Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Osiedle z plisowanych segmentów

 

Czas czytania: ~2 min


Budowa Południowej Obwodnicy Warszawy wraz z mostem łączącym dwa brzegi Wisły na południowych obrzeżach stolicy spowodowała, że peryferyjna prawobrzeżna dzielnica – Wawer stała się niezwykle atrakcyjnym terenem inwestycyjnym. Skutkiem tego jest silna urbanizacja tych okolic, do niedawna zdominowanych przez zabudowę jednorodzinną. Dziś w Wawrze budowanych jest wiele nowych osiedli, zwykle szanujących skalę i charakter sąsiedztwa. Jednym z nich jest Osiedle Kwiatów Polskich, projekt pracowni rmk.a.

 

Projekt Osiedla Kwiatów Polskich w Wawrze

Nowo powstające osiedla mieszkaniowe mogą mieć bardzo różne oblicza. Ich skala czy wygląd zależą nie tylko od lokalizacji i miejscowych regulacji planistycznych, ale i od wizji inwestora czy architektów. Mogą powstawać w dialogu z istniejąca już zabudową i jej klimatem, mogą też starać się ów zatarty przez lata klimat odtworzyć czy przypomnieć, miewają formy innowacyjne i nietypowe, mogą składać się z obiektów i różnej skali i charakterze, być duże i kamerlane

 

Budowane na terenie warszawskiej dzielnicy Wawer Osiedle Kwiatów Polskich można zaliczyć do tej ostatniej grupy. To kameralny zespół składający się z dwunastu domów w zabudowie bliźniaczej. Każdy lokal w osiedlu będzie miał powierzchnię ok. 134 m2, do każdego ma przynależeć ogródek o powierzchni od 110 do 171m2 . Wśród udogodnień, jakie czekają na lokatorów znalazły się m.in. ogrzewanie pompą ciepła z zasobnikiem na wodę czy ładowarka do aut elektrycznych.

Projekt Osiedla Kwiatów Polskich w Wawrze

Zróżnicowanie form

 

Za projekt osiedla odpowiadała pracownia rmk.a Roderyk Milik Architektura. Jak podkreślają autorzy, za cel postawili sobie nie tylko zmieszczenie się w założonym budżecie czy spełnienie regulacji planistycznych, ale i  „uzyskanie architektury o wyraźnej tektonice elewacji i zróżnicowanym odbiorze przestrzennym”. W ten sposób powstał pomysł na budowę dwóch rzędów segmentów, z których każdy byłby nieco przesunięty względem sąsiedniego. Od frontu linia zabudowy nowego osiedla kontynuuje tę zastaną, pomiędzy domami przeprowadzono wymaganą przepisami drogę wewnętrzną, a same segmenty, dzięki ich niejednolitemu układowi zapewniły mieszkańcom poczucie prywatności i nieco osłoniły przez wzrokiem sąsiadów.

 

Dodatkowym walorem takiego układu, jak piszą sami architekci, jest fakt, że „zgeometryzowana, plisowana  kompozycja elewacji rytmizuje odbiór urbanistyczny założenia, zmieniając percepcję odbiorcy w czasie przemieszczania się”. Dynamiczny układ poprzesuwanych względem siebie segmentów architekci urozmaicili na jeszcze jeden sposób – różnicując materiał elewacyjny poszczególnych brył. „Gama materiałowa opiera się na blasze falistej, blasze płaskiej oraz tynku w dwóch odcieniach dopełnionych antracytowymi wykończeniami” – opisują to architekci.
 

Według założeń inwestora osiedle ma być gotowe w trzecim kwartale 2023 roku.

Projekt Osiedla Kwiatów Polskich w Wawrze

Osiedle Kwiatów Polskich


Lokalizacja: ul. Kwiatów Polskich, Warszawa-Wawer
Inwestor: Senn Development
Projekt architektoniczny: rmk.a Roderyk Milik Architektura

Projekt: 2021
Planowana realizacja: 2023

Zdjęcia: https://senn.pl, www.facebook.com/rmk.architektura


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Hot

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera