Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ekologiczne osiedle TBS w Katowicach

 

Czas czytania: ~3 min


Kreowanie zabudowy szanującej środowisko, a zarazem oferującej użytkownikom coś więcej niż tylko dach nad głową – to wiodący nurt we współczesnej architekturze mieszkaniowej. Rozumieją to doskonale przedstawiciele Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którzy projekt nowego osiedla TBS na katowickim Giszowcu powierzyli pracowni K3Xmore.

 

Projekt ekologicznego osiedla w Katowicach
Projekt ekologicznego osiedla w Katowicach

Osiedle dostępne

Współczesne osiedla mieszkaniowe coraz częściej projektowane są w poszanowaniu środowiska (Osiedle z drewna i cegły), uzupełniane o otwartą, zieloną przestrzeń (Warszawskie Osiedle Tatarak), w oparciu o ideę miasta 15-minutowego (Osiedle Mieszkaj w Mieście w Krakowie) i z łączeniem różnych form przestrzennych i użytkowych (Osiedle Aleja Dębowa we Wrocławiu). Co ciekawe, podobne nowatorskie idee wprowadzają nie tylko inwestorzy budujący najdroższe, luksusowe kompleksy mieszkalne, ale i podmioty oferujące mieszkania dostępne. To właśnie oni są najbardziej przekonującym przykładem na to, że zmiany na lepsze w przestrzeniach mieszkalnych warto i da się wprowadzać.

Projekt ekologicznego osiedla w Katowicach

Dowodem tego nowy projekt Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które przy ulicy Kosmicznej na Giszowcu buduje osiedle pod wieloma względami pionierskie w skali kraju. Osiedla TBS nie są dziełem nastawionych na zysk deweloperów, to mieszkania dostępne, na które nie trzeba brać kredytu na kilkadziesiąt lat. Tym bardziej warto docenić fakt, że właśnie przy okazji takiej inwestycji wdrożone będą także ciekawe, nowe rozwiązania architektoniczne. Osiedle TBS na Giszowcu zaprojektowała pracownia K3Xmore, której projekt wygrał w ogłoszonym przez TBS konkursie architektonicznym. „Osiedle będzie budowane zgodnie z ideą zrównoważonej architektury, (…) będzie miało, jak na inwestycję miejską, wiele nowoczesnych rozwiązań w zakresie ekologii i integracji mieszkańców” – podkreśla inwestor. Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zamierza starać się o uzyskanie certyfikatu Zielony Dom dla Inwestycji – pierwszego polskiego, składającego się z wielu kryteriów certyfikatu oceniającego inwestycje mieszkaniowe w ramach budownictwa zrównoważonego.

Projekt ekologicznego osiedla w Katowicach

Innowacje mieszkaniowe

Osiedle złożone będzie z siedmiu trzy- i czteropiętrowych budynków z lokalami  od jednopokojowych kawalerek do czteropokojowych mieszkań. Każde z mieszkań będzie miało balkon, taras lub ogródek. Dzięki budowie garaży podziemnych na terenie osiedla wyłączony zostanie ruch samochodowy na rzecz stworzenia maksymalnie dużej i  przyjaznej przestrzeni zieleniej. Osiedle złożone będzie z trzech horyzontalnych pasów – północnego, przeznaczonego na komunikację, centralnego – mieszkalnego i południowego – zielonego. Na terenie osiedla powstaną ogrody deszczowe, prospołeczne przestrzenie wspólne; domy wyposażone zostaną w fotowoltaikę i pompy ciepła, nie będą w ogóle podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej. Domy będą budowane z prefabrykatów, a już same zastosowane materiały zapewnią dobre parametry energooszczędności. W ten sposób ślad węglowy budynków będzie niewielki. Architektki z pracowni  K3Xmore tak opisują konstrukcję samych budynków: „W budynkach zaprojektowano elewację wentylowaną wraz z wełną mineralną jako izolatorem ciepła. Elewacja wykończona jest blachą stalową na rąbek stojący, przymocowaną do podkonstrukcji stalowej . Blacha została zamontowana w 3 różnych kierunkach- wertykalny oraz ukośny w dwóch wariantach, dzięki temu elewacja nie jest mono-strukturalna, pomimo zachowania jednego materiału na wszystkich obiektach. Kolory elewacji nawiązują do naturalnego otoczenia, a sam system został zaproponowany z prostego powodu - możliwość prefabrykacji fasady oraz szybki czas montażu. Tak jak kiedyś cegła, stanowiąca budulec starych osiedli robotniczych na Giszowcu czy Nikiszowcu była popularna i łatwo dostępna, tak dzisiaj prefabrykowany system modułów z wełny mineralnej i blachy stalowej jest łatwo dostępny i stosunkowo ekonomiczny”. Pierwsi mieszkańcy mają wprowadzić się do mieszkań na tym innowacyjnym osiedlu w 2024 roku.

Projekt ekologicznego osiedla w Katowicach

Ekologiczne osiedle - metryczka projektu osiedla

Lokalizacja: Katowice, Giszowiec, ul. Kosmiczna

Inwestor: Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego

Projekt architektoniczny: K3Xmore
Powierzchnia: 12 400 m2
Projekt: 2021
Planowana realizacja: 2024

Źródło: tbs.katowice.pl; katowice.eu; k3xmore.pl

 


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Osiedla, Projekt Architektoniczny, Ekologia, Architektura Mieszkaniowa, Projekt Budynku

Nowe biura dla Warszawy
Nowe biura dla Warszawy

Duńska pracownia Arrow Architects i polska Grupa 5 Architekci wspólnie stworzyły projekt kompleksu b ...

Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.
Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.

Zapraszamy na webinarium firmy Bauder, podczas którego zostanie przedstawione zastosowanie hydroizol ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera