Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego - książka architektoniczna

 

Czas czytania: ~2 min


Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda wydana przez Grupę Sztuka Architektury to doskonałe wprowadzenie do zagadnień wykorzystania w projektowaniu architektonicznym odkryć współczesnych neuronauk oraz psychologii. Dzięki rozległej wiedzy i umiejętnościom opowiadania Collin Ellard w lekki, a zarazem bardzo kompetentny sposób kreśli przed nami rozległą panoramę wiedzy na temat procesów poznawczych, które leżą u podstaw odbioru przestrzeni przez człowieka.

 

Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego

Oddajemy do Państwa rąk książkę, która wprawdzie nie może się poszczycić pełną aktualnością – jej pierwsze wydanie ukazało się w 2015 roku, ale kompensują to na pewno lekkość z jaką autor prowadzi nas po meandrach trudnej dziedziny jaką jest nauka o umyśle w jej specyficznym zastosowaniu do architektury oraz żywy język, którym się posługuje. Po zakończeniu redakcyjnej pracy nad tą pozycją, pomijając ogrom szczegółowych problemów i zagadnień w niej poruszonych, nasuwają się dwie refleksje.

 

Po pierwsze zawarte w tytule słowo serce pokazuje, jak ważną rolę w kreowaniu przyjaznej przestrzeni odgrywają emocje. Ich rola w systemie poznawczym człowieka w tej chwili jest bardzo doceniana. Liczne eksperymenty i badania potwierdzają, jak bardzo emocje związane są z racjonalnością oraz jak wielką rolę odgrywają w procesie odbioru architektury przez użytkownika.

 

Po drugie – co jeszcze ważniejsze - ciekawe wydają się szczególnie refleksje, które można napotkać pod koniec książki. Wskazano tam na pewną sprzeczność oraz napięcie pomiędzy próbami wykorzystania do projektowania architektury takich osiągnięć współczesnej nauki, jak sztuczna inteligencja, informatyka czy teoria umysłu, a artystycznym charakterem zawodu architekta, któremu przysługuje twórcza wolność.

 

Projektanci architektury z pewną obawą o swój status patrzą na próby obiektywizacji ich pracy oraz ograniczenie swobody decyzji - szczególnie w zakresie formy. To napięcie hamuje też budowę narzędzi wspomagających projektowanie, które nakierowane są zmaksymalizowanie przez projektanta roli potrzeb i oczekiwań użytkownika już na bardzo wczesnym etapie powstawania projektu.

 

Wydając książkę pt. „Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego” mamy nadzieję na odmitologizowanie tego problemu. Sztuczna inteligencja, informatyka, nauki o umyśle, neuroestetyka powinny wspomagać pracę projektanta w imię zadowolenia klienta, a nie zastępować go w procesie projektowym. Powinniśmy więc szukać mostów, a nie je burzyć. 

 

Kup książkę architektoniczną w naszej księgarni KSA24 Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego

 

Zobacz dyskusje o książce ► tutaj


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Książka Architektoniczna, Książka Dla Architektów, Książka Dla Studentów Architektury, Książka O Architekturze

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Opinie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera