Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Biała hala nie tylko dla kibiców

 

Czas czytania: ~3 min


Hala widowiskowo-sportowa w Puławach, której powstanie było jedną z największych inwestycji w mieście w ostatnich latach, bierze udział w tegorocznej edycji konkursu Nagroda Roku SARP. Obiekt znalazł się w gronie oddanych ostatnio do użytku obiektów architektonicznych, których zarówno funkcja, jak i forma wyróżniają go na tle innych.

 

Hala widowiskowo-sportowa w Puławach

Architektura, sport, muzyka

Hale widowiskowo-sportowe – to obiekty potrzebne w każdym mieście. Współcześnie projektowane obiekty doskonale łączą w sobie funkcje przestrzeni do zawodów i treningów sportowych z organizowaniem koncertów, pokazów, widowisk. Wśród powstałych w ostatnich latach tego typu obiektów wyróżniają się m.in. hala Ergo Arena ulokowana na granicy Gdańska i Sopotu, Kraków Arena czy hala w Bytomiu, który był dostrzeżony także w plebiscytach architektonicznych. Niedawno do tego grona dołączyła hala widowiskowo-sportowa w Puławach. Co warte podkreślenia, koncepcja puławskiego obiektu powstała w ramach prac zespołu ds. budowy hali powołanego przez Prezydenta Miasta Puławy. Uczestniczyły wszystkie zainteresowane środowiska sportowe, które miały znaczący wpływ na kształt gmachu pod względem jego funkcjonalności.

Hala widowiskowo-sportowa w Puławach

Hala widowiskowo-sportowa w Puławach stanęła na terenie po dawnym tartaku we wschodniej części miasta. Od listopada 2021 roku nosi nazwę „Grupa Azoty Arena” - sponsorem tytularnym obiektu została Grupa Azoty. Na co dzień nowoczesny budynek służy miejscowym drużynom sportowym, które mają na koncie dużo sukcesów – tu trenują  brązowi medaliści Mistrzostw Polski w piłce ręcznej, drużyna KS AZOTY Puławy, sekcja podnoszenia ciężarów Wisła Puławy, swoje miejsce mają tu także siatkarze i koszykarze. Puławska hala posiada stały parkiet do gier zespołowych o największej powierzchni w Europie. Ale na tym nie koniec – w hali zlokalizowano także osobne sale do sportów walki (m.in. Taekwondo) oraz siłownię. Projekt hali spełnia wymogi międzynarodowych związków sportowych na organizację meczów o zasięgu europejskim, zapewnia także odpowiednie zaplecze do realizacji transmisji telewizyjnych. Hala w Puławach pomieścić może nawet 4000 osób – to w sytuacji koncertu, gdy widzowie znajdują się także na płycie boiska. Na trybunach znalazło się 1336 miejsc stałych oraz 1726 miejsc zlokalizowanych na zmechanizowanych trybunach teleskopowych.

Hala widowiskowo-sportowa w Puławach

Bryła kandydująca do nagrody

Projekt hali widowiskowo-sportowej Grupa Azoty Arena, powstał w Puławach w miejscowym biurze projektowym – Pracowni Architektonicznej MARKA s.c. Janusz Gąsiorowski, Tomasz Kozłowski przy udziale projektantów branżowych z biura projektowego ARCHIMEDIA z Poznania. Budynek został zaprojektowany tak, aby połączyć efektowną formę z wymogami technicznymi oraz rozwiązaniami energooszczędnymi. To właśnie z tego ostatniego powodu całkowicie przeszklona południowa fasada hali została otoczona wysuniętym na 6 metrów dachem – przeciwdziała on nadmiernemu nagrzaniu się elewacji i wnętrza. Podstawowym źródłem energii dla budynku jest bateria kilkudziesięciu gruntowych wymienników ciepła umieszczonych w odwiertach o głębokości ponad 100 m. W hali zadbano o właściwą akustykę (ważną zarówno w czasie koncertów, jak widowisk sportowych). Pod względem formy architekci postawili na prostotę: bryłę otula jasny dach, spływający miękko do ziemi w formie bocznych elewacji. Budowla otrzymała opływowe kształty, nadające jej nowoczesny wygląd, ale jednocześnie powodujące, że obiekt nie dominuje nad okolicą. „Puławy absolutnie zasługują na tę halę. To obiekt na miarę XXI wieku, jeden z najwspanialszych w Polsce” – mówił podczas otwarcia obiektu wicemarszałek województwa lubelskiego, Michał Mulawa.

Hala widowiskowo-sportowa w Puławach
Hala widowiskowo-sportowa w Puławach

Hala widowiskowo-sportowa w Puławach - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Puławy, ul. Lubelska 59

Inwestor: Urząd Miasta Puławy

Projekt architektoniczny: konsorcjum firm „Marka” Pracownia Architektoniczna S.C J. Gąsiorowski, T. Kozłowski, Archimedia Pracownia Architektoniczna Architekci&Inżynierowie

Generalny wykonawca: konsorcjum Mostostal Puławy S.A. (lider), Mostostal Warszawa S.A. (partner)

Powierzchnia zabudowy: 5 936,50 m2

Powierzchnia użytkowa: 9 535,90 m2

Kubatura: 80 505,00 m3

Realizacja: 2020

Wartość inwestycji: 86,93 mln zł brutto

Źródło zdjęć: mosir.pulawy.pl, mostostal.waw.pl

 


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Architektoniczna, Obiekt Architektoniczny, Obiekty

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera