Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Modernizacja projektu Romualda Gutta

 

Czas czytania: ~3 min


Domy jednorodzinne krojone są zwykle na miarę jednej rodziny, ani ich skala, ani znaczenie w przestrzeni miasta zwykle nie jest tak duże, aby interesować się nimi bardziej niż oceniając atrakcyjność formy czy sposób wpisania jej w kontekst. Są jednak od tej reguły wyjątki. Jeden z nich dotyczy domów projektowanych przez ważnych, cenionych architektów, brył, które ze względu na czas powstania i osobę projektanta zapisały się w dziejach architektury.

 

Modernizacja domu w Warszawie
Modernizacja domu w Warszawie

Przebudowa domu nagrodzona

Takim domem z pewnością jest ten zbudowany w 1928 roku na warszawskim Żoliborzu według projektu Romualda Gutta. Modernistyczna bryła wykonana została z użyciem szarej cegły, ulubionego charakterystycznego dla tego architekta materiału. W ostatnich latach pracownia TZA przeprowadziła modernizację tego bardzo wartościowego budynku. Ta praca została doceniona w rozstrzygniętej niedawno kolejnej polskiej edycji konkursu Brick Award. Zdobyła wyróżnienie w dotyczącej domów jednorodzinnych kategorii konkursowej „Feeling at home”.

Modernizacja domu w Warszawie

Niemal stuletni dom projektu jednego z najsłynniejszych polskich modernistów, Romualda Gutta, został ocieplony i rozbudowany ze znawstwem i troską. Na uwagę zasługuje dbałość o detal, przejawiająca się choćby w przesunięciu okien w kierunku lica ocieplonej i pogrubionej elewacji, zachowanie wielu oryginalnych elementów wnętrza oraz wyczucie, z jakim zaprojektowano nową bryłę od strony ogrodu i rozbudowę na ostatnim piętrze. Różnią się one od starej, lecz nie próbują z nią konkurować” – napisali jurorzy polskiej edycji konkursu Brick Award. Architekci z pracowni TZA przystępując do modernizacji domu mieli za zadanie scalenie go na powrót w obiekt jednorodzinny – w momencie rozpoczęcia prac dom miał bardzo przekształcone wnętrza, był podzielony na dwa osobne lokale. Z zewnątrz dom nie był znacząco zmieniony, więc także modernizacja nie oddziała na kształt jego bryły.

Modernizacja domu w Warszawie

Nowy wyraz szarej cegły

Naszym zadaniem było połączenie domu powtórnie w całość oraz gruntowna modernizacja, wraz z wymianą wszystkich instalacji i doprowadzeniem bliźniaka do współczesnych standardów energooszczędności. Wykonana została pełna termomodernizacja, z odtworzeniem elewacji z charakterystycznej szarej cegły wraz z subtelnymi detalami” – piszą architekci. Wśród zadań, z jakimi zmagali się architekci, było nie tylko przebudowanie układu wnętrz, ale i m.in. renowacja drewnianej klatki schodowej, a także wprowadzenie drobnych modyfikacji w wyglądzie zewnętrznym domu. Należy do nich widoczny na drugim planie, patrząc od strony ulicy, nadwieszony nad obrysem piwnicy kubik jadalni, a także przeszklenia części rekreacyjnej, mieszczącej się w pogłębionej piwnicy oraz oranżerii z tarasem na pierwszym piętrze. „W trakcie prac zaadaptowano i powiększono kondygnację poddasza, wyrównując jej poziom do wysokości sąsiedniego budynku, odnowionego kilka lat wcześniej” – dodają architekci. Charakterystyczny dom z szarej cegły został zmodernizowany, jednak jego zasadnicza bryła pozostała taka sama, a charakterystyczna forma, w tym elewacje odzyskały swój blask.

 

Zobacz galerię zdjęć domu

Modernizacja domu - metryczka projektu budynku

Lokalizacja: Warszawa, Żoliborz
Inwestor: prywatny

Projekt architektoniczny oryginalnej bryły: Romuald Gutt
Projekt architektoniczny rozbudowy: TZA
Skład zespołu autorskiego: Aleksandra Targońska, Marcin Zadrożny, Daniel Małek, Magdalena Zalewska (wnętrza)

Zdjęcia: Marcin Grabowiecki, stylizacja: Eliza Mrozińska

Źródło: tzarch.pl, wienerberger.pl

 


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Modernizacja Domu, Cegły, Dom, Bryła Domu, Dom Jednorodzinny

Flow – drugi etap projektu w centrum Łodzi
Flow – drugi etap projektu w centrum Łodzi

„Dwa miesiące po oficjalnej inauguracji Flow ruszamy z budową drugiego - znacznie większego i zróżni ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera