Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Najlepsze polskie przestrzenie publiczne walczą o nagrodę

 

Czas czytania: ~2 min


The European Prize for Urban Public Space – to wymyślony w 1999, a organizowany od 2000 roku konkurs, którego celem jest nagrodzenie najciekawszych, najładniejszych, ale przede wszystkim najlepiej służących użytkownikom przestrzeni publicznych. Po spowodowanej przez pandemię przerwie konkurs znów się odbywa – w maju zakończono zbieranie zgłoszeń realizacji, oddanych do użytku w europejskich miastach pomiędzy 1 stycznia 2018 a 31 grudnia 2021 roku.

 

The European Prize for Urban Public Space

W gronie walczących o European Prize for Urban Public Space 2022 228 projektów z 35 krajów aż 27 realizacji zostało zgłoszonych z Polski. Według ogłoszonego przez organizatora konkursu, Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie (Centre of Contemporary Culture of Barcelona, CCCB) kalendarza w połowie lipca jury wybierze 20 projektów i 5 realizacji – finalistów, zaś w połowie listopada poznamy laureatów konkursu. Warto przypomnieć, że w 2016 roku główną nagrodę ex aequo projektem z Hiszpanii zdobyło szczecińskie Centrum Dialogu Przełomy pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego.

 

O tytuł najlepszej przestrzeni publicznej Europy w konkursie The European Prize for Urban Public Space walczą polskie realizacje o bardzo różnym charakterze. Są tu dwa projekty, które znalazły się w finale tegorocznej edycji Mies van der Rohe Award, czyli Park Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu i Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku; pojawiły się także realizacje docenione wcześniej w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego, czyli Strefa Aktywności w Chorzowie oraz Open Air Museum w Cieszynie. Wśród obiektów, w których nie tylko otwarty teren, ale i architektura jest elementem przestrzeni publicznej można wymienić Enklawę Przyrodniczą Bobrowisko, Ogrody Anny na terenie modernizowanego terenu pofabrycznego Fuzja w Łodzi, Dom Kultury w Pleszewie, założony na terenie dawnej stacji kolejowej, bazar na Bakalarskiej w Warszawie, przystań kajakową w Tychach, Pawilon Edukacyjny Kamień czy szkołę muzyczną na warszawskim Mokotowie.

 

Do konkursu European Prize for Urban Public Space 2022 zgłoszono kładki pieszo-rowerowe w Dobczycach i most w Siekierkach, woonerf na ulicy Abrahama w Gdyni czy przemianę na nowe społeczne funkcje dawnej koksowni Orzegów w Rudzie Śląskiej. Najliczniejszą jednak w konkursie reprezentację mają parki oraz tereny rekreacyjne. O laur rywalizować z innymi europejskimi projektami będą Jaworznickie Planty, Park Reduta w Krakowie, Przylasek Rusiecki w Krakowie, park na Podzamczu w Łęcznej, przebudowa Placu Litewskiego w Lublinie, Plac Chwaliszewo w Poznaniu, Park Miejski w Starachowicach, bulwary w Warszawie i Wrocławiu, Promenada w Świnoujściu, Plac Sportów Miejskich z Placu Defilad w Warszawie. Do nagrody został zgłoszony także niezwykły projekt, zrealizowany w czasie pandemii na zielonym terenie należącym do Galerii EL w Elblągu – tam wycięto trawą w nietypową szachownicę – odpowiednio ukształtowane pola na trawniku pokazywały, jak bezpiecznie wypoczywać, zachowując wymagany w czasie pandemii dystans społeczny.

Więcej na: publicspace.org/the-prize


Podepnij swój artykuł

tagi

Polska Architektura, Przestrzeń Publiczna, Konkurs Urbanistyczny

Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy
Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy

To była już ósma edycja konkursu, w którym nowo powstałe warszawskie budynki rywalizują ze sobą o mi ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera