Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Fabryka Norblina zaczyna żyć

 

Czas czytania: ~3 min


Kilkanaście lat trwało projektowanie, przygotowywanie, wreszcie realizacja wizji przebudowy i modernizacji pofabrycznego kompleksu przy ulicy Żelaznej w Warszawie. Fabryka Norblina, założona w 1820 roku działała w branży metalowej: produkowano tu przedmioty z brązu, srebra, plateru, działały walcownia blach, druciarnia, rurownia, odlewnia itp. Po II wojnie światowej przez kilkadziesiąt lat kontynuowano tu produkcję, jednak w 1982 roku fabryka została zamknięta, a teren przeznaczono na cele muzealne. Nie w pełni zagospodarowany popadał jednak w ruinę.

 

Fabryka Norblina
Fabryka Norblina

Modernizacja terenu poprzemysłowego

W 2008 roku cały teren kupił prywatny inwestor, który postanowił poddać pofabryczny kompleks modernizacji. W podobnym czasie lub niedługo później podobne projekty nadania nowego życia obiektom poprzemysłowym zaczęły rodzić się na warszawskiej Pradze (Centrum Praskie Koneser), w Łodzi (Monopolis) czy w Kaliszu (Calisia One). Na terenie Norblina, gdzie znajdowało się dziewięć budynków wpisanych do rejestru zabytków i jeden budynek historyczny projektowanie nowych funkcji zajęło lata; w projekt wkomponowano także blisko 50 odrestaurowanych maszyn dawnej Walcowni Warszawa (w tym 42 wpisane do rejestru zabytków). Wśród nietypowych działań, które musieli wykonać projektanci i wykonawcy na terenie Fabryki Norblina było m.in. przesunięcie zabytkowego budynku o wadze 900 ton czy dwa podwieszenia zabytkowych budynków łącznej o wadze 750 ton. Przy pracach budowlanych i rewitalizacyjnych w kluczowych momentach brało udział 1000 pracowników i ponad 100 konserwatorów.

Fabryka Norblina
Fabryka Norblina

Teren przy ulicy Żelaznej to ponad dwa wieki historii, która pisała dla tego miejsca różne scenariusze. Teraz ponownie otwiera się na miasto zachwycając historyczną zabudową, w którą wkomponowana została nowoczesna architektura” – piszą o tej realizacji jej twórcy. Za projektem przebudowy i modernizacji obszaru Fabryki Norblina stała pracownia PRC Architekci. Teren podzielono za pomocą niewielkich, wewnętrznych uliczek, wokół których powstały nowe lub poddane modernizacji istniejące wcześniej budynki. Poza biurami znalazło się tu wiele przestrzeni o zróżnicowanych funkcjach: jest KinoGram, BioBazar, strefa gastronomiczna, koncepty kulturalne, rozrywkowe i gastronomiczne.

Fabryka Norblina
Fabryka Norblina

Projekt budynku z klimatem

Odwiedzając Fabrykę Norblina choć nadano jej nową funkcję nie da się nie natknąć na elementy przypominające pierwotną, fabryczną przeszłość terenu. Budynki, maszyny, wózki, czy olbrzymia prasa przypominają o dziedzictwie tego miejsca. Warto też zauważyć, że choć pierwotnie nie było tu zieleni, inwestor zadbał o taką, która z jednej strony będzie cieszyć, a z drugiej nie będzie zasłaniać odtworzonych zabytków” -  zachwala inwestycję Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola. Zarówno historyczne, jak nowe budynki na terenie Fabryki Norblina prezentują industrialny styl, w obiektach pojawia się cegła i czarna stal, zaś przestrzenie pomiędzy budynkami i w ich wnętrzach uzupełniają relikty przemysłowej przeszłości tego miejsca lub stylizowane na takie detale. Inwestor podkreśla, że bardzo zależało mu na zachowali klimatu tego miejsca, stąd także pomysł utworzenia na terenie fabryki nietypowego muzeum. „Odrestaurowane z wielką pieczołowitością zabytkowe maszyny oraz platery będące dziełami sztuki użytkowej, podziwiać będzie można w Muzeum Fabryki Norblina, które już niedługo zaoferuje odwiedzającym cztery ścieżki zwiedzania – Ludzie, Architektura i Budynki, Maszyny i Urządzenia oraz Wyroby. Każda z nich dostępna będzie w trzech wariantach: Rodzina, Turysta i Ekspert. Koncepcja Muzeum jest nietypowa, ponieważ obiekty muzealne zlokalizowane są na całej przestrzeni kompleksu i dzięki temu włączone w życie współczesnego miasta” – opisują ten pomysł jego twórcy.

 

Zobacz galerię zdjęć fabryki

Fabryka Norblina - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Warszawa, ul. Żelazna 51/53

Inwestor: Art Norblin Sp. z o.o.

Projektanci: PRC Architekci
Główny wykonawca:  Warbud SA
Partnerzy współpracujący: Soletanche Polska, Maat4,  TKT Engineering, Monument Service

Powierzchnia użytkowa: 65 000 m2

Powierzchnia biurowa: 41 000 m2

Powierzchnia handlowo-usługowa: 24 000 m2
Powierzchnia terenu: 2 ha

Projekt: 2012

Realizacja: 2021
Zdjęcia: Marcin Czechowicz

Żródło: fabrykanorblina.pl

 


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Modernizacja Budynku, Modernizacja Obiektu, Realizacja Budynku, Realizacja Architektoniczna

Hanza Tower - wielofunkcyjna wieża
Hanza Tower - wielofunkcyjna wieża

24 piętra mieszkalne, cztery biurowe, trzy konferencyjne, dwie handlowo-usługowe, a pod ziemią trzy ...

E-konferencja: Fasady i prefabrykacja
E-konferencja: Fasady i prefabrykacja

Fasady to elementy budynków, które są widoczne z zewnątrz i stanowią jego pierwszą i najważniejszą w ...

Zgłoś realizację do Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022
Zgłoś realizację do Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022

Grupa Sztuka Architektury zaprasza do udziału w XV edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL, któreg ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera