Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


ZOO w Zamościu - geometryczna rozbudowa

 

Czas czytania: ~3 min


Zamojskie ZOO jest jedynym ogrodem zoologicznym południowo-wschodniej Polski. I jednocześnie jednym z najstarszych - powstał w 1918 roku z inicjatywy Stefana Milera, profesora biologii na ówcześnie działającej Akademii Zamojskiej, którego to naukowca imię nosi do dziś. W 1980 roku zmieniła się lokalizacja placówki – z centrum miasta przeniesiono ją na rozleglejszy teren przy ulicy Szczebrzeskiej. Już kilka razy modernizowana, dużej rozbudowy doczekała się w ostatnich latach. Za jej projektem stała pracownia Rysy Architekci.

 

ZOO w Zamościu
ZOO w Zamościu

Projekt dla ludzi i zwierząt

Znajdujące się w polskich miastach ogrody zoologiczne cieszą się niesłabnącą popularnością. Nic więc dziwnego, że wciąż starają się nie tylko poprawiać warunki życia w nich zwierząt, ale i atrakcyjność w oczach zwiedzających. Dobiega właśnie końca budowa Orientarium na terenie ogrodu zoologicznego w Łodzi, kilka lat temu szeroko opisywane było Afrykarium zbudowane z ZOO we Wrocławiu. Niedawno do tego grona dołączyła także placówka w Zamościu, którą rozbudowano według projektu pracowni Rysy Architekci.

ZOO w Zamościu
ZOO w Zamościu

Zaprojektowana przez Rysy Architekci rozbudowa objęła teren dwóch hektarów. Objęła wybiegi i woliery dla takich gatunków jak goral, orłosęp, leniwiec, papuga, mrówkojad, osioł, flaming, arui i wiele innych. Przy okazji rozbudowy powstała również ptaszarnia, zespół „Ameryki”, a także zaplecze higieniczno – sanitarne. Jak mówią sami architekci, punktem wyjściowym dla projektu było „odszukanie formy powołującej się na percepcję zarówno przyrody, jak i architektury”. Projektanci za cel postawili sobie nie tyle stworzenie dosłownego odwzorowania ekosystemów, a pewna „reinterpretacja natury, wprowadzającą wyraziste antropogeniczne formy. Tutaj ingerencja człowieka uwydatniona jest poprzez abstrakcyjny krajobraz, stworzony przez silnie zgeometryzowane kształty, intensywne kolory i wyraziste tekstury”.

ZOO w Zamościu
ZOO w Zamościu

Gra brył w świetle

Kształtując silnie zgeometryzowaną urbanistykę sięgnięto po – jak zauważają architekci – „niemal ocierający się o corbusierowską grę brył w świetle” układ brył i ażurowych konstrukcji o bardzo zróżnicowanych fakturach i powstałych w wyniku połączenia ze sobą materiałów o rozmaitym charakterze. „Użytkownik prowadzony jest poprzez serię krain geograficznych w asyście bodźców nie tylko wizualnych, ale również dotykowych, dźwiękowych, zapachowych. I oczywiście - w bliskim kontakcie z głównymi bohaterami, jakimi są mieszkańcy zoo” – można przeczytać w opisie projektu. Takie nie do końca typowe bryły i kształty pozwoliły uformować przestrzeń zoo, w której harmonijnie obok siebie pojawiają się otwarte wybiegi i klatki czy woliery, a także takie poprowadzenie alejek dla zwiedzających, że mogą oni przemieszczać się niemal w bezpośrednim towarzystwie zwierząt. „Zabudowa zoo, będąca sekwencją krain geograficznych ujętych w mikroskali, sprawia, że możemy odbyć spacer po świecie w skróconym czasie i dystansie, przemierzając obszar zaskakujących form. I to one właśnie usprawniają pewną poznawczość - bo w zasadzie odkrywanie odbywa się przypadkowo, i w ruchu, często łącząc się z komponentem zaskoczenia. Rzeźbiarskość otoczenia umożliwia pewne kadrowanie obrazów, które kolejno wyłaniają się przed bacznym okiem obserwatora” – opisują swój koncept architekci.

 

Zobacz galerię zdjęć obiektu

Rozbudowa ogrodu zoologicznego im. Stefana Milera w Zamościu - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: ul. Szczebrzeska 12, Zamość

Inwestor: Miasto Zamość

Projekt architektoniczny: Rysy Architekci

Architektura: Sebastian Bocian, Rafał Sieraczyński, Aleksandra Laprus, Kinga Socha, Agata Woźniak-Ciach, Remigiusz Grzyb

Architektura krajobrazu: Michał Kaczmarczyk

Inżynieria: Łukasz Sybilski, Sławomir Radziszewski, Andrzej Żabkin

Powierzchnia zabudowy: 10 525,38 m2

Projekt: 2016 - 2017

Realizacja: 2019 - 2021

Zdjęcia: Piotr Krajewski


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Realizacja Architektoniczna, Obiekt Architektoniczny, Bryła Architektoniczna

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco
Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco

Zapraszamy na webinarium firmy Schüco poświęcone nowoczesnej stolarce z PVC-U. Podczas szkolenia zo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera