Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowe wcielenie białej kostki

 

Czas czytania: ~3 min


Historia miasta zapisana jest w jego architekturze i ci, którzy współcześnie w tę przestrzeń chcą wprowadzić nowy obiekt, muszą dostosować się do rozmaitych śladów przeszłości. Mogą to robić poprzez naśladownictwo, mogą wchodzić z otoczeniem w twórczy dialog. Tę drugą drogę obrał zespół pracowni arch_it pod kierunkiem Piotra Zybury, projektując zespół sal gimnastycznych z salą do szermierki przy XIII Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu.

 

Hala sportowa we Wrocławiu
Hala sportowa we Wrocławiu

Architektura w dialogu z otoczeniem

Gmach, którego budowa niedawno się zakończyła, w 2017 roku, jeszcze na etapie projektu został doceniony przez jury konkursu Brick Award. Wtedy nagrodę przyznano za spójną i konsekwentną wizję budynku nowoczesnego, a jednocześnie bezpretensjonalnego. Dziś, kiedy można tamte projekty i wizualizacje porównać ich ucieleśnieniem, trudno nie zgodzić się z opinią jury Brick Award. 

Hala sportowa we Wrocławiu
Hala sportowa we Wrocławiu

Przystępując do projektowania architekci musieli uwzględnić szereg uwarunkowań. Najważniejszym było sąsiedztwo dwóch istniejących skrzydeł szkoły: północnego z 1887 roku, autorstwa H.F. Steinbarta i Richarda Plüddemanna, z ceglaną elewacją zdobioną glazurowanymi elementami, oraz południowego z końca XX wieku, według projektu Andrzeja Prymona. Ale na tym nie koniec. Na przeznaczonej pod zabudowę działce znajdowała się  trafostacja, a pod nią – niemożliwa do naruszenia sieć ciepłownicza. Tym samym nowy obiekt, poza oczywistym spełnieniem funkcjonalnych oczekiwań inwestora należało dopasować tak formą do sąsiedztwa, jak układem bryły – do technicznych instalacji.

Hala sportowa we Wrocławiu
Hala sportowa we Wrocławiu

Bryła z białej cegły

Architekci postawili na prostotę. „Forma budynku jest całkowicie podporządkowana jego funkcji” – mówią i wyjaśniają: „Poszczególne sale ułożono na sobie niczym klocki, tak aby możliwe było umieszczenie bogatego programu w możliwie najmniejszej bryle, z uwzględnieniem wszystkich ograniczeń zabudowy działki”. W ten sposób w równy rytm ustawionych krótszym bokiem do ulicy istniejących budynków została dopasowana nowa, prosta kostka nieregularnie poprzebijana mniejszymi i większymi przeszkleniami. Surowość bryły pozwoliła zminimalizować komunikację wewnętrzną i zmieścić wszystkie potrzebne funkcje: na parterze umieszczono samodzielny blok do szermierki dostępny bezpośrednio z zewnątrz, ponad nim znalazł się kompleks sal sportowych dla liceum (w tym:  pełnowymiarowa sala gimnastyczna, sala do fitness, sala do tańca i siłownia oraz niezbędne zaplecze sanitarno-szatniowe). Nowy gmach „wchłonął” trafostację, a sieć ciepłowniczą „ominięto” lekki, przeszklony łącznik między halą sportową a budynkiem szkoły rozpinając na wysokości pierwszego piętra.

Hala sportowa we Wrocławiu
Hala sportowa we Wrocławiu

Nowy obiekt nawiązuje dialog z sąsiedztwem dzięki zastosowanemu materiałowi. Hala sportowa ma elewacje z cegły co jest ukłonem ku historycznym gmachom obok. Aby jednak konsekwentnie zachować przyjętą ideę ascetyzmu, cegła jest biała, szkliwiona i nieszkliwiona, dzięki czemu faktury ścian stają się zarazem architektonicznym detalem. Jeden z narożników budynku został wydobyty za pomocą przestrzennego wątku cegły, a wszystkie płaszczyzny elewacji przecinają tafle przeszkleń.

 

Zobacz galerię zdjęć obiektu

Zespół sal gimnastycznych z salą do szermierki przy XIII Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu - metryczka projektu budynku

Lokalizacja: Wrocław, ul. Haukego-Bosaka 33-37

Inwestor: Gmina Wrocław, Zarząd Inwestycji Miejskich

Projektanci: arch_it Piotr Zybura, architekci Piotr Zybura (główny projektant), Marta Bazan, Sylwian Moska

Współpraca autorska: Tomasz Bojęć, Maja Cichocka, Szymon Ciupiński, Andrzej Doktor, Jakub Dunal, Agnieszka Gałwiaczek, Joanna Karnicka, Nicole Kowalczuk, Jakub Marczewski, Maciej Marszał, Karol Mądrecki, Kamila Modzelewska, Anna Sobiech. Identyfikacja wizualna: Piotr Zybura, Nicole Kowalczuk, Maciej Marszał

Generalny wykonawca: Haras Budownictwo 

Powierzchnia zabudowy: 810,01 m2

Powierzchnia użytkowa: 3040,60 m2

Powierzchnia całkowita budynku: 3700 m2

Kubatura: 17 760 m3

Projekt: 2016

Realizacja: 2021-2022

Koszt inwestycji: 20 400 000 zł brutto
Źródło: archit.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku, Bryła Architektoniczna, Bryła Budynku

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera