Polskie nominacje do konkursu ArchDaily 2023 Building of the Year Awards
Data dodania: 08.02.2023 Czas czytania: ~ 9 min
Państwa głos został zapisany. Głosować można raz na 24 godzinny na jeden obiekt z wybranej kategorii.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera
Data dodania: 08.02.2023 Czas czytania: ~ 9 min
Trwa 14. edycja konkursu ArchDaily 2023 Building of the Year Awards. To doskonała okazja do publicznej debaty i oceny projektów, które wywarły największy wpływ na światową architekturę minionych lat. Ocenie podlega ponad 4500 projektów z całego świata podzielonych na 15 różnych kategorii. Do 15 lutego 2023 każdy użytkownik platformy My ArchDaily będzie miał szansę oddać jeden głos na wybrany przez siebie projekt w każdej kategorii. Następnie po 5 projektów z każdej grupy tematycznej zostanie nominowanych do etapu drugiego. Ogłoszenie zwycięzców odbędzie się 23 lutego 2023 roku. Poniżej przedstawiamy wszystkie polskie realizacje, które zostały wyróżnione, niejednokrotnie w kilku kategoriach konkursu. Zachęcamy do oddania głosu na wybrane projekty.
Biurowiec nominowany w dwóch kategoriach: Best Applied Products oraz Offices jest integralną częścią warszawskiego Varso Place należącego do HB Reavis. Varso Tower ma wysokość 310 metrów i jest najwyższą wieżą w Unii Europejskiej. Obiekt łączy przestrzeń publiczną oraz zamkniętą strefę biur za pomocą placów miejskich znajdujących się w parterze oraz na szczycie wieżowca. Zagłosuj!
Varso Tower w Warszawie
House on One Level nominowany w kategoriach: Best Applied Products i Houses położony jest na działce w Żorach. Głównym założeniem projektu było stworzenie parterowego obiektu, którego wszystkie pomieszczenia otwierają się na zachód. Dom ma nieregularną formę i składa się z żelbetowych ram, w środku których zawieszone są prostopadłościany, wyznaczające granice wnętrz. Zagłosuj!
House on One Level w Żorach
Centrum badawcze w Sopocie nominowane jest aż w trzech kategoriach: Best Applied Products, Educational Architecture oraz Offices. Wave One, należący do Europejskiego Centrum Rodzin, znajduje się 400 metrów od Morza Bałtyckiego. Koncepcja wywodzi się ze złożoności fal morskich i lokalnego języka rzeźbionych w drewnie detali ornamentalnych umieszczanych na elewacjach. Wave One jest pierwszym zrealizowanym z pięciu powiązanych ze sobą budynków. Obejmuje specjalistyczne laboratoria medyczne, centrum badawczo-rozwojowe oraz pomieszczenia administracyjne. Zagłosuj!
Wave One Research Center w Sopocie
Obiekt nominowany w dwóch kategoriach: Best Applied Products i Housing zlokalizowany jest na warszawskiej Pradze i obejmuje działkę zajmowaną wcześniej przez fabrykę mydła. Głównym celem było stworzenie projektu, który wprowadziłby nową jakość na ulicę otoczoną starymi kamienicami, jednocześnie szanując ducha dzielnicy. Koncepcja składa się z oddzielnych jednostek mieszkalnych z elewacjami z czerwonej cegły, umieszczonych na czarnym cokole mieszczącym powierzchnie handlowe i wejścia do klatek. Zagłosuj!
G19 Housing w Warszawie
Hotel nominowany w kategoriach: Best Applied Products oraz Hospitality Architecture położony jest w Dolinie Pałaców i Ogrodów na Dolnym Śląsku. W związku z istnieniem wielowiekowej tradycji hodowli ryb na tym obszarze oraz lokalizację w sąsiedztwie zespołu stawów przy barokowym majątku wiejskim Pakoszów z 1725 roku, tradycja miejsca stała się inspiracją dla projektu SEEHAUS. Podążając za kształtem nasypu nowy budynek przyjmuje kształt historycznego systemu stawów. Zagłosuj!
SEEHAUS Hotel Complex na Dolnym Śląsku
Dom nominowany w dwóch kategoriach: Best Applied Products i Houses położony na obrzeżach Gdyni, znajduje się w bliskim sąsiedztwie natury. Obiekt znajduje się na skarpie, z której roztacza się widok na Trójmiejski Park Krajobrazowy. Różnica w topografii działki wynosi prawie 7 metrów, stąd koncepcja domu wielospadowego, który umożliwia stworzenie jak największej ilości osi widokowych w kierunku parku oraz zwiększenie wysokości pomieszczeń aż do kalenicy dachu. Zagłosuj!
Multi Gable House w Gdyni
Budynek nominowany w kategorii Educational Architecture jest pionierskim nowym domem dla edukacji językowej Uniwersytetu Warszawskiego. Wydział Lingwistyki Stosowanej i Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego to budynek o powierzchni 42 000 m2, który obejmuje 92 laboratoria językowe, 70 pomieszczeń administracyjnych, 39 pomieszczeń badawczo-rozwojowych, 7 sal konferencyjnych, przestrzenie rekreacyjne, salę multimedialną z miejscami dla 150 osób, a także bibliotekę i czytelnie. Projekt łączy uniwersyteckie wydziały lingwistyczne w jednym miejscu i wprowadza nową jakość przestrzeni edukacyjnej. Zagłosuj!
Wydział Lingwistyki Stosowanej i Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie
Obiekt nominowany w kategorii Hospitality Architecture powstał w ramach rewitalizacji kwartału miasta Wieleń i otrzymał nazwę Skwer Usług Kultury „Przystanek Edukacja”. Inwestycja składa się z kawiarni, placu z dziedzińcem, tarasu oraz przestrzeni wielofunkcyjnej. Nowa przestrzeń dla inicjatyw społecznych i kulturalnych ma przyczynić się do aktywizacji i integracji mieszkańców oraz przywrócić funkcje gastronomiczne i usługowe w tej części miasta. Dodatkowo kawiarnia pełni funkcję Centrum Informacji Miejskiej. Zagłosuj!
Skwer Usług Kultury „Przystanek Edukacja” w Wieleniu
Zespół domków wakacyjnych „u Gai” w Radomicach nominowany jest w kategorii Hospitality Architecture. W ramach inwestycji zaprojektowano dwa obiekty letniskowe o łącznej powierzchni użytkowej około 80 m2. Planowana jest również budowa trzeciego domu dla gospodarzy. Bryła budynków ma przypominać swobodnie rozrzucone głazy. Zagłosuj!
Domki wakacyjne „u Gai” w Radomicach
Zespół obiektów wypoczynkowych Enklawa Polany nominowany w kategorii Hospitality Architecture położony jest na działce, z której rozpościera się widok na panoramę Tatr. Lokalizacja inwestycji stała się inspiracją zarówno dla architektury jak i dla rozwiązań funkcjonalno-przestrzennych. Osiem budynków rekreacyjnych zaprojektowano w układzie rozproszonym, charakterystycznym dla zabudowy wiejskiej, połączonych układem ścieżek, których charakter nawiązuje do górskich szlaków. Zagłosuj!
Enklawa Polany Mountain Resort w Kościelisku
Hotel Warszauer nominowany w kategorii Hospitality Architecture leży na krakowskich Kazimierzu, dawnej dzielnicy żydowskiej i jednej z najatrakcyjniejszych dzielnic turystycznych tego miasta. Budynek zlokalizowany jest na wąskiej działce pierzejowej pomiędzy starą 4-piętrową kamienicą a XVII-wieczną Synagogą Kupa i uzupełnia istniejącą zabudowę śródmieścia. Obiekt posiada niezwykłą, rzeźbiarską elewację z corianu oraz artystyczne wnętrza. Zagłosuj!
Hotel Warszauer w Krakowie
Dom w Poznaniu nominowany w kategorii Houses to projekt realizowany w wyjątkowym otoczeniu przyrody, sąsiedztwie jeziora, polany i lasu. Obiekt jest założeniem dwukondygnacyjnym przeznaczonym dla młodej rodziny. Części dzienne przenikają się z tarasem i ogrodem dzięki dużym przeszkleniom. Budynek wpisuje się w kolorystykę naturalnego otoczenia. Zagłosuj!
Dom w Poznaniu
Dom Wiatrak nominowany w kategorii Houses powstał w ramach międzynarodowego konkursu „Contemporary House 2014 – Village House”. Praca Tomasza Padło i Michała Kucharskiego została nagrodzona na szczeblu krajowym. Kilka lat później została zauważona przez inwestora z Lubelszczyzny, który posiadał stary wiatrak. Budynek został zaprojektowany tak, aby wpisać się w wiejski krajobraz. Forma budynku jest znanym, charakterystycznym elementem tradycyjnej architektury polskiej wsi. Zagłosuj!
Dom Wiatrak koło Lubartowa
Dom w Iławie nominowany w kategorii Houses to przykład projektowania, które wynika wprost z funkcji. Sposób kształtowania obiektu przyczynił się do jego niecodziennego wyglądu. Ten budynek został zaprojektowany tak, aby maksymalnie wykorzystać światło dzienne. Jest nowoczesny, ale jednocześnie bardzo ciepły i rodzinny. Zagłosuj!
Dom w Iławie
Dom nominowany w kategorii Houses położony jest na działce w południowo-zachodniej Polsce. Powstał w miejscu, w którym pierwotnie były łąki i pastwiska i jest odsunięty od istniejącej zabudowy wsi. W związku z brakiem możliwości odniesienia się do otoczenia, projektanci stworzyli ciekawą bryłę, na której skupiona jest cała uwaga. Zagłosuj!
Dom w Opolu
Małopolska Chata Podcieniowa nominowana w kategorii Houses jest przykładem współczesnej interpretacji tradycyjnej architektury Małopolski. Zapisy planu miejscowego pozwalały na zabudowę parterową z poddaszem dwuspadowym, ale dzięki odpowiedniemu projektowi, autor umieścił w domu aż pięć poziomów. Obiekt szerokimi przeszkleniami otwiera się na krajobraz. Zagłosuj!
Małopolska Chata Podcieniowa
Dom nominowany w kategorii Houses to przykład pragmatyzmu i dbałości o środowisko naturalne. Inwestorzy i projektanci kierowali się zdrowym rozsądkiem w doborze materiałów, utrzymaniu programu funkcjonalnego w ryzach. Wykorzystali strefowanie pomieszczeń i zaprojektowali zwartą, energetycznie wydajną bryłę. Zagłosuj!
SML. Dom pasywny w Gliwicach
Polska Zagroda nominowana w kategorii Houses jest przykładem transformacji tradycyjnego wiejskiego gospodarstwa na współczesną rezydencję mieszkalną. Kompozycja z pięciu brył powstała w miejsce budynków zagrodowych przeznaczonych do rozbiórki. Lokalizacja każdej części jest starannie zdefiniowana przez otaczający krajobraz, układ słońca i funkcję modułu. Zagłosuj!
Polska Zagroda
Dom jednorodzinny nominowany w kategorii Houses został zaprojektowany pod Poznaniem w spokojnej okolicy otoczonej lasem. Głównym założeniem było stworzenie prostej podłużnej bryły, która oddzielałaby domowników od ulicy i otwierała się na ogród, zapewniając prywatność. Dzięki dużej ilości okien obiekt posiada wnętrza wypełnione światłem, a drzewa zapobiegają przegrzewaniu się obiektu. Zagłosuj!
Dom w Poznaniu
Budynek biurowy nominowany w kategorii Offices położony jest w Sopocie. Mieści się w nim siedziba dewelopera oraz biuro architektoniczne stojące za projektem 696 Office. Dużym wyzwaniem projektu było stworzenie formy, która uzupełniałaby otoczenie, a jednocześnie była prosta i nie rzucająca się w oczy. Sposobem na osiągnięcie tego celu było zastosowanie na elewacji wzoru drewnianej płyty. Zagłosuj!
Budynek biurowy w Sopocie
Lodziarnia nominowana w kategorii Interior Architecture powstała na narożnej działce nad Jeziorem Paprocańskim w Tychach. Autorzy chcieli umiejętnie połączyć kontekst otoczenia oraz dobrą ekspozycję. Stworzono koncepcję, w której cała funkcja sprzedażowa, produkcyjna i biurowa mieści się w dwóch bryłach nawiązujących do okolicznych budynków. Materiały i faktury oraz cała kolorystyka nawiązuje do istniejącej przestrzeni, a także do barw firmowych właściciela. Zagłosuj!
Lodziarnia Lodowato Ice Cream Parlor w Tychach
Restauracja nominowana w kategorii Interior Architecture to połączenie dobrego street artu i kultowych filmów z lat 90. Powstała w centrum Poznania i jest nową siedzibą ekipy FoodX ze swoimi odważnymi pomysłami. Wykorzystano paletę kolorów wypracowaną w poprzednich przedsięwzięciach oraz zainspirowano się serwowanym menu. Tak we wnętrzu pojawiły się duże ilości neonów. Zagłosuj!
Restauracja FoodX w Poznaniu
Nowa siedziba duńskiej firmy NT Industry nominowana w kategorii Offices mieści się w budynkach dawnego kompleksu przemysłu ciężkiego w Orzeszu. Odnowiono portiernię oraz przeprowadzono renowację nieużywanego budynku biurowego i adaptację magazynu, który został przeprojektowany na stołówkę. Wnętrza o industrialnym charakterze uzupełnia zielone patio, zajmujące przestrzeń w środku kompleksu. Zagłosuj!
NT Industry w Orzeszu
Plac zabaw nominowany a kategorii Public & Landscape Architecture zlokalizowany jest w Parku Południowym w Sopocie. Przestrzeń opowiada historię Kajka i Kokosza oraz smoka Cuddly – bohaterów serialu animowanego inspirowanego kultową serią komiksów. Ponadto plac upamiętnia ich twórcę Janusza Christę, znanego mieszkańca miasta. Zagłosuj!
Plac zabaw w Sopocie
Plac miejski nominowany w kategorii Public & Landscape Architecture to nowa przestrzeń publiczna dla mieszkańców Warszawy. Wcześniej było to ruchliwe skrzyżowanie, nieprzyjazne mieszkańcom. Teraz powstał skwer z 22 klonami, meblami miejskimi i priorytetem dla pieszych. Zagłosuj!
Plac Pięciu Rogów w Warszawie
Żródło: archdaily.com
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Konkurs Architektoniczy , Realizacja Architektoniczna , Realizacja Budynku , Przestrzeń Publiczna , Aranżacja Wnętrza
Kilka dni temu papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności cnót hiszpańskiego architekta Ant ...
Znamy wyniki głosowania internautów w ramach siedemnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. ...
Na chwilę przed wielkanocnymi podróżami świątecznymi prezentujemy kolejne dwa budynki dworcowe, któr ...
Kilka dni temu papież Francisz...
Znajdujący się na obrzeżu głów...
The Outstanding Property Award...
7 grudnia 2024 roku odbędzie s...
ZOBACZ WSZYSTKIEStrona korzysta z plików cookies w celu zapewnienia realizacji usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce...
Komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz