Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Stara Rzeźnia w Poznaniu - klimatyczna przestrzeń odzyskana

 

Czas czytania: ~2 min


Stara Rzeźnia znajduje się w centrum Poznania, przy ulicy Garbary, w sąsiedztwie Starego Miasta, Cytadeli, u stóp Wzgórza św. Wojciecha. Dziś to bez wątpienia jedna z najlepszych lokalizacji, by wykreować tu nową miejską przestrzeń i cenny teren, który po zabudowaniu z zyskiem sprzedać. Od 1900 roku w tym miejscu istniały zakłady miejskie, których zabytkowe zabudowania zachowały się do dziś. Teraz staną się one częścią kompleksu nowej zabudowy.

 

Stara Rzeźnia w Poznaniu
Stara Rzeźnia w Poznaniu

Rewitalizacja terenu poprzemysłowego

W samej tylko Warszawie w ostatnich latach nowe funkcji otrzymało kilka kompleksów poprzemysłowych – Browary Warszawskie, Fabryka Norblina, Centrum Praskie Koneser, Elektrownia Powiśle. Podobnych realizacji przybywa także w innych miastach, bo wciąż istnieją obiekty poprzemysłowe, które niegdyś lokalizowano w centrach miast, a które dziś straciły swoją funkcję i stanowią wartościową przestrzeń do włączenia jej w strukturę miasta. Taki los czeka teraz Starą Rzeźnię w Poznaniu.

Stara Rzeźnia w Poznaniu
Stara Rzeźnia w Poznaniu

550 mieszkań o powierzchni od 30 m2 do 200 m2 oraz 23 300 m² powierzchni biurowej i przestrzeni work & living zamierza na terenie poprzemysłowego kompleksu stworzyć inwestor. Architekturę projektuje pracownia JSK, która dookoła najcenniejszych zabytkowych obiektów zaplanowała nowe budynki. W historycznych bryłach dawnych zakładów mięsnych powstaną lokale usługowe, handlowe, gastronomiczne, a także przestrzeń na kulturę. Wokół nich wybudowane zostaną nowe budynki mieszkalne i biurowe, a całość zintegrują skwery, zieleńce, przestrzenie publiczne. Nowe budynki, w kontraście do ceglanych zabudować poprzemysłowych, mają mieć formy nowoczesne, aby z daleka było jasne, że są współczesną ingerencją w historyczny obszar.

Stara Rzeźnia w Poznaniu
Stara Rzeźnia w Poznaniu

Nowa dzielnica miasta

Jak podkreśla inwestor, projekt adaptacji terenu do nowych funkcji jest wynikiem „wielomiesięcznej pracy zespołów architektów pod kierunkiem Przemysława Borkowicza, a następnie pracowni JSK, a także rezultat współpracy z władzami miasta, Architektem Miejskim, Miejskim Konserwatorem Zabytków oraz Miejską Pracownią Urbanistyczną”. Chodziło to, aby wykreować „krajobraz miejski”, dobrze wykorzystujący potencjał miejsca, dostępny, zrównoważony, szanujący także tożsamość i przeszłość. Centrum założenia będzie stanowił plac otoczony historycznymi budynkami; zachowane zostaną tu zabudowania z przełomu XIX i XX wieku, m.in. hala główna, kotłownia, maszynownia, wieża wodna. Układ nowych obiektów wokół pozwoli widzieć zabytki także z zewnątrz kompleksu, z innych ulic. Wszystkie budynki mieszkalne będą miały kondygnację podziemną, przeznaczoną w głównej mierze na garaż, dzięki czemu teren Rzeźni przeznaczony będzie dla pieszych i rowerzystów. I na parterach nowych domów znajdą się lokale usługowe, co ma jeszcze podnieść atrakcyjność terenu, ożywiać go w dzień i w nocy, silniej łączyć z miastem. 20 procent powierzchni całego terenu ma zająć zieleń.

 

Zobacz galerię zdjęć projektu architektonicznego

Stara Rzeźnia - metryczka projektu przestrzeni

Lokalizacja: Poznań, Garbary 101/111

Inwestor: Vastint Poland
Projekt architektoniczny: zespół architektów pod kierunkiem Przemysława Borkowicza, JSK Architekci
Powierzchnia terenu: 5,5 ha

Powierzchnia użytkowa: 81 500 m2
Powierzchnia biurowa i work & living: 23 300 m2

Źródło: vastint.eu


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Rewitalizacja Terenu, Projekt Architektoniczny, Przestrzeń Publiczna

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera