Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ekologiczny dworzec autobusowy w Lublinie

 

Czas czytania: ~2 min


Coraz częściej pojawiają się projekty, które przewidują wysoką dbałość o środowisko. Inspirujący projekt został przedstawiony przez pracownię architektoniczną Tremend. Ich pomysł zakłada stworzenie dworca autobusowego w Lublinie, który nie tylko zaskakuje ciekawą formą, ale również przedstawia wiele rozwiązań proekologicznych.

 

Projekt dworca w Lublinie
Projekt dworca w Lublinie

Szklana kurtyna

Dworzec metropolitalny powstanie nieopodal dworca kolejowego i Parku Ludowego. Obiekt stanowią dwa kubiki otoczone szklaną kurtyną. Bryła przykryta jest szerokim dachem, na szczycie którego zaplanowano zieloną przestrzeń publiczną. Elementy podtrzymujące zadaszenie przypominają konary drzew, co nasuwa kolejne skojarzenia związane z dbałością o środowisko. Architektom zależało na połączeniu różnych przestrzeni oraz otwarciu wnętrza na otoczenie dlatego też postawiono na liczne przeszklenia budynku. Na szczególną uwagę zasługuje północna strona jednego z kubików, która zostanie wykonana w formie zielonej ściany. Wschodnia część zostanie stworzona z betonu architektonicznego. Innym ciekawym projektem budynku przeznaczonym dla podróżnych jest dworzec kolejowy w Olsztynie.

Projekt dworca w Lublinie
Projekt dworca w Lublinie

Dbałość o środowisko

Projekt dworca autobusowego zakłada wiele rozwiązań służących środowisku. Podział przestrzeni wewnątrz budynku oraz liczne przeszklenia w elewacji umożliwią osiągnięcie niskiego zapotrzebowania na energię. Obiekt zostanie wyposażony w gruntowe pompy ciepła oraz energooszczędne oprawy LED. Poziom zużycia energii będzie kontrolowany za pomocą specjalnego systemu, który uwzględni natężenie światła docierającego do wnętrza budynku, detekcję ruchu oraz czynniki środowiskowe, takie jak pora dnia czy roku. Zgodnie z szacunkami, zapotrzebowanie na energię świetlną będzie obniżone o 50%. W odpowiedzi na problemy związane z zanieczyszczeniem środowiska, architekci przewidzieli zastosowanie kostki antysmogowej, która dzięki zawartości dwutlenku tytanu umożliwia przekształcenie powietrznych toksyn w substancje niezagrażające zdrowiu. System oczyszczania ścieków deszczowych pozwoli na podlewanie licznych roślin umieszczonych na dachu obiektu oraz w jego najbliższej okolicy. Na terenie dworca zostaną umieszczone stacje ładowania samochodów elektrycznych oraz stanowiska dla rowerów.

 

Zobacz galerię zdjęć dworca

Dworzec w Lublinie – metryczka projektu dworca

Autorzy projektu: Tremend

Nazwa projektu: Dworzec Metropolitalny w Lublinie

Lokalizacja: Lublin

Status: planowany


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera