Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowy budynek Muzeum Narodowego w Oslo

 

Czas czytania: ~3 min


Oddany właśnie do użytku budynek Muzeum Narodowego w Oslo jest nieoczywisty w swojej surowej estetyce i z pozoru wygląda na realizację bardzo zwykłą, nieodświętną i daleką od tego, co uważamy za wzór reprezentacyjnej Galerii Narodowej. Z tych też powodów wywołał w Norwegii dosyć burzliwą dyskusję

 

Muzeum Narodowe w Oslo
Muzeum Narodowe w Oslo

Kiedy osiadły w Neapolu, niemiecki architekt Klaus Schuwerk mówi o otwartym 11.06.2022 roku budynku Muzeum Narodowego w Oslo, to wspomina o Tyberiuszu, który chciał, aby jego 12 willi na Capri było położonych od siebie w zasięgu wzroku oraz o Platonie, który piękno definiował jako związek dzieła z rzeczami. 

Muzeum Narodowe w Oslo
Muzeum Narodowe w Oslo

Te odwołania mają, zdaniem Schuwerka, służyć za intelektualne uzasadnienie decyzji projektowych w nowo zrealizowanym budynku Muzeum Narodowego w Oslo. Obiekt jest nieoczywisty w swojej estetyce i wymaga obszernych didaskaliów, ażeby wyjaśnić sens realizacji, która z pozoru wygląda na bardzo zwykłą, nieodświętną i daleką od tego, co uważamy za wzór reprezentacyjnej Galerii Narodowej. Z tych też powodów wywołał w Norwegii dosyć burzliwą dyskusję.

Muzeum Narodowe w Oslo
Muzeum Narodowe w Oslo

To jest zresztą bardzo ciekawa tendencja, która daje znać o sobie w czasach kontekstualizmu. Budynki wymagają objaśnienia – bo same z siebie potrafią być nawet brzydkie, nie są w stanie przemówić językiem, który byłby dostępny dla użytkownika. Brak dekoracji i radykalny dialog z otoczeniem nie zawsze prowadzą do łatwego dialogu z publicznością.

Muzeum Narodowe w Oslo
Muzeum Narodowe w Oslo

Pudełko, ale z lampionem       

Nowe muzeum rozmawia z twierdzą Akerhus, dworcem oraz ratuszem miejskim wybudowanym w latach 30 ubiegłego wieku.  Wszystkie te budynki są dosyć oszczędne w formie, naznaczone odwołaniem do przedmodernistycznego funkcjonalizmu i nordyckiego klasycyzmu. I takie też jest nowe Muzeum – „skromne”, geometryczne pudełko na sztukę o powierzchni 54 tysięcy metrów kwadratowych, wzniesione za 600 milionów Euro. Obiekt jest efektem konkursu rozpisanego w 2010 roku. Rywalizowało w nim 238 prac. Budynek położony jest na końcu prowadzącej do portu ulicy Vestbanken, tuż przy wejściu do rozrywkowej dzielnicy Akker Bryge.  

Muzeum Narodowe w Oslo
Muzeum Narodowe w Oslo

Plan zagospodarowania przestrzennego terenu dawnego portu w Oslo nosi wdzięczną nazwę „Fjord City” i został przygotowany dla przestrzeni o długości ponad 12 kilometrów położonej nad dwoma zatokami, nad którymi mieści się miasto.  Do 4 realizacji, które tworzą tam już lokalną wersję „dzielnicy kultury” ze sławną Operą na czele, dołączył monumentalny gmach Muzeum, który mieści aż cztery placówki – Galerię Narodową, Muzeum Sztuki Współczesnej, Muzeum Architektury i Muzeum Designu.

Muzeum Narodowe w Oslo
Muzeum Narodowe w Oslo

Łupek i szkło

Podstawowym materiałem okładziny fasady podstawy budynku jest łupek. Przypomina w tym nieco Termy w Vals Zumthora. Na szczycie podstawy osadzono taras z platformą, podobną do tej znanej z gmachu Opery. Rozciąga się z niej widok na fjord oraz dużą część miasta.  Dostęp do niej wiedzie przez platformę z publicznie dostępnego, wewnętrznego dziedzińca, do którego przechodzi się przez główne wejście umieszczone za dwoma budynkami dworca Westbanen. Jest to układ zapożyczony z realizacji Schinkla.

Muzeum Narodowe w Oslo
Muzeum Narodowe w Oslo

Na platformie osadzono dwa kubiczne pudełka górnej kondygnacji z których jedno posiada szklaną, podwójną fasadę wypełnioną płytami z alabastru. W nocy podświetlona sala tworzy lampion, dominantę górującą nad portem niby latarnia morska.   

     

Wartość realizacji leży w trwałych i szlachetnych materiałach budowlanych, takich jak drewno, brąz, kamień - wapień muszlowy  oraz w detalach. 86 sal wystawienniczych tworzy przestrzeń wystarczającą do prezentacji zbiorów 4 muzeów.

Muzeum Narodowe w Oslo

Muzeum Narodowe w Oslo - metryczka projektu budynku

Projekt:  Klaus Schuwerk architects

Konkurs: 2010

Realizacja: 2022

Powierzchnia: 56 tysięcy metrów kwadratowych

Koszt: 600 milionów Euro

Fot: Muzeum Narodowe w Oslo

Rysunki: Klaus Schuwerk architects

 


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku, Architektura Zagraniczna, Obiekty Zagraniczne, Realizacje Zagraniczne

BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach
BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach

BIN House to dom na warszawskich Zawadach, który powstał z myślą o czteroosobowej rodzinie z wyraźny ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera