Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Mies van der Rohe Award 2022 – znamy najpiękniejszy budynek Europy

 

Czas czytania: ~3 min


European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award, organizowany przez barcelońską Fundację Miesa van der Rohe i Komisję Europejską konkurs jest odbywającym się co dwa lata przeglądem najlepszych realizacji architektonicznych powstałych na kontynencie europejskim. Konkurs, w którym wygrywa tylko jeden budynek, jest jednym z najbardziej cenionych tego typu plebiscytów na świecie.

 

Najważniejsza nagroda architektoniczna Europy

Mies van der Rohe Award 2022 odbywał się z opóźnieniem wywołanym pandemią, jury oceniało tym razem budowle powstałe przez prawie trzy ostatnie lata. Na krótkiej liście budynków-finalistów znalazły się w tym roku dwa obiekty z Polski; wcześniej wśród nominowanych było ich aż dwadzieścia pięć, 20 pochodziło z pierwszego wyboru (polskie budynki w konkursie Mies van der Rohe Award 2022), kolejne pięć dołączono po roku (polskie nominacje do Mies van der Rohe Award 2022), kiedy to – właśnie ze względu na wydłużony tryb odbywania się konkursu – po ocenę wzięto też nosze obiekty, dopiero co zbudowane.  

 

European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award 2022 roku otrzymał jednak gmach z Londynu. To Town House, budynek akademicki zbudowany na potrzeby Kingston University przez pracownię Grafton Architects z Dublina. Grafton Architects, czyli Yvonne Farrell i Shelley McNamara w 2020 roku otrzymały Nagrodę Pritzkera, sam Town House także był już wielokrotnie nagradzany, zdobył m.in. najważniejszą architektoniczną nagrodę Wielkiej Brytanii – Stirling Prize.

 

Co cechuje najlepsze budynki 2022 roku

Przyznając Mies van der Rohe Award 2022 pracowni Grafton i budynkowi Town House jury nagrody podkreślało, że to realizacja, która ma wielkie znaczenie jako architektura, która zagłębia się możliwość zmiany sposobu myślenia i polityki oraz znaczenie integracyjności. Wielka otwartość budynku, projekt uwzględniający potrzeby naprawdę wszystkich użytkowników, włączający, dostępny, integrujący – to słowa, które najczęściej pojawiają się w jego kontekście. Sama jego bryła, prosta, dość masywna, ujęta w geometryczne, ażurowe kamienne ramy mniej jest tu przytaczana. Współcześnie to nie ciekawe rozwiązania formalne, ale jakość przestrzeni oferowanej przez budynek jest znaczenie większą wartością. Mies van der Rohe Award 2022 dla londyńskiego Town House jest najlepszym tego dowodem. W tym wypadku architektura – choćby liczne półotwarte podcienia, które powstały dzięki ażurowym ramom tworzącym tę bryłę – jest tylko oprawą dla przestrzeni dla ludzi, dla młodych ludzi, którzy otrzymali tu miejsce spotkań, działań, integracji.

W 2022 roku jury konkursu przyznało jeszcze jedną nagrodę: Emerging Architecture Prize, dla najbardziej innowacyjnego projektu. I w tym wypadku nagrodzono ideę społeczną raczej niż samą architekturę. Nagrodę dostała kooperatywa mieszkaniowa La Borda, zaprojektowana w Barcelonie przez pracownię Lacol. Obiekt zrealizowany przez oddolną kooperatywę, wspólnotę, pomyślany jako miejsce życia i współdziałania, został doceniony jako niezwykle w naszych czasach wartościowy model opierający się nie na biznesie, na rachunku ekonomicznym, ale na współwłasności i współzarządzaniu wspólnych zasobów i możliwości. Warto podkreślić, że również pracownia opracowująca projekt budynku w Barcelonie działa na zasadach spółdzielni. W ten sposób nagroda Emerging Architecture Prize trafiła do wpisanego w gęstą tkankę Barcelony wyjątkowego budynku mieszkalnego, w którym poza zamieszkiwaniem żyje się także w ludzkiej wspólnocie, ekologicznej, szanującej zasoby, środowisko i siebie nawzajem.

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 12 maja 2022 roku w Pawilonie Miesa van der Rohe Pavilion w Barcelonie.

 

Foto:

Town House, Kingston University, Londyn, proj. Grafton Architects, zdjęcia: Alice Clancy, Dennis Gilbert, Ed Reeve
La Borda, Cooperative Housing, Barcelona, proj. Lacol, zdjęcia: Baku Akazawa, Lluc Miralles, Institut Municipal de l'Habitatge i Rehabilitaci¢ de Barcelona, Gbriel Lopez, Alvaro Valdecantos


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Architektura Zagraniczna

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera