Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Hala jak lampion

 

Czas czytania: ~3 min


Hala Widowiskowo-Sportowa LUX w Rogoźniku, dzieło pracowni Projekt Plus Architekci w ostatniej edycji konkursu Fasada Roku zdobyła nagrodę jury w kategorii „Budynki niemieszkalne”. Oficjalnie otwarty i oddany do użytku 23 kwietnia 2022 roku obiekt jest największą inwestycją na terenie gminy Bobrowniki od trzydziestu lat.

 

Hala LUX w Rogoźniku
Hala LUX w Rogoźniku

Bryła nie tylko dla sportu

Hala Widowiskowo-Sportowa LUX stała się miejscem treningów klubu UKS Volley Team Aquaplus Bobrowniki, który rywalizuje w III lidze (a w I lidze śląskiej). Ale nie tylko. Podobnie jak inne otwarte niedawno tego typu obiekty, np. hala widowiskowo-sportowa w Puławach, hala KS Cracovia  czy zespół sal gimnastycznych z salą do szermierki przy XIII Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu, obiekt ma służyć mieszkańcom i ich rozwojowi fizycznemu. W hali odbywać się mają m.in. zajęcia karate, z gimnastyki artystycznej czy piłki nożnej. W budynku lekcje w-f mają mieć uczniowie pobliskiej szkoły, obiekt ma być także wyposażony w sprzęty sportowe, np. w stoły do pingponga. Wszystko to będzie możliwe dzięki dość powszechnie dziś stosowanemu rozwiązaniu, czyli możliwości podziału hali sportowej na kilka mniejszych części – samodzielnych boisk. I na tym nie koniec: w hali przewidziano również tzw. strefę kultury, w której znalazła się biblioteka oraz pomieszczenia do organizowania spotkań czy warsztatów, siedziby stowarzyszeń i klubów działających na terenie gminy.

Hala LUX w Rogoźniku
Hala LUX w Rogoźniku

Hala LUX w Rogoźniku ma jedną kondygnację i prosty kształt prostopadłościanu – architekci sięgnęli po nią, bo w okolicy właśnie takie bryły dominują. Jak opisują to autorzy projektu, ich pomysł na ten obiekt miał na celu „zintegrowanie przestrzeni sportowej z naturalnym oświetleniem w ciągu dnia oraz odwrócenie tej idei w ciągu nocy. Próbą stworzenia optymalnych warunków uprawiania sportu, organizowania rozgrywek i turniejów sportowych w odczuciu jak na otwartym terenie. I ostatecznie jest próbą dostosowania jej gabarytów do otaczającej zabudowy i oddziaływania na nią”. Hala, choć jednopoziomowa, została horyzontalnie podzielona na trzy części. Przyziemie budynku zostało przeszklone, dzięki czemu wydaje się, jakby unosił się on nad ziemią. Szyby wpuszczają też do wnętrza bardzo dużo światła dziennego. Kolejny „poziom” elewacji – to czarny, wąski pas, nad którym pojawia się półprzejrzysta bryła o ścianach z poliwęglanu. Ona z kolei świeci po zmroku – światło z wnętrza wydobywa się na zewnątrz, zamieniając bryłę w niezwykły lampion. „Obiekt dzięki zastosowanemu materiałowi przyjmuje na zewnątrz naturalny kolor otoczenia w zależności od pory dnia czy nawet pory roku: pomarańczowy, niebieski lub srebrny. Jego niższa część w całości przeszklona odbija otoczenie, optycznie zanika i pozwala wydobyć główną ideę - inspirację światłem naturalnym” – piszą architekci.

Hala LUX w Rogoźniku
Hala LUX w Rogoźniku

Elewacja, która świeci

Także pod względem funkcjonalnym budynek podzielono na trzy segmenty, zajęte przez strefy: ogólnodostępną, widowiskowo-sportową oraz kulturalną. W pierwszej znalazł się hol wejściowy, kawiarnia, strefa wypoczynku; z tej części budynku można także obserwować rozgrywki na hali bez konieczności dostawania się na trybuny. W części sportowej znalazły się boiska oraz mobilne trybuny, a także zaplecze sanitarno-higieniczne. Trzecią część budynku stanowi wydzielona akustycznie część kulturalna z biblioteką oraz przestrzeniami dydaktycznymi.

 

Zobacz galerię zdjęć obiektu

Hala Widowiskowo-Sportowa LUX - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Rogoźnik

Inwestor: Gmina Bobrowniki

Projekt architektoniczny: Projekt Plus Architekci / Tomasz Borkowski, Grzegorz Tkacz

Wykonawca: Anbud
Kubatura: 18 840 m3

Powierzchnia użytkowa: 2357,5 m2

Realizacja: 2022
Koszt inwestycji: 14 mln zł

Źródło: baumit.pl/fasadaroku, projektplusarchitekci.pl

 


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku, Obiekt Architektoniczny, Hot

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera