Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ekobudownictwo - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozstrzygnęło zorganizowany we współpracy z Oddziałem Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich konkurs o ekobudownictwie. Skierowany był on do studentów zainteresowanych proekologicznymi rozwiązaniami. Uczestnicy mieli za zadanie zaprezentować w ciekawy sposób ekologiczne rozwiązania, które mogą wpłynąć na zmianę sposobu, w jaki budujemy, mieszkamy i żyjemy.

 

Wyniki nietypowego konkursu architektonicznego

Szeroko rozumiane ekobudownictwo już od dawna nie jest nowinką, stało się codziennością. Stosowanie rozwiązań przyjaznych środowisku w budownictwie, a także wciąż poszukiwanie nowych, lepszych jest oczywistością. W obliczu zmian klimatycznych i wyczerpujących się zasobów nie można już budować jak kilka dekad temu. W poszukiwaniu wciąż lepszych rozwiązań ekologicznych w architekturze sięga się po bardzo różne narzędzia (Ekologiczny dom) czy materiały (Wormhouse), ale nie mniej ważna jest edukacja i atrakcyjny sposób prezentowania odbiorcom zastosowanych rozwiązań i technologii.

 

Właśnie temu celowi służył rozstrzygnięty właśnie przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Oddziałem Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich. Celem konkursu przeznaczonego dla studentów było przedstawienie w formie pisemnej, infografiki lub krótkiego filmu -zagadnienia, które w kontekście ekobudownictwa wydaje się uczestnikom ważne i przyszłościowe, a wiedza o nim warta rozpowszechnienia i stosowania. „Celem konkursu jest zachęcenie studentów do zmierzenia się z tematyką ekobudownictwa i ideą zrównoważonej architektury. Młodzi ludzie poprzez wykonanie zadania konkursowego poznają rozwiązania, które bazują na odnawialnych źródłach energii i sprzyjają efektywności energetycznej budynków” – pisali organizatorzy konkursu.

 

Studenci o tym, jak budować ekologicznie

Pierwszą nagrodę w konkursie o ekobudownictwie otrzymała Dominika Bednarek z Częstochowy, studentka Politechniki Wrocławskiej. Jej infografika na temat nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań w budownictwie została nagrodzona „za czytelne przedstawienie dwóch rozwiązań, których zastosowanie może przynieść szereg korzyści w kontekście ekologii i kształtowania odpowiedzialnego klimatycznie środowiska zbudowanego. Oba rozwiązania – beton konopny i fotowoltaiczne ogniwa perowskitowe nie są jeszcze powszechnie stosowane, ale mają ogromny potencjał. Jednocześnie, za pomysłowe uznano połączenie rozwiązań o zupełnie różnym charakterze – naturalnego materiału budowlanego na bazie roślin z nowoczesną, innowacyjną technologią ogniw perowskitowych. Pozwala to dostrzec i docenić różne drogi, które mogą prowadzić do rozwoju ekobudownictwa” – ja napisali jurorzy w uzasadnieniu werdyktu.

Wyniki konkursu ekobudownictwo

I nagroda: Dominika Bednarek z Częstochowy

Drugie miejsce w konkursie Daria Bal z Kalet, studentka Politechniki Śląskiej. Jej praca pt.: „Budownictwo cyrkularne” poruszyła temat konieczności przekształcenia gospodarki zasobami w model cyrkularny. „W sposób wyczerpujący odpowiada na postawione przed uczestnikami zadanie i spełnia kryteria oceny prac konkursowych. Infografika pokazuje przykładowe rozwiązania, nawiązując do zrealizowanych projektów. Na schematach wyjaśnia także kluczowe zasady projektowania cyrkularnego w kontekście architektury i budownictwa. Na uwagę zasługuje również uwypuklenie kwestii współpracy wielu interesariuszy związanych z procesem budowlanym, która jest tak istotna dla projektowania budynków zgodnie z ideą obiegu zamkniętego”.

Wyniki konkursu ekobudownictwo

II nagroda: Daria Bal z Kalet

Trzecią nagrodę przyznano Julii Wiśniewskiej z Sosnowca, studentce Politechniki Śląskiej za grafikę w przekrojowy sposób podejmującą temat ekobudownictwa i ukazującą szereg różnych rozwiązań, które wzajemnie się uzupełniają tworząc zrównoważony, przyjazny dla środowiska budynek. Dodatkowym atutem pracy jest jej użyteczność w kontekście publikacji i upowszechniania wiedzy o ekobudownictwie.

Wyniki konkursu ekobudownictwo

III nagroda: Julia Wiśniewska z Sosnowca

W konkursie wręczono jeszcze czwartą nagrodę, ta trafiła w ręce Mateusza Marchewki a Siemkowic, studenta Uczelni Łazarskiego. Ten laureat przygotował film, który opowiada o rodzinie, która postanowiła przekształcić swój zużywający dużo energii dom w obiekt bardziej ekologiczny i ekonomiczny. Jury doceniło przystępny sposób przekazania praktycznej, rzetelnej wiedzy, przy zachowaniu ciekawej i lekkiej formy. Uznanie zdobyło także podanie konkretnych wyliczeń i rozwiązań technicznych oraz wskazanie sposobu uzyskania finansowania dla przedsięwzięcia.

Wyniki konkursu ekobudownictwo

IV nagroda: Mateusz Marchewka z Siemkowic

Źródło: domzklimatem.gov.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera