Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wskaźniki, parametry i modele w kształtowaniu intensywnej wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej - książka architektoniczna

 

Czas czytania: ~2 min


Wskaźniki, parametry i modele w kształtowaniu intensywnej wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej to książka online wydana przez Politechnikę Śląską. Jej autorem jest dr inż. arch. Tomasz Bradecki. W monografii omówiono rolę wskaźników, parametrów oraz modeli w analizie i projektowaniu urbanistycznym zespołów mieszkaniowych.

 

Wskaźniki, parametry i modele w kształtowaniu intensywnej wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej

Autor przeanalizował znaczenie powyższych dla kształtowania środowiska zabudowy w kontekście aktualnych tendencji, jakie można zaobserwować w projektach i realizacjach zabudowy mieszkaniowej w Polsce. Szczególną uwagę zwrócił na wzajemne relacje między wybranymi wskaźnikami i parametrami. W dysertacji poruszył zagadnienie kształtowania zabudowy mieszkaniowej w ujęciu ilościowym. Podjęta została dyskusja na temat możliwych wartości brzegowych wskaźników i parametrów oraz przedstawiono liczne zrealizowane przykłady (w tym ich modele).

 

Część opisanych przypadków to projekty z praktyki zawodowej autora (czynnego zawodowo architekta i urbanisty). Pozostałe przypadki przedstawione w pracy odwołują się do badań zrealizowanych zespołów mieszkaniowych w Polsce. W pracy zaproponowano nowe definicje wybranych wskaźników, a ponadto zaprezentowano przykłady analiz, projektów oraz eksperymentów wykonywanych za pomocą modeli w oprogramowaniu BIM oraz parametrycznym. Coraz powszechniejsze wykorzystanie wspomnianych technologii pozwala na szybkie, łatwe i wielokrotne tworzenie różnych modeli zabudowy w skali architektonicznej i urbanistycznej.

 

Przedstawiona została również redefinicja modelu jednostki sąsiedzkiej w kontekście współczesnych kierunków w mieszkalnictwie. W dysertacji zaproponowano także autorski system oceny walorów przestrzennych zespołów mieszkaniowych. Daje to możliwość formułowania wniosków na temat możliwych kierunków rozwoju obszarów mieszkaniowych i sposobu ich zapisu przez modele cyfrowe oraz zapisy warunkowe wartości wskaźników w dokumentach planistycznych.
 
Autor podjął próbę aktualnego teoretycznego spojrzenia na możliwości tworzenia zwartej intensywnej zabudowy mieszkaniowej wobec wyzwań zrównoważonego rozwoju. Wnioski mogą być przydatne dla architektów, urbanistów, planistów, deweloperów oraz wszystkich decydentów odpowiedzialnych za kształtowanie zabudowy mieszkaniowej.

 

Pobierz książkę Wskaźniki, parametry i modele w kształtowaniu intensywnej wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Książka Architektoniczna, Książka Dla Studentów Architektury, Książka Dla Architektów, Książka Dla Budownictwa

BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach
BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach

BIN House to dom na warszawskich Zawadach, który powstał z myślą o czteroosobowej rodzinie z wyraźny ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Opinie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera