Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dworzec Roku 2022 - wyniki konkursu

 

Czas czytania: ~2 min


Konkurs „Dworzec Roku” już czwarty raz zorganizowały wspólnie Fundacja ProKolej oraz Fundacja Grupy PKP. Plebiscyt, jak podkreślają jego pomysłodawcy, ma pokazać, że „polska kolej wsłuchuje się w opinie swoich klientów i stawia ich potrzeby w centrum zainteresowania”. Konkurs ma formułę otwartą – swoje kandydatury najładniejszych, najwygodniejszych stacji kolejowych w Polsce może tu zgłosić każdy, czyli sami podróżni, ale także władze samorządowe, organizacje pozarządowe czy turystyczne, pracownicy i sympatycy kolei. Co ważne, najładniejsze dworce w konkursie wybiera nie tylko jury – swoją nagrodę wręcza także publiczność.

 

Remont zabytku godny nagrody

W 2021 roku tytuł „Dworca Roku” zdobyła stacja kolejowa w Oświęcimiu, użytkownicy zaś najwyżej ocenili dworzec we Wrocławiu; rok wcześniej ulubieńcem publiczności został dworzec w Przemysłu, jury nagrodę dało dworcowi Goczałkowice-Zdrój. W tym roku do finału zakwalifikowało się dziesięć obiektów z całej Polski; w konkursie na takich samych zasadach rywalizują ze sobą duże dworce w największych miastach, jak i niewielkie stacje w mniejszych miejscowościach. W finale tegorocznego konkursu znalazło się 10 dworców: Cieszyn, Golęczewo, Kąty Wrocławskie, Kraków Swoszowice, Krzeszowice, Lublin Główny, Radom Główny, Tuchola, Wronki i Żory. "Tym, co je łączyło była integracja różnych funkcji: komunikacyjnej, czyli sprawnej obsługi podróżnych, kulturowej, rozumianej jako zachowanie wartości architektonicznych i historycznych oraz społecznej, służącej integracji lokalnych społeczności, a także aktywizującej ich inicjatywy" – mówił dr hab. Andrzej Massel, dyrektor Instytutu Kolejnictwa i jeden z jurorów konkursu, zwracając jednocześnie uwagę na cechy, które w konkursie "Dworzec Roku" są szczególnie wysoko oceniane.

 

Forma i funkcja w architekturze

Dworcem Roku 2022 został przez jury konkursu wybrany dworzec w Cieszynie. Zbudowany w 1888 roku  pełnił pomocniczą rolę w stosunku do głównego dworca w mieście. Po I wojnie światowej i podziale Śląska Cieszyńskiego główny dworzec znalazł się po czeskiej stronie granicy, później  w wyniku kolejnych burzliwych losów stopniowo zaczął popadać w ruinę. Zabytkowy gmach jakiś czas temu przejęły władze miasta i rozpoczęły jego gruntowny remont. Dzięki niemu unikalny gmach odzyskał swój blask, jednocześnie jednak budynek uczyniono w pełni funkcjonalną stacją kolejową.

Dworzec Roku 2022: dworzec w Cieszynie

Dworzec Roku 2022: dworzec w Cieszynie

Nagrodę publiczności zdobył w tym roku dworzec w Kątach Wrocławskich. To budynek wzniesiony w 1920 roku, którego wysoką wartość architektoniczną i zabytkową uszanowano podczas trwającego w latach 2019-2021 remontu. Dziś zrewitalizowany dworzec w Kątach Wrocławskich służy nie tylko podróżnym, ale także mieszkańcom do załatwiania spraw lokalowych w Urzędzie Miasta i Gminy. Przy dworcu działa również Gminny Dom Kultury. Część lokali została przeznaczona także na potrzeby spółek kolejowych.

Wyniki konkursu Dworzec Roku 2022

Dworzec Roku 2022. Nagroda publiczności: dworzec w Kątach Wrocławskich

Jury konkursu Dworzec Roku 2022 zdecydowało się przyznać także nagrodę specjalną. Tę otrzymał dworzec Przemyśl Główny. „Tytuł przyznano za  symboliczną rolę, jaką obiekt ten odegrał w pierwszej fazie wojny w Ukrainie, zamieniając się w wielkie centrum przyjmowania i udzielania pomocy humanitarnej dla uchodźców” – napisano w uzasadnieniu werdyktu.

Wyniki konkursu Dworzec Roku 2022

Dworzec Roku 2022. Nagroda specjalna: dworzec Przemyśl Główny

Źródło: facebook.com/dworzecroku, dworzec-roku.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera