Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Fuzja prawie gotowa

 

Czas czytania: ~3 min


„Fuzja ma łączyć style architektury, kolory, okresy historii, obiekty o różnych funkcjach, wreszcie ludzi o odmiennych upodobaniach. To opowieść o czymś więcej niż tylko przywracaniu miastu postindustrialnej dzielnicy, która przez długie lata pozostawała odgrodzona murem” – mówił Przemo Łukasik z Medusa Group o projekcie modernizacji, przebudowy i rozbudowy poprzemysłowego kompleksu dawnej elektrowni w Łodzi. To właśnie śląskie biuro Medusa Group stoi za projektem kompleksu o nazwie Fuzja, którego realizacja dobiega właśnie końca.

 

fuzja

Rewitalizacja obiektu poprzemysłowego

 

Podobnych projektów powstały już w Polsce dziesiątki – fabryki, elektrownie, nieczynne zakłady produkcyjne i obiekty infrastruktury zyskują nowe życie, zamieniając się w wielofunkcyjne, nowoczesne kompleksy, w których postindustrialny klimat jest cechą wyróżniającą i przyciągającym użytkowników magnesem. Niedawno nowe życie zyskał inny poprzemysłowy łódzki kompleks, na terenie którego powstała inwestycja o nazwie Monopolis, teraz nowe funkcje zyskuje kwartał przy ulicy Milionowej.

fuzja

Fuzja powstała na terenie zabytkowej elektrociepłowni, której historia sięga 1907 roku, kiedy to Karol Scheibler junior, którego ojciec na terenie Łodzi stworzył największe imperium przemysłowe w Europie, postanowił uniezależnić własne zakłady fabryczne od zewnętrznych dostaw energii. Założył przemysłowy kompleks, który rozwinął się, stając swego rodzaju wizytówką imperium Scheiblerów i nowej epoki elektryfikacji. Teraz, za sprawą nowej koncepcji na zagospodarowanie tego obiektu, zamienił się on w nowy, żywy fragment miasta. W przestrzeni Fuzji połączono funkcje biurowe, handlowo-usługowe, gastronomiczne, mieszkalne. Rozlokowano je na terenie o powierzchni ośmiu hektarów, w 22 budynkach, z których 15 – to zaadaptowane do nowych potrzeb obiekty zabytkowe. Ważnym znakiem w przestrzeni Fuzji i całego obszaru miasta jest 80-metrowy komin dawnej elektrowni, który został pieczołowicie wyremontowany i zamieniony w symbol tego miejsca. Ale na tym nie koniec. Cztery z ośmiu hektarów powierzchni Fuzji – to tereny wspólne i zielone; wizytówką tej inwestycji ma być plac miejski – Ogrody Anny, przystosowany zarówno do odpoczynku, spotkań, jak organizowania wydarzeń kulturalnych czy rozrywkowych. Plac imię zawdzięcza żonie łódzkiego „króla bawełny”,  Annie Scheibler. Na placu posadzone zostały 43 drzewa, ok. 900 krzewów oraz blisko 4 tysiące sztuk ozdobnych traw i bylin, a także 168 m2 trawników.

fuzja

Nowe życie zabytkowych brył

 

Na terenie Fuzji działa już wiele firm – swoje lokale otworzyły tu placówki gastronomiczne, ale w nowych biurowcach swoje siedziby urządziły też znane firmy. Jak zawsze w przypadku podobnych inwestycji na terenach poprzemysłowych, część przestrzeni użytkowych znalazło się w zaadaptowanych do nowych potrzeb obiektach zabytkowych, część – w nowo powstałych bryłach, zaprojektowanych tak, by formą harmonizowały ze specyficznym sąsiedztwem. „Oczyszczamy, pozostawiając wszystkie blizny. W ten sposób chcemy stworzyć autentyczną mapę dokumentującą bieg historii” – mówił o działaniach związanych z obiektami zabytkowymi Przemo Łukasik z pracowni Medusa Group. „To miejsce historyczne podlegające współczesnym przekształceniom, zasadzające się na aktualnych potrzebach i stylu życia użytkowników miasta” – dodaje Łukasz Zagała z tej samej pracowni, podkreślając cel i znaczenie rozbudowy terenu, uzupełnienia go o nowe obiekty.

 

fuzja
fuzja
fuzja
fuzja

Fuzja

Lokalizacja: Łódź, ul. Tymienieckiego/Milionowa

Inwestor: Echo Investment   

Projekt architektoniczny: Medusa Group

Architekci: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała; współpraca autorska: Justyna Siwińska-Pszoniak, Małgorzata Czechowicz, Maciej Spiess, Sebastian Dziedzic, Małgorzata Kasińska, Mateusz Skalski, Sonia Kwiatkowska

Powierzchnia użytkowa: 90 000m2

Konstrukcja: Industria Project

Projekt: 2018-2019

Realizacja: 2021

https://fuzja-echo.pl/


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku, Hot

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera