Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Orientarium w Łodzi - architektura dla ludzi i dla zwierząt

 

Czas czytania: ~3 min


W 2018 roku na terenie Ogrodu Zoologicznego w łodzi rozpoczęła się budowa Orientarium, zajmującego 33 tysiące metrów kwadratowych powierzchni jednokondygnacyjnego budynku, w którym zamieszkały m.in. orangutany, langury, anoa, tapiry malajske, gawialy, pantery mgliste, a w ogromnych basenach - rekiny oraz płaszczki. W Orientarium stworzono takie warunki, by dobrze się w nim czuły zwierzęta z Azji Południowo-Wschodniej.

 

Orientarium ZOO w Łodzi

Projekt dla nietypowych użytkowników

O projekcie Orientarium pisaliśmy na jego początkowym etapie, śledziliśmy także postępy prac na budowie, bo realizacja, która wyszła spod kreski pracowni ArC2 Fabryka Projektowa jest bardzo ciekawa. To architektura tworzona z myślą o dwóch bardzo różnych grupach „użytkowników”: bo kto jest ważniejszy w takim projekcie, zamieszkujące budynek zwierzęta, czy chcący je oglądać ludzie?  

Orientarium ZOO w Łodzi

Największym wyzwaniem dla projektantów Orientarium w Łodzi było stworzenie obiektu, który w polskim klimacie zapewniłby odpowiednie warunki życia dla fauny i flory Azji Południowo-Wschodniej z jej wilgotnym, gorącym klimatem tropikalnym. Tym bardziej, że współczesne ogrody zoologiczne – to obiekty projektowane tak, aby zapewnić funkcjonowanie zwierzętom w  środowisku jak najbardziej to możliwe zbliżonym do naturalnego. Jednocześnie budynek musiał spełniać warunki tłumnie odwiedzanego obiektu turystycznego – twórcy Orientarium zakładają, że będzie ono odwiedzane przez półtora miliona osób rocznie.

Orientarium ZOO w Łodzi

Bryła utrzymująca klimat

Wejście do Orientarium otrzymało formę inspirowana lasem bambusowym; pawilon wejściowy wyposażono w podcień, który doskonale podczas weekendu otwarcia sprawdził się jako przestrzeń chroniąca przed słońcem setki osób oczekujących w kolejce po bilety. Za nim rozpościera się wielofunkcyjna przestrzeń, w której znalazły się przestrzenie wystaw czasowych, ale i strefy odpoczynku, bary i restauracje. To tędy również zwiedzający dostają się do „serca” obiektu, czyli terenu zamieszkanego przez egzotyczne zwierzęta. Dla projektującego Orientarium biura ArC2 Fabryka Projektowa tworzenie bryły dla pochodzących z innych stref klimatycznych mieszkańców nie było nowością – ci sami architekci byli odpowiedziani za projekt Afrykarium na terenie ogrodu zoologicznego we Wrocławiu. W Łodzi stworzyli (we współpracy z biurem inżynieryjnym Arup) przestrzeń, w której temperatura wynosi 26-33° C, a powietrze ma 70% wilgotności.

Orientarium ZOO w Łodzi

W łódzkim Orientarium, wzorowanym na wrocławskim Afrykarium, zamieszkało ponad 30 gatunków zwierząt, w tym m.in. słonie indyjskie, niedźwiedzie malajskie, tapiry, orangutany, rekiny, wiele patków i ryb. Projektanci dołożyli starań, aby przegrody między zwierzętami a oglądającymi je ludźmi były jak najmniejsze czy najmniej widoczne, np.  zamiast krat zastosowano fosy, szklane przegrody, siatki i woliery, aby zwierzęta były bliżej, ale pozostawały w bezpiecznej odległości. Orientarium w Łodzi - to największy tego typu obiekt w Polsce i jeden z największych oraz najnowocześniejszych w Europie. Są tu hodowane zwierzęta, których nie zobaczy się w żadnym innym zoo w Polsce, np. krokodyle gawialowe, orangutany sumatrzańskie, jeżozwierze palawańskie, niedźwiedzie malajskie i rekiny gitarowe.

 

Zobacz galerię zdjęć Orientarium

Orientarium - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Łódź, ul. Konstantynowska

Inwestor: Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi

Projektanci: ArC2 Fabryka Projektowa

Wykonawca: Mosty Łódź

Powierzchnia terenu: 7, 60 ha

Powierzchnia zabudowy: 19 900 m2

Powierzchnia użytkowa: 33 500 m2

Projekt: 2016

Realizacja: 2022

Szacowany koszt inwestycji: 358,6 mln zł

Źródło zdjęć: zoo.lodz.pl, uml.lodz.pl, facebook.com/zoolodz, arup.com


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Realizacja Budynku, Realizacja Architektoniczna, Bryła Budynku

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco
Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco

Zapraszamy na webinarium firmy Schüco poświęcone nowoczesnej stolarce z PVC-U. Podczas szkolenia zo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera