Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Postmodernizm doceniony po latach

 

Czas czytania: ~3 min


Pochodzące z lat 90 obiekty Miljenko Dumenčića były symbolem przemian gospodarczych w Polsce. Dziś ich styl, nawiązujący do postmodernizmu, dla wielu traci myszką. Znalazł się jednak inwestor, który postanowił nie wypierać się kontrowersyjnej estetyki, ale ją podkreślić. Zobaczcie modernizację budynku Aktyn od Łoskiewicz Studio. Czy wyśmiewany kiedyś postmodernizm triumfalnie powróci ?

 

Zmodernizowany budynek biurowy Aktyn przy ulicy Chmielnej w Warszawie

Budynek biurowy Aktyn przy ulicy Chmielnej w Warszawie stanął w 1995 roku. Za jego projekt odpowiadał zespół pod kierunkiem znanego wówczas w Polsce architekta chorwackiego pochodzenia, Miljenko Dumenčića, autora tak znanych obiektów, jak szczeciński wieżowiec PAZIM, warszawski – Ilmet, biurowce  Baltic Business Center i City Arcade w Gdyni. Aktyn, podobnie jak wiele obiektów biurowych z pierwszych lat polskiego kapitalizmu dziś uważany był za przestarzały, nie przystający do współczesności. Choć gdy powstał, był jednym z pierwszych nowoczesnych biurowców w Warszawie, symbolem wolności i zmian gospodarczych. Swoją siedzibę miał w nim Bank Przemysłowo-Handlowy.

Biurowiec Aktyn w Warszawie

Stan przed modernizacją

Nowe wcielenie biurowca Aktyn

 

Dziś dużo dyskutuje się o tym, co należy robić z budynkami, które straciły swoją funkcję, albo są staromodne, nie spełniają współczesnych wymogów itd. Kiedyś oczywistością było rozbieranie takich budowli i zastępowanie ich nowymi. W obliczu zmian klimatycznych, ale i ekonomicznego kryzysu coraz częściej budynkom nadaje się nowe życie modernizując je, przebudowując, rozbudowując. To nie zawsze bywa tańsze, ale na pewno jest bardziej przyjazne dla środowiska. W Poznaniu, Krakowie, GliwicachOrzeszu-Jaśkowicach.

 

powstały projekty przebudów i modernizacji, dzięki których istniejące budowle zyskują nowy wyraz i charakter.

 

Podobny los spotkał pochodzący z lat 90. warszawski biurowiec Aktyn. Choć był on już raz modernizowany (w latach 2012-13) wciąż uważany był za nieatrakcyjny. Jego dość prosta, choć urozmaicona postmodernistycznymi zabiegami bryła odróżniała się na tle budowanych w okolicy nowych biurowców.  Zamiast jednak budowlę zburzyć, jej właściciel poprosił Annę Łoskiewicz z Łoskiewicz Studio, znaną wcześniej z działalności w nagradzanej w Polsce i za granicą pracowni Beza Projekt o stworzenie koncepcji modernizacji budynku. Co bardzo ważne: inwestor chciał, aby gmach zachował swój postmodernistyczny charakter i styl – powoli doceniany.

 

„Przemiana biurowców pochodzących z ostatniej dekady XX wieku to trend, który odkrywa potencjał tkwiący w postmodernistycznych budynkach i na nowo definiuje współczesną biurową rzeczywistość. Chcemy stać się jego liderem, a HOP jest naszą pierwszą, flagową realizacją. Przed modernizacją był niezauważalnym budynkiem z czasów transformacji, de facto zniknął. Mógłby zostać wyburzony tak, jak wiele innych tego rodzaju obiektów, my jednak postanowiliśmy przywrócić go do życia, poprzez podkreślenie jego postmodernistycznej architektury i dostosowanie do wymagań postpandemicznego trybu pracy” – mówi Witold Zatoński, partner zarządzający w Syrena Real Estate, inwestorze tego przedsięwzięcia.

Przebudowa biurowca Aktyn w Warszawie

Paski, wzory i kolory w biurowcu Aktyn

 

Budynek, który teraz nosi nazwę HOP, zyskał nowy, bardziej fantazyjny  i oryginalny wygląd. Na elewacjach pojawiły się geometryczne wzory, m.in. w pasy pokryte miedzianą farbą, której kolor jest nawiązaniem do historycznych ceglanych zabudowań w okolicy. Najbardziej wyrazisty wygląd zyskała fasada biurowca, jej podpory, a także wywietrzniki z podziemnego parkingu pomalowano w czarno-białe pasy. Te charakterystyczne „totemy” są znakiem rozpoznawczym budynku w jego nowym wcieleniu. Wnętrze biurowca utrzymane zostało w ciepłych brązowych i miedzianych tonacjach, architektka wyeksponowała najbardziej charakterystyczne elementy biurowca, jak np. zielony marmur.

 

Ale dodała też własny pomysł: w głównym holu stanęły spektakularne schody stanowiące swoistą agorę budynku. Całość uzupełniono designerskimi meblami, lampami, detalami, które czynią to wnętrze niepowtarzalnym. Przy okazji modernizacji znacząco poprawiono także bilans energetyczny i funkcjonalny budynku, w wyniku czego otrzymał on  certyfikaty BREEAM in Use na poziomie EXCELLENT oraz „Obiekt bez barier” przyznawany przez Fundację Integracja.

 

Budynek jest obecnie w trakcie certyfikacji w systemie WELL oraz WELL Health and Safety Rating.

Przebudowa biurowca Aktyn w Warszawie

Budynek biurowy HOP w Warszawie


Lokalizacja: Warszawa, ul. Chmielna 132/134

Inwestor: Syrena Real Estate

Projekt architektoniczny przebudowy: Anna Łoskiewicz  Łoskiewicz Studio
Wykonawca: Grupa Reesco

Powierzchnia najmu: 14 000 m2
Realizacja: 2022

http://syrena.black-wolf.co/


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Hot

Café Teri – koreańska kawiarnia z klasą
Café Teri – koreańska kawiarnia z klasą

W koreańskiej kulturze, kawiarnie odgrywają istotną rolę. Są traktowane jako miejsca spędzania wolne ...

Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad
Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad

Food Hall Browary to wyjątkowe miejsce na gastronomicznej mapie Warszawy. Nowoczesny street food pre ...

Architektura o niskim śladzie węglowym
Architektura o niskim śladzie węglowym

Kompleksowość działania branży architektonicznej i budowlanej sprawia, że nie jest łatwo mierzyć jej ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera