Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zardzewiały budynek od Easst Architects

 

Czas czytania: ~2 min


W sąsiedztwie oczyszczalni ścieków, na terenie od dawna zajętym przez obiekty przemysłowe, mniejsze i większe zakłady produkcyjne i handlowe na Wilczaku w Poznaniu znajdował się od dawna opuszczony budynek, który nowy inwestor postanowił rozbudować i zaadaptować do swoich potrzeb. Zadanie zaprojektowania nowego wcielenia gmachu powierzył pracowni Easst Architects.

 

Przebudowa budynku industrialnego z kortenem

Przebudowa w industrialnym stylu


„Stworzyć monument łączący historię dzielnicy z nowymi technologiami” – tak architekci definiują ideę, którą postawili przed sobą przystępując do projektowania. Postanowili odnieść się do industrialnego charakteru okolicy, ale i jej zmieniającego się oblicza (przybywa tu budynków mieszkalnych, przemysł zanika), a połączyć to z nowoczesnością, którą reprezentuje działający w branży technologicznej inwestor. Mając wśród referencji gmach poznańskiej Starej Gazowni, „której budynki projektowane były na podobieństwo kościołów, jako wyraz zachwytu nad ideami uprzemysłowienia świata” architekci sięgnęli po corten, materiał wyrazisty i jednoznacznie kojarzący się z nastrojem obiektów poprzemysłowych

Elewacja z kortenu

„Naszym głównym założeniem było podkreślenie jednak pierwotnej historii miejsca i stworzenia budynku-pomnika industrialnej przeszłości dzielnicy. Założenie to idealnie wpisało się w idee inwestora, który zajmuje się wdrażaniem robotycznych linii produkcyjnych montażu samochodów w Europie” – piszą o swoim projekcie architekci. Zespół pracowni  Easst Architects postanowił w tym celu zestawić ze sobą kilka wyrazistych materiałów – nadbudowę istniejącego obiektu obłożono cortenem, niższe kondygnacje zachowano w ich ceglano-betonowym wyrazie. Niższa część budynku, dawna hala produkcyjna zachowała swój wygląd, proporcje, konstrukcję, łącznie ze świetlikiem dachowym oraz suwnicą. Nad nią nadbudowano cztery kondygnacje mieszczące biura; towarzyszą im kletki schodowe doświetlone pionowymi pasami przeszkleń. Ich obecność oraz wysunięcie poza lico parteru trzech wyższych kondygnacji pomogło rozrzeźbić bryłę i nadać jej niebanalny wygląd.

Elewacja z kortenu

Dojrzewający corten

 

 

Podziały elewacji, układ okien, wydobycie na zewnątrz słupów konstrukcyjnych nadały budowli smukłości, wykreowały tektonikę bryły. Na dachu architekci przewidzieli taras z pięknym widokiem na rzekę – ten ma czynić biurowiec przyjemniejszym miejscem do przebywania. „Budynek będzie posiadał nowoczesne technologie związane z alternatywnymi sposobami pozyskiwania energii takie jak rekuperacja ciepła powietrza, panele fotowoltaiczne i solary do podgrzewania wody” – dodają architekci. Aby zastosowany na elewacjach corten by trwały i odporny na warunki atmosferyczne zastosowano go w „surowej” wersji i pozostawiono na jakiś czas, aby „dojrzewał”, zmieniając swój wygląd, pokrywając patyną, dochodząc do właściwego, założonego przez architektów wyglądu i stopnia odporności.

Elewacja z kortenu

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Hot

Lofty w fabryce
Lofty w fabryce

W 1887 roku Hugo Bressel przy ulicy Cegielnianej (dziś to ul. Wólczańska) uruchomił niewielką fabryk ...

E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.
E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera