Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Przystanek Edukacja dla mieszkańców Wielenia

 

Czas czytania: ~ 3 min


„Nie chodziło nam jedynie o modernizację dróg, placów czy budynków. Chcieliśmy jednocześnie przygotować program rozwiązywania problemów społecznych oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi. Tylko połączenie inwestycji z projektami społecznymi miało dla nas sens” – podkreślała w lokalnej prasie burmistrzyni Wielenia, Elżbieta Rybarczyk, piastująca to stanowisko od 2014 roku. Według ustawowej definicji rewitalizacja powinna przede wszystkim służyć mieszkańcom, odpowiadać na ich potrzeby i rozwiązywać ich problemy. Rewitalizacyjne działania podejmowane w Wieluniu są dobrze oceniane przez ekspertów. Nie znaczy to jednak, że w ramach tego programu nie są realizowane projekty architektoniczne.

 

Przystanek Edukacja w Wieleniu
Przystanek Edukacja w Wieleniu

Projekt na rzecz rewitalizacji

Dzięki programowi rewitalizacji zmieniło się niedawno oblicze Rynku Nowego Miasta w Wieleniu. We wrześniu 2022 roku mieszkańcy otrzymali zaś do swojej dyspozycji Skwer Usług Kultury "Przystanek Edukacja". Za oba projekty od strony architektonicznej odpowiadał zespół pod kierunkiem Bartosza Jarosza i Pawła Świerkowskiego i ich pracowni Neostudio Architekci. W obu przypadkach architekci podjęli się nie tylko zaprojektowania nowej bryły czy przestrzeni publicznej, ale przede wszystkim „naprawienia” zdegradowanego, zaniedbanego miejsca i przywrócenia go do użytku mieszkańcom.

Przystanek Edukacja w Wieleniu
Przystanek Edukacja w Wieleniu

Skwer Usług Kultury "Przystanek Edukacja" powstał na obszarze objętym ochroną konserwatorską, w samym centrum Wielenia. Prostokątny plac pomiędzy ulicami Kościuszki, Sienkiewicza i Wybickiego, na którym stanął, pierwotnie zajmował hotel „Du Nord”, zastąpiony potem przez przystanek autobusowy. Po jego wyłączeniu z użytku plac, mimo prestiżowej lokalizacji, popadł w zapomnienie; służył jako dziki parking. Kilka lat temu objął go jednak program rewitalizacji zdecydowano się nadać tej cennej przestrzeni nową funkcję i znaczenie.  Na placu powstała placówka kultury, miejsce  działań społeczno-kulturalnych, spotkań, wypoczynku. Dzięki położeniu przy ruchliwej drodze Skwer Usług Kultury "Przystanek Edukacja" jest dostępny i sprzyja aktywizacji mieszkańców, szybko stał się miejscem znanym w mieście. W nowym obiekcie powstała także kawiarnia pełniąca rolę centrum informacji miejskiej. Co ważne, powstanie Skweru przysłużyło się okolicy, bo przywrócenie do życia zaniedbanego placu przyczyniło się do ożywienia także w innych okolicznych lokalach.

Przystanek Edukacja w Wieleniu
Przystanek Edukacja w Wieleniu

Miejsce działań dla mieszkańców

Skwer Usług Kultury "Przystanek Edukacja" – to „jednokondygnacyjna kubatura o kształcie prostego płaskiego prostopadłościanu ze ścianami w około 3/4 przeszklonymi, a w 1/4 nieprzeziernymi w okładzinie z płyt włókno-cementowych”, jak to opisują architekci. Elementem charakterystycznym obiektu są podświetlone, żelbetowe arkady  z motywem łuków zaczerpniętych z fasady sąsiedniej kamienicy. Osłaniają one wnętrze pawilonu od ulicy, a zarazem doskonale wizualnie uzupełniają kwartał zabudowy, stanowią dialog z okolicznymi budowlami, domykają urbanistycznie plac. Jedna ze ścian pawilonu została przedłużona – powstała w ten sposób powierzchnia, która służy jako ekran projekcyjny dla wydarzeń plenerowych oraz tablica ogłoszeniowa i miejsce ekspozycji banerów z historią miasta i okolic. Z tyłu pawilonu powstał osłonięty ową ścianą plac, przestrzeń publiczna z amfiteatralnie ułożonymi miejscami do siedzenia czy żwirową przepuszczalną nawierzchnią. Posadzono tam sześciometrowy platan, który w najbliższych latach rozrośnie się, dając cień.

 

Zobacz galerię zdjęć obiektu

Skwer Usług Kultury „Przystanek Edukacja” - metryczka projektu obiektu

Inwestor: Miasto i Gmina Wieleń

Lokalizacja: Wieleń

Biuro projektowe: Neostudio Architekci

Autorzy: Bartosz Jarosz, Paweł Świerkowski

Współpraca autorska: Tomasz Sołtysiak

Powierzchnia zabudowy: 123 m2

Powierzchnia użytkowa: 100 m2

Kubatura: 510 m3

Projekt: 2018-2020

Realizacja: 2021-2022

Zdjęcia: Paweł Świerkowski


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Architektoniczna , Realizacja Budynku , Obiekt Architektoniczny , Rewitalizacja Obiektu

Piękno w prostocie – hala w Książu Wielkopolskim
Piękno w prostocie – hala w Książu Wielkopolskim

W rozstrzygniętej niedawno 5. edycji Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego NAWW hala ...

Funkcjonalny dom dla dużej rodziny
Funkcjonalny dom dla dużej rodziny

Funkcjonalność i prostota formy.Tak w skrócie można określić dom dla rodziny z trójką dzieci, któreg ...

E-konferencja Akustyka w architekturze. IV edycja.
E-konferencja Akustyka w architekturze. IV edycja.

Zmiana hałasu w dźwięk to jeden z ważniejszych aspektów pracy architektów podczas procesu projektowa ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera