Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Osiedle z plisowanych segmentów

 

Czas czytania: ~2 min


Budowa Południowej Obwodnicy Warszawy wraz z mostem łączącym dwa brzegi Wisły na południowych obrzeżach stolicy spowodowała, że peryferyjna prawobrzeżna dzielnica – Wawer stała się niezwykle atrakcyjnym terenem inwestycyjnym. Skutkiem tego jest silna urbanizacja tych okolic, do niedawna zdominowanych przez zabudowę jednorodzinną. Dziś w Wawrze budowanych jest wiele nowych osiedli, zwykle szanujących skalę i charakter sąsiedztwa. Jednym z nich jest Osiedle Kwiatów Polskich, projekt pracowni rmk.a.

 

Projekt Osiedla Kwiatów Polskich w Wawrze

Nowo powstające osiedla mieszkaniowe mogą mieć bardzo różne oblicza. Ich skala czy wygląd zależą nie tylko od lokalizacji i miejscowych regulacji planistycznych, ale i od wizji inwestora czy architektów. Mogą powstawać w dialogu z istniejąca już zabudową i jej klimatem, mogą też starać się ów zatarty przez lata klimat odtworzyć czy przypomnieć, miewają formy innowacyjne i nietypowe, mogą składać się z obiektów i różnej skali i charakterze, być duże i kamerlane

 

Budowane na terenie warszawskiej dzielnicy Wawer Osiedle Kwiatów Polskich można zaliczyć do tej ostatniej grupy. To kameralny zespół składający się z dwunastu domów w zabudowie bliźniaczej. Każdy lokal w osiedlu będzie miał powierzchnię ok. 134 m2, do każdego ma przynależeć ogródek o powierzchni od 110 do 171m2 . Wśród udogodnień, jakie czekają na lokatorów znalazły się m.in. ogrzewanie pompą ciepła z zasobnikiem na wodę czy ładowarka do aut elektrycznych.

Projekt Osiedla Kwiatów Polskich w Wawrze

Zróżnicowanie form

 

Za projekt osiedla odpowiadała pracownia rmk.a Roderyk Milik Architektura. Jak podkreślają autorzy, za cel postawili sobie nie tylko zmieszczenie się w założonym budżecie czy spełnienie regulacji planistycznych, ale i  „uzyskanie architektury o wyraźnej tektonice elewacji i zróżnicowanym odbiorze przestrzennym”. W ten sposób powstał pomysł na budowę dwóch rzędów segmentów, z których każdy byłby nieco przesunięty względem sąsiedniego. Od frontu linia zabudowy nowego osiedla kontynuuje tę zastaną, pomiędzy domami przeprowadzono wymaganą przepisami drogę wewnętrzną, a same segmenty, dzięki ich niejednolitemu układowi zapewniły mieszkańcom poczucie prywatności i nieco osłoniły przez wzrokiem sąsiadów.

 

Dodatkowym walorem takiego układu, jak piszą sami architekci, jest fakt, że „zgeometryzowana, plisowana  kompozycja elewacji rytmizuje odbiór urbanistyczny założenia, zmieniając percepcję odbiorcy w czasie przemieszczania się”. Dynamiczny układ poprzesuwanych względem siebie segmentów architekci urozmaicili na jeszcze jeden sposób – różnicując materiał elewacyjny poszczególnych brył. „Gama materiałowa opiera się na blasze falistej, blasze płaskiej oraz tynku w dwóch odcieniach dopełnionych antracytowymi wykończeniami” – opisują to architekci.
 

Według założeń inwestora osiedle ma być gotowe w trzecim kwartale 2023 roku.

Projekt Osiedla Kwiatów Polskich w Wawrze

Osiedle Kwiatów Polskich


Lokalizacja: ul. Kwiatów Polskich, Warszawa-Wawer
Inwestor: Senn Development
Projekt architektoniczny: rmk.a Roderyk Milik Architektura

Projekt: 2021
Planowana realizacja: 2023

Zdjęcia: https://senn.pl, www.facebook.com/rmk.architektura


Podepnij swój artykuł

tagi

Hot

Nowe biura dla Warszawy
Nowe biura dla Warszawy

Duńska pracownia Arrow Architects i polska Grupa 5 Architekci wspólnie stworzyły projekt kompleksu b ...

Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.
Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.

Zapraszamy na webinarium firmy Bauder, podczas którego zostanie przedstawione zastosowanie hydroizol ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera