Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wyprawa w potransformacyjną przeszłość

 

Czas czytania: ~3 min


Architektura i rzeczywistość lat 90. - to temat ostatnio często pojawiający się z debacie publicznej. Coraz chętniej dyskutujemy o obliczach polskiej transformacji, podchodząc do tematu „na poważnie”, zastanawiając się, czy przyjęte ekonomiczne czy polityczne działania były faktycznie optymalnymi w tamtych realiach. Ale nie mniej często wraca się pamięcią do dekady lat 90. z sentymentem, przypominając sobie ówczesną codzienność i to, jak niezwykle zmieniła się ona od tamtej pory.

 

Wystawa „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.” w Muzeum Warszawy

Fotografia architektury

O tym, jak estetyka tamtej epoki może inspirować, mogą świadczyć współczesne realizacje architektoniczne, jednak czasach polskiej transformacji najlepiej opowiadają zdjęcia. Z tego założenia wyszła kuratorka, Karolina Puchała-Rojek, tworząc koncepcję wystawy „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.”, która prezentowana jest w Muzeum Warszawy. Zebrano tu ponad tysiąc zdjęć i filmów autorstwa niemal stu twórców i twórczyń, w tym Hartwiga, Niedenthala, Rolkego, Millera, Bohdziewicz, Musiałówny, Białej czy Łozińskiego, ale również amatorów, na których widać Warszawę przechodzącą od czasów szarego, ponurego kryzysu lat 80. ku nowoczesności upragnionej wolności i kapitalizmu. „Jarmark Europa, Cricoland, pierwszy McDonald, afisze wolnych wyborów i reklamy, handel z łóżek polowych, „szczęki” i jugokioski, Józef Tkaczuk, pierwszy dzień wiosny, ale też narkomania, bieda i strajki. Fotografia opowiada lata 90. i Warszawę tamtego czasu jak żadne inne medium. Na zdjęciach, amatorskich i zawodowych, utrwalono dekadę transformacji i jej wpływ na przestrzeń miasta” – opowiadają twórcy wystawy.

Wystawa pt. Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90. w Muzeum Warszawy

Chris Niedenthal, Handel w blaszanym kontenerze, tzw. szczękach, w rejonie Dworca Warszawa-Śródmieście, ok. 1993

Wystawa pt. Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90. w Muzeum Warszawy

Edward Grochowicz, Dworzec Centralny, hotel Marriott i biurowiec Elektrimu, z serii Noworoczne iluminacje, 1993 -1996, Ośrodek KARTA

Jednym z emblematów tej epoki jest kolor: pojawił się na ulicach, reklamach, straganach, elewacjach budynków, także jako sposób odreagowania szarości poprzednich dekad, ale i w fotografii. Jak zauważa kuratorka wystawy: „Zmieniającą się Warszawę lat 90., po dekadach dominacji czarno-białych kadrów, fotografia pomogła zapamiętać w kolorze. W przestrzeni publicznej staje się on wszechobecny i odzwierciedla ambicje stolicy, by stać się metropolią na wzór zachodnioeuropejskich, kapitalistycznych miast. Pojawia się na zielono-błękitnych fasadach szklanych wieżowców, w żółtych znakach nareszcie otwartego metra i pierwszego McDonalda, rzuca się w oczy na obklejonych reklamami tramwajach i przede wszystkim w chaotycznym, pstrokatym handlu z łóżek polowych oraz metalowych szczęk na bazarze pod PKiN czy na Jarmarku Europa”.

Wystawa pt. Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90. w Muzeum Warszawy

Edward Grochowicz, Restauracja McDonalds przy domu towarowym Sezam, z serii Noworoczne iluminacje, 1993-1996, Ośrodek KARTA

Wystawa pt. Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90. w Muzeum Warszawy

Edward Hartwig, Aleje Jerozolimskie, reklama restauracji McDonalds przed domem towarowym Smyk, 1992-1993, Muzeum Warszawy

Architektura transformacji

Choć wydaje się, że lata 90. byłby bardzo niedawno, wystawa w Muzeum Warszawy pomoże uświadomić sobie, jak ogromną drogę przeszliśmy od tamtej pory i w jak wielki sposób zmieniła się nasza rzeczywistość. Jednym z poruszonych na wystawie wątków będą „kontrasty” – te fotograficzne, ale i społeczne i przestrzenne. W końcu to właśnie wtedy bogactwo zderzało się z biedą, a nowoczesne, lśniące budynki z tymi popadającymi w ruinę. „Błyskotliwe kariery, sukcesy i zmiany zachodzące w przestrzeni miasta, w strukturach społecznych i ekonomicznych miały swoją drugą, ciemną stronę. Masowe zwolnienia – a w ich konsekwencji bezrobocie i bieda – chaotyczna zabudowa wolnych przestrzeni, wycinki drzew czy niekontrolowane wyburzenia dawnych kamienic to tylko niektóre z jej elementów, te najbardziej widoczne” – jak pisze Karolina Puchała-Rojek.
 

Wystawa „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.” przeniesie nas w czasy, które wielu wspomina z sentymentem, ale jednocześnie unaoczni, jak bardzo trudny to był okres. Także dla architektury.

 

Wystawa „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.” potrwa od 20 października 2022 r. do 19 lutego 2023 r. w Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta 42.

 

Źródło: muzeumwarszawy.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wystawa Architektoniczna, Wystawa Architektury, Wystawa, Wystawa Prac, Zaproszenie Dla Architektów, Zaproszenie Dla Studentów Architektury

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera