Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


ZOO w Zamościu - geometryczna rozbudowa

 

Czas czytania: ~3 min


Zamojskie ZOO jest jedynym ogrodem zoologicznym południowo-wschodniej Polski. I jednocześnie jednym z najstarszych - powstał w 1918 roku z inicjatywy Stefana Milera, profesora biologii na ówcześnie działającej Akademii Zamojskiej, którego to naukowca imię nosi do dziś. W 1980 roku zmieniła się lokalizacja placówki – z centrum miasta przeniesiono ją na rozleglejszy teren przy ulicy Szczebrzeskiej. Już kilka razy modernizowana, dużej rozbudowy doczekała się w ostatnich latach. Za jej projektem stała pracownia Rysy Architekci.

 

ZOO w Zamościu
ZOO w Zamościu

Projekt dla ludzi i zwierząt

Znajdujące się w polskich miastach ogrody zoologiczne cieszą się niesłabnącą popularnością. Nic więc dziwnego, że wciąż starają się nie tylko poprawiać warunki życia w nich zwierząt, ale i atrakcyjność w oczach zwiedzających. Dobiega właśnie końca budowa Orientarium na terenie ogrodu zoologicznego w Łodzi, kilka lat temu szeroko opisywane było Afrykarium zbudowane z ZOO we Wrocławiu. Niedawno do tego grona dołączyła także placówka w Zamościu, którą rozbudowano według projektu pracowni Rysy Architekci.

ZOO w Zamościu
ZOO w Zamościu

Zaprojektowana przez Rysy Architekci rozbudowa objęła teren dwóch hektarów. Objęła wybiegi i woliery dla takich gatunków jak goral, orłosęp, leniwiec, papuga, mrówkojad, osioł, flaming, arui i wiele innych. Przy okazji rozbudowy powstała również ptaszarnia, zespół „Ameryki”, a także zaplecze higieniczno – sanitarne. Jak mówią sami architekci, punktem wyjściowym dla projektu było „odszukanie formy powołującej się na percepcję zarówno przyrody, jak i architektury”. Projektanci za cel postawili sobie nie tyle stworzenie dosłownego odwzorowania ekosystemów, a pewna „reinterpretacja natury, wprowadzającą wyraziste antropogeniczne formy. Tutaj ingerencja człowieka uwydatniona jest poprzez abstrakcyjny krajobraz, stworzony przez silnie zgeometryzowane kształty, intensywne kolory i wyraziste tekstury”.

ZOO w Zamościu
ZOO w Zamościu

Gra brył w świetle

Kształtując silnie zgeometryzowaną urbanistykę sięgnięto po – jak zauważają architekci – „niemal ocierający się o corbusierowską grę brył w świetle” układ brył i ażurowych konstrukcji o bardzo zróżnicowanych fakturach i powstałych w wyniku połączenia ze sobą materiałów o rozmaitym charakterze. „Użytkownik prowadzony jest poprzez serię krain geograficznych w asyście bodźców nie tylko wizualnych, ale również dotykowych, dźwiękowych, zapachowych. I oczywiście - w bliskim kontakcie z głównymi bohaterami, jakimi są mieszkańcy zoo” – można przeczytać w opisie projektu. Takie nie do końca typowe bryły i kształty pozwoliły uformować przestrzeń zoo, w której harmonijnie obok siebie pojawiają się otwarte wybiegi i klatki czy woliery, a także takie poprowadzenie alejek dla zwiedzających, że mogą oni przemieszczać się niemal w bezpośrednim towarzystwie zwierząt. „Zabudowa zoo, będąca sekwencją krain geograficznych ujętych w mikroskali, sprawia, że możemy odbyć spacer po świecie w skróconym czasie i dystansie, przemierzając obszar zaskakujących form. I to one właśnie usprawniają pewną poznawczość - bo w zasadzie odkrywanie odbywa się przypadkowo, i w ruchu, często łącząc się z komponentem zaskoczenia. Rzeźbiarskość otoczenia umożliwia pewne kadrowanie obrazów, które kolejno wyłaniają się przed bacznym okiem obserwatora” – opisują swój koncept architekci.

 

Zobacz galerię zdjęć obiektu

Rozbudowa ogrodu zoologicznego im. Stefana Milera w Zamościu - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: ul. Szczebrzeska 12, Zamość

Inwestor: Miasto Zamość

Projekt architektoniczny: Rysy Architekci

Architektura: Sebastian Bocian, Rafał Sieraczyński, Aleksandra Laprus, Kinga Socha, Agata Woźniak-Ciach, Remigiusz Grzyb

Architektura krajobrazu: Michał Kaczmarczyk

Inżynieria: Łukasz Sybilski, Sławomir Radziszewski, Andrzej Żabkin

Powierzchnia zabudowy: 10 525,38 m2

Projekt: 2016 - 2017

Realizacja: 2019 - 2021

Zdjęcia: Piotr Krajewski


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Architektoniczna, Obiekt Architektoniczny, Bryła Architektoniczna

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera