Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego 2022 - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~ 5 min


Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego (NAWW) – to konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań i Wielkopolską Okręgową Izbę Architektów RP pod honorowym patronatem Wojewody Wielkopolskiego i Marszałka Województwa Wielkopolskiego. W 2022 roku konkurs miał swoją trzecią edycję – kolejny raz kapituła wybierała najlepsze realizacje architektoniczne województwa w siedmiu kategoriach tematycznych: Budynek użyteczności publicznej; Budynek mieszkalny wielorodzinny; Dom; Wnętrze; Przestrzeń wspólna; Dzieło eksportowe wielkopolskich architektów; Młody twórca.

 

W czwartek 17 listopada 2022 roku ogłoszono wyniki tegorocznej edycji NAWW. Spośród 65 zgłoszonych realizacji w pierwszym etapie kapituła konkursu wybrała trzydzieści obiektów, z tego grona podczas ostatecznych obrad wytypowała zdobywców nagród oraz wyróżnień. Poza siedmioma kategoriami konkursowymi w tym roku jury zdecydowało się przyznać także nagrodę w dodatkowej kategorii – dla najlepszego zespołu zabudowy jednorodzinnej. Jak zwykle w przypadku podobnych konkursów najcenniejszą nagrodą jest Grand Prix. W ubiegłym roku główny otrzymał projekt przebudowy i modernizacji dworca w Wolsztynie. Która bryła okazała się najlepsza w 2022 roku?

 

Najładniejsze bryły mieszkalne

Decyzją kapituły konkursu o Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego (NAWW) Grand Prix konkursu otrzymała realizacja Centrum Aktywizacji Społecznej „Tlenownia” w Czempiniu, dzieło Pracowni Projektowej J.P. Woźny. Ten sam obiekt zdobył nagrodę w kategorii "Budynek użyteczności publicznej”. Jak zapisano w uzasadnieniu werdyktu, nagroda przyznana została „za wrażliwe i twórcze przekształcenie silnie zdekapitalizowanego pofabrycznego obiektu w funkcjonalny i estetyczny ośrodek o wysokiej jakości służący wszystkim mieszkańcom. Na uznanie zasługuje zachowanie  historycznej bryły i takie wzbogacenie jej o nowe elementy, które wzmacnia walory kompozycyjne i użytkowe obiektu”. Doceniono także fakt, że przy okazji pracy nad architekturą wykreowana została ogólnodostępna przestrzeń publiczna. „Różnorodność funkcji i licznych aktywności odnotowanych w Tlenowni po roku od otwarcia wskazuje, że budynek we właściwy sposób pozwala działać znajdującym się w nim instytucjom” – uznało jury.

Wyniki konkursu NAWW 2022

Grand Prix, Budynek użyteczności publicznej: Centrum Aktywizacji Społecznej „Tlenownia” w Czempiniu, J.P. Woźny

Wyróżnienie w kategorii „Budynek użyteczności publicznej” otrzymał ogrodowy pawilon do jogi wraz z funkcjami towarzyszącymi w Przeźmierowie, projekt pracowni Mili Młodzi Ludzie.

Wyniki konkursu NAWW 2022

Wyróżnienie w kategorii Budynek użyteczności publicznej: ogrodowy pawilon do jogi w Przeźmierowie, Mili Młodzi Ludzie

Najlepszym wielorodzinnym budynkiem mieszkalnym kapituła konkursu NAWW uznała kamienicę przy Rynku Wildeckim 3 w Poznaniu, stworzoną przez pracownię Ultra Architects Sp. z o.o.. "Kamienica zbudowana przy Rynku Wildeckim stanowi dopełnienie jego pierzei od strony północnej i wpisuje się współczesną formą w przestrzeń, która kształtowała się na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Autorzy zaproponowali ciekawe rozwiązania detali. Budynek w ocenie jury jest przykładem interesujących zmian w przestrzeni miasta” – można przeczytać w uzasadnieniu decyzji.

Wyniki konkursu NAWW 2022

Kategoria wielorodzinny budynek mieszkalny: kamienica przy Rynku Wildeckim 3 w Poznaniu, Ultra Architects Sp. z o.o.

Tytuł najlepszego domu jednorodzinnego otrzymał złamany dom w Poznaniu, także projekt Ultra Architects Sp. z o.o.. Tu członkowie jury docenili przemyślany i zapadający w pamięć projekt. To nagroda „za budynek, który można przyrównać do najwyższych lotów powieści – jest idea, jest jej pełna pasji realizacja i jest finalny suspens, który pozostaje na długo w pamięci osób, którym było dane doświadczyć tego budynku w bezpośrednim kontakcie. Od betonowej konstrukcji, przez wszechobecne drewno, po minimalistyczną stalową klamkę, tu wszystko jest na miejscu. Budynek pozwala otoczeniu zaglądać przez liczne okna i tarasy do środka, samemu będąc, zdałoby się wydawać, nieodzownym elementem jego „wyposażenia”.

Wyniki konkursu NAWW 2022

Kategoria Dom: złamany dom w Poznaniu, Ultra Architects Sp. z o.o.

Wyróżnienie w kategorii „Dom” otrzymała przebudowa domu jednorodzinnego w Lesznie, projekt pracowni studio de.materia.

Wyniki konkursu NAWW 2022

Wyróżnienie w kategorii Dom: przebudowa domu jednorodzinnego w Lesznie, studio de.materia

Architektury mieszkaniowej dotyczyła także dodatkowa kategoria, w której jury zdecydowało się w tym roku przyznać nagrodę. Najlepszym „Zespołem zabudowy jednorodzinnej” uznano drugi etap budowy osiedla Nowy Strzeszyn w Poznaniu, dzieło pracowni Insomia (pierwszy etap realizacji tego osiedla także zdobył wiele nagród). W opinii kapituły konkursu osiedle warte było nagrody m.in. za „niezwykle wysokiej jakości, bardzo starannie przemyślaną i wykonaną zabudowę mieszkaniową o klasie przekraczającej większość inwestycji mieszkaniowych w kraju. Na uznanie zasługuje wrażliwość związana z zachowaniem istniejącej dorodnej zieleni, a także głęboka świadomość potrzeb użytkowników wyrażona zarówno poprzez optymalne rzuty mieszkań, jak i dodatkowe elementy funkcjonalne”.

Wyniki konkursu NAWW 2022

Kategoria Zespołem zabudowy jednorodzinnej: drugi etap budowy osiedla Nowy Strzeszyn w Poznaniu, Insomia

Kapituła konkursu NAWW postanowiła nie przyznać nagrody w kategorii „Przestrzeń wspólna”, wyróżnienie natomiast przyznała realizacji Duch Palatium Mieszka I oraz jego żony Dobrawy na Ostrowie Tumskim w Poznaniu autorstwa Pracowni Projektowej J.P. Woźny z zespołem; niedawno ten sam projekt zdobył Nagrodę im. Quadro dla najlepszej realizacji w Poznaniu.

Wyniki konkursu NAWW 2022

Kategoria Przestrzeń wspólna: Duch Palatium Mieszka I oraz jego żony Dobrawy na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, J.P. Woźny

W kategorii „Dzieło eksportowe” (czyli dzieło zrealizowane poza granicami administracyjnymi województwa wielkopolskiego autorstwa wielkopolskich projektantów) nagrodę otrzymała przebudowa Amfiteatru im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koszalinie, projekt biura Autorska Pracownia Architektoniczna – Jacek Bułat. „Nagrodę przyznano za udane rozwiązanie niełatwego zadania, jakim była przebudowa i rozbudowa istniejącego amfiteatru o wyrazistej formie. Działania projektantów zdecydowanie poprawiły funkcjonalność obiektu jednocześnie zachowując charakter jego architektury. Pokazały jak ważne dla przestrzeni publicznej są świadome, wyważone decyzje projektowe i szacunek dla poprzedników” – zapisano w werdykcie.

Wyniki konkursu NAWW 2022

Kategoria Dzieło eksportowe: przebudowa Amfiteatru im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koszalinie, Autorska Pracownia Architektoniczna – Jacek Bułat

Najlepszym wnętrzem uznano budynek ekspozycyjno – biurowy firmy Blum Polska, zaprojektowany w miejscowości Jasin w gminie Swarzędz przez pracownię Tekktura Sp. z o.o.

Wyniki konkursu NAWW 2022

Kategoria Wnętrze: Budynek ekspozycyjno – biurowy firmy Blum Polska, Jasin, gm. Swarzędz, Tekktura Sp. z o.o.

Kapituła NAWW nagrodę w kategorii „Młody twórca” przyznała ex aequo Bartoszowi Gurawskiemu oraz Piotrowi Kamińskiemu. Uzasadniono to następująco: „Tegoroczna nagroda przypadła Młodym Twórcom, którzy w swoim dorobku mogą poszczycić się ciekawymi realizacjami, gdyż zdolnych architektów można poznać nie po dobrych projektach, ale właśnie po ich udanych realizacjach. Koledzy Bartosz oraz Piotr wykazują się w swojej twórczości szczególną wrażliwością i talentem, co rokuje na przyszłość. Kapituła doceniła również zaangażowanie kolegi Piotra w aktywną działalność na rzecz środowiska architektonicznego”.

 

Źródło: poznan.sarp.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego , Realizacja Architektoniczna , Realizacja Budynku

Nowoczesna zagroda w Nasutowie. Architektura inspirowana tradycją.
Nowoczesna zagroda w Nasutowie. Architektura inspirowana tradycją.

W położonym na Lubelszczyźnie Nasutowie powstała realizacja, która w wyjątkowy sposób łączy tradycyj ...

Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej oficjalnie otwarte
Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej oficjalnie otwarte

3 grudnia 2024 roku oficjalnie otwarto nowy budynek Politechniki Gdańskiej. Centrum Ekoinnowacji PG ...

Dom w Ochojcu. Nowe spojrzenie na kostkę polską.
Dom w Ochojcu. Nowe spojrzenie na kostkę polską.

Dom w Ochojcu, autorstwa pracowni jojko+nawrocki architekci jest dowodem na to, że współczesna archi ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera