Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022 - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


Architektura Roku Województwa Śląskiego – to plebiscyt organizowany przez Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Katowice oraz Śląską Okręgową Izbę Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Swoim patronatem obejmuje go Marszałek Województwa Śląskiego i Stowarzyszenie Architektów Polskich. W tym roku konkurs odbył się już po raz dwudziesty ósmy, a zgłoszone do niego obiekty oceniało jury w składzie: arch. Danuta Fredowicz, arch. Katarzyna Furgalińska, arch. Ewa Janik, arch. Małgorzata Łapaj, arch. Anna Porębska, arch. Jerzy Szczepanik-Dzikowski.

 

W konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022, podobnie jak w jego ubiegłorocznej (wyniki konkursu 2021) czy rozstrzygniętej dwa lata temu edycji (wyniki konkursu 2022) poza Grand Prix przyznawane są nagrody w kategoriach tematycznych. Jury wybiera najlepsze wnętrze, najlepszy dom, obiekt oraz dzieło eksportowe – projekt śląskich twórców zrealizowany poza regionem. Jak co roku organizatorzy konkursu podkreślają, że jego celem jest zarówno promocja województwa przez architekturę, jak i kształtowanie świadomości estetycznej w zakresie tworzenia architektury.

 

W konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022 nagrodę Grand Prix oraz pierwsze miejsce w kategorii „Obiekt” otrzymała pracownia SLAS Architekci (Aleksander Bednarski, Mariusz Komraus) za projekt rozbudowy budynku Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jastrzębiu Zdroju. Nagrodę przyznano za „całościową, spójną i przejrzystą koncepcję obejmującą budowę formy architektonicznej, wnętrze obiektu i detal”. W uzasadnieniu werdyktu jurorzy podkreślili, że „budynek mimo swej skali zdaje się ulotnym i transparentnym – jest ulotny i odrealniony. Lapidarność bryły podkreślona jest świadomym operowaniem lśniącą okładziną fasad, a jego doskonale białe, „radosne i lekkie” wnętrze części dostępnej dla publiczności czytelnie kontrastuje z podniosłym nastrojem sali koncertowej, w której dominuje czerń wykończeń umiejętnie „inkrustowana” drewnianymi fakturami mebli i podłóg. Faktury wykończeń i minimalistyczny, ale rygorystyczne i świadomie kształtowany detal i nadają fasadom i wnętrzom walor prostoty, która równocześnie zaskakuje oczywistością i wyrafinowaniem”.

Wyniki konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022

Grand Prix: Rozbudowa budynku Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jastrzębiu Zdroju

Wyróżnienie w kategorii „Obiekt”otrzymały Marlena Wolnik i Karolina Więcławik za projekt siedziby Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej w Dąbrowie Górniczej. Wyróżnienie przyznano za „twórcze podejście do tematu obiektu tymczasowego. Za poszanowanie miejsca, w którym powstało - nie przytłaczając go swoją obecnością, a jednocześnie wzbogacając przestrzeń o ciekawą, połyskliwą i oferującą lustrzane odbicia otoczenia, formę przestrzenną”.

Wyniki konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022

Kategoria Obiekt: Siedziba Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej w Dąbrowie Górniczej

Nagroda w kategorii „Wnętrza” trafiła do zespołu Dyrda Fikus Architekci, Marta Dyrda, Radek Fikus za przebudowę poddasza kamienicy w Gliwicach. Tu doceniono kreatywne podejście do zadania polegającego na przekształceniu poddasza w atrakcyjne miejsce do życia. „Zaproponowany układ wnętrza pozwolił na maksymalne otwarcie przestrzeni, przy jednoczesnym klarownym strefowaniu funkcji. Jury doceniło wyrafinowanie estetyczne, wyrażające się poprzez dobór materiałów i elementów wyposażenia, zaproponowaną kolorystykę oraz dbałość o detal rozwiązań” – można przeczytać w uzasadnieniu werdyktu.

Wyniki konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022

Kategoria Wnętrza: Przebudowa poddasza kamienicy w Gliwicach

Najlepszym dziełem eksportowym śląskich architektów, doceniony wyróżnieniem w tej kategorii okazał się natomiast Dom Wiatrak, projekt zespołu w składzie:  Michał Kucharski, Mateusz Piwowarski, Sylwia Ciesielska, Tomasz Padło. Zbudowany w okolicach Lubartowa dom – to realizacja niecodzienna i nieoczywista. „Bajkowa scenografia zmienia się w pełnoprawny dom. Miejsce, w którym mielono zboże, powstawała mąka na chleb, teraz, jak każdy dom, pachnie chlebem. Udana transformacja, budynek z bagażem historii nie znika w jej odmętach a cieszy oko. Wyróżnienie przyznano za powściągliwość formalną i materiałową, dzięki której dom i krajobraz stapiają się w jeden obraz” – tak opisali tę budowlę jurorzy konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022.

Wyniki konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022

Kategoria Dzieło eksportowe: Dom Wiatrak

Zdjęcia: Jakub Certowicz, Bartek Barczyk

Źródło: sarp.katowice.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wyb ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera