Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ekobudownictwo - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozstrzygnęło zorganizowany we współpracy z Oddziałem Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich konkurs o ekobudownictwie. Skierowany był on do studentów zainteresowanych proekologicznymi rozwiązaniami. Uczestnicy mieli za zadanie zaprezentować w ciekawy sposób ekologiczne rozwiązania, które mogą wpłynąć na zmianę sposobu, w jaki budujemy, mieszkamy i żyjemy.

 

Wyniki nietypowego konkursu architektonicznego

Szeroko rozumiane ekobudownictwo już od dawna nie jest nowinką, stało się codziennością. Stosowanie rozwiązań przyjaznych środowisku w budownictwie, a także wciąż poszukiwanie nowych, lepszych jest oczywistością. W obliczu zmian klimatycznych i wyczerpujących się zasobów nie można już budować jak kilka dekad temu. W poszukiwaniu wciąż lepszych rozwiązań ekologicznych w architekturze sięga się po bardzo różne narzędzia (Ekologiczny dom) czy materiały (Wormhouse), ale nie mniej ważna jest edukacja i atrakcyjny sposób prezentowania odbiorcom zastosowanych rozwiązań i technologii.

 

Właśnie temu celowi służył rozstrzygnięty właśnie przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Oddziałem Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich. Celem konkursu przeznaczonego dla studentów było przedstawienie w formie pisemnej, infografiki lub krótkiego filmu -zagadnienia, które w kontekście ekobudownictwa wydaje się uczestnikom ważne i przyszłościowe, a wiedza o nim warta rozpowszechnienia i stosowania. „Celem konkursu jest zachęcenie studentów do zmierzenia się z tematyką ekobudownictwa i ideą zrównoważonej architektury. Młodzi ludzie poprzez wykonanie zadania konkursowego poznają rozwiązania, które bazują na odnawialnych źródłach energii i sprzyjają efektywności energetycznej budynków” – pisali organizatorzy konkursu.

 

Studenci o tym, jak budować ekologicznie

Pierwszą nagrodę w konkursie o ekobudownictwie otrzymała Dominika Bednarek z Częstochowy, studentka Politechniki Wrocławskiej. Jej infografika na temat nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań w budownictwie została nagrodzona „za czytelne przedstawienie dwóch rozwiązań, których zastosowanie może przynieść szereg korzyści w kontekście ekologii i kształtowania odpowiedzialnego klimatycznie środowiska zbudowanego. Oba rozwiązania – beton konopny i fotowoltaiczne ogniwa perowskitowe nie są jeszcze powszechnie stosowane, ale mają ogromny potencjał. Jednocześnie, za pomysłowe uznano połączenie rozwiązań o zupełnie różnym charakterze – naturalnego materiału budowlanego na bazie roślin z nowoczesną, innowacyjną technologią ogniw perowskitowych. Pozwala to dostrzec i docenić różne drogi, które mogą prowadzić do rozwoju ekobudownictwa” – ja napisali jurorzy w uzasadnieniu werdyktu.

Wyniki konkursu ekobudownictwo

I nagroda: Dominika Bednarek z Częstochowy

Drugie miejsce w konkursie Daria Bal z Kalet, studentka Politechniki Śląskiej. Jej praca pt.: „Budownictwo cyrkularne” poruszyła temat konieczności przekształcenia gospodarki zasobami w model cyrkularny. „W sposób wyczerpujący odpowiada na postawione przed uczestnikami zadanie i spełnia kryteria oceny prac konkursowych. Infografika pokazuje przykładowe rozwiązania, nawiązując do zrealizowanych projektów. Na schematach wyjaśnia także kluczowe zasady projektowania cyrkularnego w kontekście architektury i budownictwa. Na uwagę zasługuje również uwypuklenie kwestii współpracy wielu interesariuszy związanych z procesem budowlanym, która jest tak istotna dla projektowania budynków zgodnie z ideą obiegu zamkniętego”.

Wyniki konkursu ekobudownictwo

II nagroda: Daria Bal z Kalet

Trzecią nagrodę przyznano Julii Wiśniewskiej z Sosnowca, studentce Politechniki Śląskiej za grafikę w przekrojowy sposób podejmującą temat ekobudownictwa i ukazującą szereg różnych rozwiązań, które wzajemnie się uzupełniają tworząc zrównoważony, przyjazny dla środowiska budynek. Dodatkowym atutem pracy jest jej użyteczność w kontekście publikacji i upowszechniania wiedzy o ekobudownictwie.

Wyniki konkursu ekobudownictwo

III nagroda: Julia Wiśniewska z Sosnowca

W konkursie wręczono jeszcze czwartą nagrodę, ta trafiła w ręce Mateusza Marchewki a Siemkowic, studenta Uczelni Łazarskiego. Ten laureat przygotował film, który opowiada o rodzinie, która postanowiła przekształcić swój zużywający dużo energii dom w obiekt bardziej ekologiczny i ekonomiczny. Jury doceniło przystępny sposób przekazania praktycznej, rzetelnej wiedzy, przy zachowaniu ciekawej i lekkiej formy. Uznanie zdobyło także podanie konkretnych wyliczeń i rozwiązań technicznych oraz wskazanie sposobu uzyskania finansowania dla przedsięwzięcia.

Wyniki konkursu ekobudownictwo

IV nagroda: Mateusz Marchewka z Siemkowic

Źródło: domzklimatem.gov.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera