Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dworzec Roku 2022 - wyniki konkursu

 

Czas czytania: ~2 min


Konkurs „Dworzec Roku” już czwarty raz zorganizowały wspólnie Fundacja ProKolej oraz Fundacja Grupy PKP. Plebiscyt, jak podkreślają jego pomysłodawcy, ma pokazać, że „polska kolej wsłuchuje się w opinie swoich klientów i stawia ich potrzeby w centrum zainteresowania”. Konkurs ma formułę otwartą – swoje kandydatury najładniejszych, najwygodniejszych stacji kolejowych w Polsce może tu zgłosić każdy, czyli sami podróżni, ale także władze samorządowe, organizacje pozarządowe czy turystyczne, pracownicy i sympatycy kolei. Co ważne, najładniejsze dworce w konkursie wybiera nie tylko jury – swoją nagrodę wręcza także publiczność.

 

Remont zabytku godny nagrody

W 2021 roku tytuł „Dworca Roku” zdobyła stacja kolejowa w Oświęcimiu, użytkownicy zaś najwyżej ocenili dworzec we Wrocławiu; rok wcześniej ulubieńcem publiczności został dworzec w Przemysłu, jury nagrodę dało dworcowi Goczałkowice-Zdrój. W tym roku do finału zakwalifikowało się dziesięć obiektów z całej Polski; w konkursie na takich samych zasadach rywalizują ze sobą duże dworce w największych miastach, jak i niewielkie stacje w mniejszych miejscowościach. W finale tegorocznego konkursu znalazło się 10 dworców: Cieszyn, Golęczewo, Kąty Wrocławskie, Kraków Swoszowice, Krzeszowice, Lublin Główny, Radom Główny, Tuchola, Wronki i Żory. "Tym, co je łączyło była integracja różnych funkcji: komunikacyjnej, czyli sprawnej obsługi podróżnych, kulturowej, rozumianej jako zachowanie wartości architektonicznych i historycznych oraz społecznej, służącej integracji lokalnych społeczności, a także aktywizującej ich inicjatywy" – mówił dr hab. Andrzej Massel, dyrektor Instytutu Kolejnictwa i jeden z jurorów konkursu, zwracając jednocześnie uwagę na cechy, które w konkursie "Dworzec Roku" są szczególnie wysoko oceniane.

 

Forma i funkcja w architekturze

Dworcem Roku 2022 został przez jury konkursu wybrany dworzec w Cieszynie. Zbudowany w 1888 roku  pełnił pomocniczą rolę w stosunku do głównego dworca w mieście. Po I wojnie światowej i podziale Śląska Cieszyńskiego główny dworzec znalazł się po czeskiej stronie granicy, później  w wyniku kolejnych burzliwych losów stopniowo zaczął popadać w ruinę. Zabytkowy gmach jakiś czas temu przejęły władze miasta i rozpoczęły jego gruntowny remont. Dzięki niemu unikalny gmach odzyskał swój blask, jednocześnie jednak budynek uczyniono w pełni funkcjonalną stacją kolejową.

Dworzec Roku 2022: dworzec w Cieszynie

Dworzec Roku 2022: dworzec w Cieszynie

Nagrodę publiczności zdobył w tym roku dworzec w Kątach Wrocławskich. To budynek wzniesiony w 1920 roku, którego wysoką wartość architektoniczną i zabytkową uszanowano podczas trwającego w latach 2019-2021 remontu. Dziś zrewitalizowany dworzec w Kątach Wrocławskich służy nie tylko podróżnym, ale także mieszkańcom do załatwiania spraw lokalowych w Urzędzie Miasta i Gminy. Przy dworcu działa również Gminny Dom Kultury. Część lokali została przeznaczona także na potrzeby spółek kolejowych.

Wyniki konkursu Dworzec Roku 2022

Dworzec Roku 2022. Nagroda publiczności: dworzec w Kątach Wrocławskich

Jury konkursu Dworzec Roku 2022 zdecydowało się przyznać także nagrodę specjalną. Tę otrzymał dworzec Przemyśl Główny. „Tytuł przyznano za  symboliczną rolę, jaką obiekt ten odegrał w pierwszej fazie wojny w Ukrainie, zamieniając się w wielkie centrum przyjmowania i udzielania pomocy humanitarnej dla uchodźców” – napisano w uzasadnieniu werdyktu.

Wyniki konkursu Dworzec Roku 2022

Dworzec Roku 2022. Nagroda specjalna: dworzec Przemyśl Główny

Źródło: facebook.com/dworzecroku, dworzec-roku.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera