Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Najlepsze polskie przestrzenie publiczne walczą o nagrodę

 

Czas czytania: ~2 min


The European Prize for Urban Public Space – to wymyślony w 1999, a organizowany od 2000 roku konkurs, którego celem jest nagrodzenie najciekawszych, najładniejszych, ale przede wszystkim najlepiej służących użytkownikom przestrzeni publicznych. Po spowodowanej przez pandemię przerwie konkurs znów się odbywa – w maju zakończono zbieranie zgłoszeń realizacji, oddanych do użytku w europejskich miastach pomiędzy 1 stycznia 2018 a 31 grudnia 2021 roku.

 

The European Prize for Urban Public Space

W gronie walczących o European Prize for Urban Public Space 2022 228 projektów z 35 krajów aż 27 realizacji zostało zgłoszonych z Polski. Według ogłoszonego przez organizatora konkursu, Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie (Centre of Contemporary Culture of Barcelona, CCCB) kalendarza w połowie lipca jury wybierze 20 projektów i 5 realizacji – finalistów, zaś w połowie listopada poznamy laureatów konkursu. Warto przypomnieć, że w 2016 roku główną nagrodę ex aequo projektem z Hiszpanii zdobyło szczecińskie Centrum Dialogu Przełomy pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego.

 

O tytuł najlepszej przestrzeni publicznej Europy w konkursie The European Prize for Urban Public Space walczą polskie realizacje o bardzo różnym charakterze. Są tu dwa projekty, które znalazły się w finale tegorocznej edycji Mies van der Rohe Award, czyli Park Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu i Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku; pojawiły się także realizacje docenione wcześniej w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego, czyli Strefa Aktywności w Chorzowie oraz Open Air Museum w Cieszynie. Wśród obiektów, w których nie tylko otwarty teren, ale i architektura jest elementem przestrzeni publicznej można wymienić Enklawę Przyrodniczą Bobrowisko, Ogrody Anny na terenie modernizowanego terenu pofabrycznego Fuzja w Łodzi, Dom Kultury w Pleszewie, założony na terenie dawnej stacji kolejowej, bazar na Bakalarskiej w Warszawie, przystań kajakową w Tychach, Pawilon Edukacyjny Kamień czy szkołę muzyczną na warszawskim Mokotowie.

 

Do konkursu European Prize for Urban Public Space 2022 zgłoszono kładki pieszo-rowerowe w Dobczycach i most w Siekierkach, woonerf na ulicy Abrahama w Gdyni czy przemianę na nowe społeczne funkcje dawnej koksowni Orzegów w Rudzie Śląskiej. Najliczniejszą jednak w konkursie reprezentację mają parki oraz tereny rekreacyjne. O laur rywalizować z innymi europejskimi projektami będą Jaworznickie Planty, Park Reduta w Krakowie, Przylasek Rusiecki w Krakowie, park na Podzamczu w Łęcznej, przebudowa Placu Litewskiego w Lublinie, Plac Chwaliszewo w Poznaniu, Park Miejski w Starachowicach, bulwary w Warszawie i Wrocławiu, Promenada w Świnoujściu, Plac Sportów Miejskich z Placu Defilad w Warszawie. Do nagrody został zgłoszony także niezwykły projekt, zrealizowany w czasie pandemii na zielonym terenie należącym do Galerii EL w Elblągu – tam wycięto trawą w nietypową szachownicę – odpowiednio ukształtowane pola na trawniku pokazywały, jak bezpiecznie wypoczywać, zachowując wymagany w czasie pandemii dystans społeczny.

Więcej na: publicspace.org/the-prize


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Polska Architektura, Przestrzeń Publiczna, Konkurs Urbanistyczny

Lofty w fabryce
Lofty w fabryce

W 1887 roku Hugo Bressel przy ulicy Cegielnianej (dziś to ul. Wólczańska) uruchomił niewielką fabryk ...

E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.
E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera