Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nietypowe muzeum architektury

 

Czas czytania: ~2 min


Lapidarium Detalu w Łodzi zostanie oficjalnie otwarte już wkrótce. Choć z zewnątrz obiekt wygląda niepozornie, ma szansę stać się jedną z atrakcji miasta. Będzie tu można bowiem obejrzeć m.in. rzeźby, sztukaterie elewacyjne i wnętrz budynków, fragmenty balustrad schodów, kafle, ozdobne drzwiczki piecowe, grzejniki, ocalałe z łódzkich pałaców i kamienic.

 

Lapidarium Detalu w Łodzi
Lapidarium Detalu w Łodzi

Zbiór detali architektonicznych

Projekt Lapidarium Detalu w Łodzi powstał w pracowni Nizio Design International. Kierowane przez Mirosława Nizio biuro prowadziło również doradztwo i nadzór artystyczny nad realizacją projektu wykonawczego. Teraz prace dobiegły końca i za chwilę Lapidarium Detalu w Łodzi zostanie udostępnione zwiedzającym. Powinno zainteresować tak samo koneserów architektury i wnętrz, jak i tych, których interesują dzieje miasta zapisane z reliktach jego przeszłości. „Lapidarium Detalu w Łodzi to miejsce ważne dla lokalnej historii i tożsamości oraz kultury - poznamy tu dzieje łódzkiej architektury i lokalnej społeczności” – piszą o tym przedsięwzięciu jego pomysłodawcy.

Lapidarium Detalu w Łodzi
Lapidarium Detalu w Łodzi

Ekspozycja Lapidarium Detalu w Łodzi koncentruje się na czasach świetności miasta, kiedy było ono nie tylko ważnym ośrodkiem przemysłowym, ale i tętniącą życiem, wielonarodową metropolią pełną ważnych architektonicznych inwestycji. Zbiory Lapidarium Detalu pochodzą więc przede wszystkim z XIX i początku XX wieku. Jak piszą twórcy tej przestrzeni, to także okres, „gdy detale architektoniczne odgrywały bardzo istotną rolę w kształtowaniu estetycznego oblicza miasta, współtworzyły jego wizerunek jako dużego, znaczącego ośrodka miejskiego, który odniósł sukces na polu przemysłowym”.

Lapidarium Detalu w Łodzi
Lapidarium Detalu w Łodzi

Nowe życie zabytku

Lapidarium Detalu w Łodzi ulokowano na parterze zabytkowego budynku przy al. Kościuszki 19, w którym niegdyś mieścił się dom handlowy. Zespół architektów z pracowni Nizio Design International przeprowadzili tu remont, dostosowali przestrzeń do potrzeb ekspozycji, ale nie tylko. Do istniejącego gmachu został dostawiony prosty, minimalistyczny pawilon, tzw. info box, zaprojektowali także wygląd placu przed budynkiem, który stał się nie tylko przestrzenią publiczną, ale i miejscem ekspozycji. W Lapidarium Detalu przewidziano miejsce na prezentację eksponatów, ale nie mniej ważną częścią działalności placówki ma być edukacja – w obiekcie przewidziano więc także miejsce na spotkania, wykłady i prelekcje, warsztaty.

 

Lapidarium Detalu można już zwiedzać po wcześniejszym umówieniu terminu.

 

Zobacz galerię zdjęć obiektu

Lapidarium Detalu - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: al. Kościuszki 19, Łódź
Inwestor: Urząd Miasta Łódź
Projekt architektoniczny: Nizio Design International

Projekt: 2015
Realizacja: 2021
Źródło: nizio.com.pl, uml.lodz.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Muzeum, Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera