Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

 

Czas czytania: ~4 min


Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX wieku. Już w 1812 roku istniała w tym miejscu huta cyku, później obiekt zmieniał swoją funkcję i wygląd, ale wciąż służył produkcji (istniała tu np. garbarnia).

 

Dalszą historię opisują architekci: „Od 1951 roku w tym miejscu rozpoczęły funkcjonowanie zakłady związane z przemysłem ciężkim. Na ich potrzeby wybudowano cztery pierwsze hale oraz budynek administracyjny. Zakład przemysłowy podlegał stałemu rozwojowi, by ostatecznie stać się modelowym przedsiębiorstwem PRL o nazwie Śląskie Zakłady Mechanizacji Budownictwa „ZREMB” Zakład Wytwórczy w Orzeszu – Jaśkowicach. Firma specjalizowała się w wytwarzaniu innowacyjnych urządzeń do produkcji betonu wykorzystywanych w fabrykach domów produkujących wielkopłytowe prefabrykaty tzw. „wielkiej płyty”.

Projekt siedziby firmy

Na nowe potrzeby w ostatnich latach swoje funkcje zmieniły wielkie kompleksy przemysłowe, jak łódzka Fuzja czy fabryka Norblina, ale tak samo udane metamorfozy mogą stać się udziałem pojedynczych budynków (Centrum Usług Społecznych w Zabrzu) lub małych obiektów (Centrum Edukacji Technologicznej Stara Kotłownia). W przypadku zakładów „ZREMB” w Orzeszu – Jaśkowicach już w 2003 roku stały się one własnością duńskiej firmy NT Industry produkującej sprzęt transportowy na potrzeby klientów z sektora transportu morskiego, rolnictwa, przemysłu oraz konstrukcji i urządzeń stalowych. Właściciel zespołu obiektów (w skład wchodzą tu hale produkcyjne, magazynowe, budynek biurowy z zapleczem socjalnym, stróżówka/portiernia oraz kilka mniejszych brył) zdecydował się rozpocząć stopniową ich modernizację. Kolejne zabudowania mają być poddawane rozbudowom i przebudowom, tak, aby nadać im współczesne parametry techniczne i użytkowe.

Siedziba firmy NT Industry
Siedziba firmy NT Industry

Modernizacji zabudowań zakładu NT Industry w Orzeszu-Jaśkowicach podjęła się śląska pracownia GIGAarchitekci Artur Garbula z Mikołowa. Projekt został podzielony na etapy; w pierwszym założono przebudowę budynku portierni, drugi stanowiła przebudowa nieużytkowanego od lat budynku biurowego oraz zmianę sposobu użytkowania istniejącej hali magazynowej na kantynę pracowniczą firmy NT Industry. Zaniedbana, mało funkcjonalna portiernia (która jest przecież pierwszym obiektem, jaki widzą wjeżdżający na teren) w wyniku działań pracowni GIGAarchitekci znacząco zmieniał swoje oblicze, zyskując przeszkloną część związaną z obsługą kontroli dostępu, poczekalnię dla kierowców oraz wiatę rowerową. Na elewacji pawilonu wjazdowego pojawiło się wycięte laserowo z wielkoformatowych blach logo firmy, które stało się znakiem rozpoznawczym, identyfikującym tę przestrzeń.

Siedziba firmy NT Industry
Siedziba firmy NT Industry

Architektura „zero waste”

Głównym założeniem projektowym było zastosowanie szczerych materiałów i prostych rozwiązań zgodnie z zasadą „śląskiej szkoły architektury”, jak i skandynawskich wzorców zaczerpniętych z założeń duńskiego inwestora” – mówią architekci o projekcie modernizacji pochodzących z lat 60. budynku biurowego i hali magazynowej. Starając się zachować maksimum oryginalnej tkanki oraz industrialny charakter obiektów architekci dopasowali je do nowoczesnych potrzeb. Celem było, jak opisują to projektanci, „przywrócenie istniejących budynków do użytkowania i nadanie im nowej funkcji przy jak najmniejszej ingerencji w zastaną „tkankę”. Twórcy sięgali po materiały z recyklingu, np. wykorzystana na elewacjach cortenowa okładzina pochodzi z niewykorzystanych zasobów materiałowych zakładu NT Industry. Przez lata nieużytkowany  trzykondygnacyjny budynek administracyjno-biurowy przywrócono do pierwotnej funkcji przy zastosowaniu nowych podziałów funkcjonalno-przestrzennych. W przylegającej do niego hali stworzono rozległą, jasną, nowoczesną stołówkę, w której funkcjonalność została połączona z loftowym klimatem. Forma architektoniczna, gabaryty zewnętrzne oraz główne konstrukcje budynków pozostały bez zmian. Zachowano historyczne podziały elewacji i okien. Wykonano termomodernizację ścian zewnętrznych i dachu. W sposobie wykończenia budynków dominuje kolorystka bieli i szarości, uzupełniona detalem z cortenu. „Oszczędne w swej formie istniejące zagospodarowanie terenu wokół modernizowanych obiektów tj. pozostawienie naturalnej, sąsiadującej zieleni i drzewostanu oraz brak ingerencji w utwardzenie terenu silnie podkreśla przemysłowy charakter miejsca - tętniącego codziennym życiem zakładu”, dodają architekci.

 

Zobacz galerię obiektu

Firma NT Industry - metryczka projektu budynku

Lokalizacja: Orzesze-Jaśkowice, ul. Fabryczna 1

Inwestor: NT Industry Sp. z o.o.

Projektanci: GIGAarchitekci Artur Garbula: Artur Garbula, Magdalena Kaiser, Katarzyna Spałek – Siwińska, Jakub Jaworski , Aleksandra Duży, Anna Ajchsztet, Jan Momme

Wykonawca: Firma Usługowa AGA Agnieszka Kasińska

Powierzchnia terenu: 3235,90 m2

Powierzchnia zabudowy: 1474,8 m2

Powierzchnia użytkowa: 1662,6 m2

Projekt: 2016

Realizacja: 2021
Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski / archifolio
Źródło: gigaaarchitekci.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Modernizacja Budynku, Modernizacja Obiektu, Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku, Hot

Mieszkanie w wąskiej kamienicy
Mieszkanie w wąskiej kamienicy

W gdańskim programie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych znajduje się 26 budynków. W trzynastu ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera