Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


House with In-law Suite – podwójna bryła

 

Czas czytania: ~4 min


Studio architektoniczne KLAR stworzyło interesujący projekt domu nazwany House with In-law Suite. Położony pod lasem budynek zlokalizowany jest w czeskiej wsi Rybí w cichej i spokojnej okolicy. Dom składa się z dwóch segmentów połączonych wspólnym przedsionkiem, pomiędzy którymi rozciąga się wewnętrzny dziedziniec.

 

House with In-law Suite
House with In-law Suite

Dom w sielskim klimacie

Położona na południowym skraju wsi Rybí w województwie morawsko-śląskim działka budowlana wyznaczona jest przez krawędź drogi dojazdowej, okoliczny potok oraz ogrodzenie sąsiadującej posesji. Jest to spora parcela, jednak o znacznie zmniejszonej powierzchni możliwej zabudowy. Kształt domu jest w dużej mierze determinowany wymaganiami minimalnych odstępów od krawędzi lasu oraz znajdujących się pod ziemią zbiorników gazu.

House with In-law Suite
House with In-law Suite

Miejsce to oferuje malownicze widoki na otaczające pastwiska, lasy oraz wiejskie domy. Droga dojazdowa przecina potok w najniższym punkcie terenu tuż obok przydrożnej ławki i niewielkiego krzyża. Miejsce to jest ogólnodostępne, mimo że znajduje się na posiadłości klienta. Przez wieki było ono częścią drogi krzyżowej z miejscowości Nový Jičín do Štramberk.

 

Wymaganiem klientów było stworzenie projektu domu dla czteroosobowej rodziny oraz wydzieloną część dla dziadków. Pragnęli, aby budynek był wykonany z drewna, był łatwy do skonstruowania i funkcjonalnie opłacalny. Chcieli także mieć możliwość samodzielnego zbudowania domu, przynajmniej częściowo.

House with In-law Suite
House with In-law Suite

Konstrukcja klimatycznego domu pod lasem

Wokół działki niemalże nie ma innych budynków, które określałyby strukturę i formę projektu. W pobliżu dominuje mieszanka domów jednorodzinnych wykończonych w różnych stylach z różnych okresów. Po rozważeniu ograniczeń budżetowych, wymagań programowych i preferencji klienta ostatecznie przyjęto racjonalne podejście z wykorzystaniem powtarzających się elementów konstrukcyjnych.

House with In-law Suite

Projekt składa się z dwóch wydłużonych brył porytych dwuspadowymi dachami, połączonych pod kątem i umieszczonych na krawędzi obszaru przeznaczonego do zabudowy. Na pierwszy rzut oka kształt ten może przypominać typowy dla regionu Beskidów mały, parterowy dom z dwuspadowym dachem. Pomiędzy budynkami znajduje się dziedziniec z widokiem na pobliski las. Zacieniona przez nawis dachu szeroka przestrzeń ciągnąca się wzdłuż całego domu łączy go z dziedzińcem, oferując nieskończone możliwości relaksu, słuchania odgłosów płynącej wody, szeleszczących liści lub odległego szumu życia wiejskiego. Dorodne drzewa rosnące wokół potoku zapewniają cień i ukojenie od letniego, gorącego słońca, a zimą ich nagie gałęzie przepuszczają wystarczającą ilość światła docierającą do domu.

 

Interesującego projektu domu pod lasem podjęli się także projektanci pracowni Pole Architekci. Zgodnie z ich pomysłem został zrealizowany niezwykły, drewniany budynek, nazwany Domem Baby Jagi.

House with In-law Suite

Dwuskrzydłowe zacisze z patio

Dwa skrzydła domu przecinają się w przedsionku, który zapewnia widok na oba segmenty, dziedziniec i taras, pełniąc metaforyczną rolę drogowskazu. Hol z jednej strony prowadzi do głównej przestrzeni mieszkalnej, z drugiej natomiast wiedzie do korytarza dodatkowego apartamentu, w którym znajduje się pomieszczenie mechaniczne, mała łazienka i sypialnia.

 

Wkraczając do drugiego skrzydła domu napotykamy na podwójnej wysokości przestrzeń dzienną z otwartą kuchnią i jadalnią. Projekt kładzie nacisk na dostarczenie jak największej ilości widoków zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domu. Z kuchennego okna dostrzec możemy część wejściową, natomiast z pokoju dziennego rozciąga się szeroki widok na otaczający krajobraz. Korytarz łączy salon ze strefą prywatną, na którą składają się pokój dziecięcy, łazienka oraz główna sypialnia. Z każdej części jest bezpośredni dostęp do tarasu.

House with In-law Suite

Dom wybudowany jest w systemie konstrukcyjnym 2x4, ocieplony wełną mineralną oraz poszyciem z płyt OSB. W wykończeniu wnętrz dominujący element to naturalny, 3-warstwowy panel z litego drewna świerkowego oraz biała płyta gipsowa. W sypialniach położony został dębowy parkiet, w korytarzach i łazienkach – płytki ceramiczne.

 

Fundamenty podzielono na dwie części. W segmencie dla seniorów zastosowano żelbetonowe fundamenty pasowe, w drugim skrzydle natomiast cienkie, stalowe pale, które unoszą budynek. Nadaje to budowli pewną lekkość, zmniejszając jej skalę i wpływ na glebę.

 

Dom wyposażony jest w wodne ogrzewanie podłogowe zasilane elektrycznie. W części dziennej możliwe jest także dodatkowe ogrzewanie piecem opalanym drewnem, w łazience natomiast podgrzewanym grzejnikiem na ręczniki.

 

Zobacz galerię zdjęć domu

House with In-law Suite - metryczka projektu domu

Lokalizacja: Rybí 424, 742 65 Rybí, Czechy

Powierzchnia zabudowana 145 m²

Powierzchnia użytkowa 124 m²

Biuro architektoniczne: KLAR

Główni architekci: Václav Kocián, Zdeněk Liška

Realizacja: 2021

Zdjęcia: Václav Novák

Inżynieria budowlana: Martin Wünsche

Inżynieria bezpieczeństwa pożarowego: Pavla Tvrdá

Wykonawca: Richard Kovář

EPC: Tomáš Brückner


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura Zagraniczna, Obiekty Zagraniczne, Realizacje Zagraniczne, Dom Jednorodzinny, Dom, Bryła Domu, Realizacja Domu, Hot

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera