Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Łazienka za zasłoną – najlepszy projekt w konkursie Projekt Łazienki 2022

 

Czas czytania: ~4 min


13 czerwca 2022 roku ogłoszono wyniki konkursu, w którym uczestnicy mają za zadanie zaprojektowanie publicznej łazienki w istniejącym, wytypowanym przez organizatorów i zwykle mającym bardzo specyficzny charakter miejscu. Konkurs KOŁO „Projekt Łazienki 2022” skierowany jest do studentów i architektów, a jego organizatorem jest firma Geberit.

 

Wyniki konkursu architektonicznego

Konkurs KOŁO „Projekt Łazienki” ma już wieloletnią historię; jego uczestnicy projektowali już toalety w Tatrzańskim Parku Narodowym, toalety nad jeziorem w Olsztynie, toalety w Łazienkach Królewskich i toalety w malowniczym Kazimierzu Dolnym. W tym roku znów musieli przeanalizować kontekst cennego zabytku – zadaniem uczestników konkursu KOŁO „Projekt Łazienki 2022” było zaprojektowanie publicznej łazienki na terenie królewskiej rezydencji w Wilanowie w Warszawie. Organizatorzy wyznaczyli pod projekt miejsce w północnej części ogrodów królewskich Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, tuż obok Oranżerii.

 

Na konkurs nadesłano aż 101 projektów, które oceniło jury w składzie: prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz – Kuryłowicz & Associates. laureatka Honorowej Nagrody SARP 2021; arch. Robert Konieczny - KWK Promes; arch. Magdalena Federowicz-Boule - prezes pracowni Tremend; Paweł Jaskanis - dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie; Marta Gutweter – architekt Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie; dr hab. Barbara Kowalewska - ASP w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie; dr hab. Ewa Zaraś-Januszkiewicz - Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Katedra Ochrony Środowiska i Dendrologii; Agnieszka Kalinowska-Sołtys – APA Wojciechowski Architekci; arch. Mirosław Nizio - Nizio Design International; Marta Sękulska-Wrońska – partner w pracowni WXCA, prezes OW SARP; arch. Marcin Gierbienis – laureat konkursu Koło ,,Projekt Łazienki 2021” oraz Przemysław Powalacz – Prezes Zarządu Geberit.

 

Grand prix konkursu Koło „Projekt Łazienki 2022” oraz nagrodę specjalną za najlepiej zaprojektowaną toaletę publiczną zgodną z zasadami projektowania uniwersalnego otrzymał projekt o nazwie „Subtilitas”, którego autorami są Dominik Pierzchlewicz, Kuba Zajusz i Tomasz Bachórz. To oni w opinii jury najlepiej wpisali nowy obiekt w kontekst zabytkowego otoczenia z poszanowaniem walorów zabytkowej Oranżerii. „Nowoprojektowany pawilon odsuwa się od budynku historycznego i jednocześnie stanowi element łączący wizualnie z istniejącymi szklarniami. Ściana Oranżerii włączona do foyer pawilonu może stanowić efektowne tło dla ekspozycji rzeźb. Pozytywnym elementem rozwiązania jest umieszczenie całości programu użytkowego na parterze. Blok toalet jest umieszczony czytelnie, lokalizacja toalet przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami jest klarowna i równorzędna. Dostęp do pomieszczeń sanitarnych zapewnia pożądaną intymność. Decyzja neutralizacji energetycznej przeszklonej kubatury za pomocą przesuwanych kotar jest prosta, a jednocześnie oferuje wiele korzystnych alternatyw zarówno ze względów architektonicznych, jak i technicznych” – zapisano w werdykcie.

Wyróżnienie I stopnia oraz nagrodę specjalną za projektowanie w duchu zrównoważonego rozwoju i wykorzystanie materiałów odnawialnych oraz przyjaznych dla środowiska, zastosowanie źródeł energii odnawialnej, projektowanie rozwiązań mających na celu zmianę nieekologicznych zachowań mieszkańców i turystów, powędrowały do Krzysztofa Krakówko za koncepcję ,,wKOŁO pawilonu”. Jury doceniło zaakcentowany związek z dawnym i obecnym zapleczem ogrodniczym w historycznym parku, niekolidującym z zasadą funkcjonalnego wyodrębnienia i zabytkową Oranżerią w świetle dnia i przy sztucznym oświetleniu. Za zaletę uznano także fakt, że zaprojektowane elewacje są bezpieczne dla ptaków.

Wyróżnienie II stopnia otrzymali Adrianna Barłóg, Stanisław Borys, Witold Budzyński, Antoni Figiel, Mateusz Dziuba i Agnieszka Gajewska za projekt „Ogród Hesperyd - Projekt Pawilonu Wschodniego Oranżerii Króla Jana III w Wilanowie”. Praca zwróciła uwagę jury unikalnym pomysłem aranżacji przestrzeni toalet poprzez wprowadzenie elementów zieleni. Doceniono możliwość gromadzenia deszczówki, a także prostotę układu funkcjonalnego, która zapewnia swobodny dostęp dla osób z niepełnosprawnościami oraz właściwe użycie szlachetnych materiałów.

Trzy projekty otrzymały równorzędne wyróżnienia III stopnia. To projekty, stworzone przez zespoły: Izabela Maciejewska-Gałaś, Izabela Osiak i Karolina Wilgucka-Burzyńska; Malwina Bednarz i Ruben Mejias Garcia; Jakub Wichtowski, Magdalena Burdajewicz, Marta Drgas, Mikołaj Gruszczyński i Jan Zieliński.

Jak co roku, swój ulubiony projekt wybierali także internauci – najwięcej ich głosów otrzymał projekt pt. „Koło ogrodów”, którego autorami są Maria Hofman, Alicja Sutkowska, Mikołaj Szewko i Katarzyna Karczewska.

Źródło: kolo.pl

 

Byliśmy patronem medialnym konkursu.


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny, Łazienka

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera