt architektoniczny: Reform Architekt Marcin Tomaszewski

Realizacja: 2021
Zdjęcia: Piotr Krajewski

Źródło: reformarchitekt.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Dom Jednorodzinny, Bryła Domu, Realizacja Domu, Hot

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera