Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Stara Rzeźnia w Poznaniu - klimatyczna przestrzeń odzyskana

 

Czas czytania: ~2 min


Stara Rzeźnia znajduje się w centrum Poznania, przy ulicy Garbary, w sąsiedztwie Starego Miasta, Cytadeli, u stóp Wzgórza św. Wojciecha. Dziś to bez wątpienia jedna z najlepszych lokalizacji, by wykreować tu nową miejską przestrzeń i cenny teren, który po zabudowaniu z zyskiem sprzedać. Od 1900 roku w tym miejscu istniały zakłady miejskie, których zabytkowe zabudowania zachowały się do dziś. Teraz staną się one częścią kompleksu nowej zabudowy.

 

Stara Rzeźnia w Poznaniu
Stara Rzeźnia w Poznaniu

Rewitalizacja terenu poprzemysłowego

W samej tylko Warszawie w ostatnich latach nowe funkcji otrzymało kilka kompleksów poprzemysłowych – Browary Warszawskie, Fabryka Norblina, Centrum Praskie Koneser, Elektrownia Powiśle. Podobnych realizacji przybywa także w innych miastach, bo wciąż istnieją obiekty poprzemysłowe, które niegdyś lokalizowano w centrach miast, a które dziś straciły swoją funkcję i stanowią wartościową przestrzeń do włączenia jej w strukturę miasta. Taki los czeka teraz Starą Rzeźnię w Poznaniu.

Stara Rzeźnia w Poznaniu
Stara Rzeźnia w Poznaniu

550 mieszkań o powierzchni od 30 m2 do 200 m2 oraz 23 300 m² powierzchni biurowej i przestrzeni work & living zamierza na terenie poprzemysłowego kompleksu stworzyć inwestor. Architekturę projektuje pracownia JSK, która dookoła najcenniejszych zabytkowych obiektów zaplanowała nowe budynki. W historycznych bryłach dawnych zakładów mięsnych powstaną lokale usługowe, handlowe, gastronomiczne, a także przestrzeń na kulturę. Wokół nich wybudowane zostaną nowe budynki mieszkalne i biurowe, a całość zintegrują skwery, zieleńce, przestrzenie publiczne. Nowe budynki, w kontraście do ceglanych zabudować poprzemysłowych, mają mieć formy nowoczesne, aby z daleka było jasne, że są współczesną ingerencją w historyczny obszar.

Stara Rzeźnia w Poznaniu
Stara Rzeźnia w Poznaniu

Nowa dzielnica miasta

Jak podkreśla inwestor, projekt adaptacji terenu do nowych funkcji jest wynikiem „wielomiesięcznej pracy zespołów architektów pod kierunkiem Przemysława Borkowicza, a następnie pracowni JSK, a także rezultat współpracy z władzami miasta, Architektem Miejskim, Miejskim Konserwatorem Zabytków oraz Miejską Pracownią Urbanistyczną”. Chodziło to, aby wykreować „krajobraz miejski”, dobrze wykorzystujący potencjał miejsca, dostępny, zrównoważony, szanujący także tożsamość i przeszłość. Centrum założenia będzie stanowił plac otoczony historycznymi budynkami; zachowane zostaną tu zabudowania z przełomu XIX i XX wieku, m.in. hala główna, kotłownia, maszynownia, wieża wodna. Układ nowych obiektów wokół pozwoli widzieć zabytki także z zewnątrz kompleksu, z innych ulic. Wszystkie budynki mieszkalne będą miały kondygnację podziemną, przeznaczoną w głównej mierze na garaż, dzięki czemu teren Rzeźni przeznaczony będzie dla pieszych i rowerzystów. I na parterach nowych domów znajdą się lokale usługowe, co ma jeszcze podnieść atrakcyjność terenu, ożywiać go w dzień i w nocy, silniej łączyć z miastem. 20 procent powierzchni całego terenu ma zająć zieleń.

 

Zobacz galerię zdjęć projektu architektonicznego

Stara Rzeźnia - metryczka projektu przestrzeni

Lokalizacja: Poznań, Garbary 101/111

Inwestor: Vastint Poland
Projekt architektoniczny: zespół architektów pod kierunkiem Przemysława Borkowicza, JSK Architekci
Powierzchnia terenu: 5,5 ha

Powierzchnia użytkowa: 81 500 m2
Powierzchnia biurowa i work & living: 23 300 m2

Źródło: vastint.eu


Podepnij swój artykuł

tagi

Rewitalizacja Terenu, Projekt Architektoniczny, Przestrzeń Publiczna

Polski Cement w Architekturze 2022 - wyniki konkursu architektonicznego
Polski Cement w Architekturze 2022 - wyniki konkursu architektonicznego

Konkurs „Polski Cement w Architekturze” od ponad 25 lat organizują wspólnie Stowarzyszenie Architekt ...

Światło w architekturze. II edycja
Światło w architekturze. II edycja

Światło w architekturze ma znaczący wpływ na wizualną percepcję budynku, nastrój i zadowolenie użytk ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera