Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Life Hub - ceglany galeriowiec

 

Czas czytania: ~ 2 min


Life Hub – taką nazwę nosi mieszczący 30 lokali budynek mieszkalny wzniesiony w krakowskiej dzielnicy Krowodrza. Zlokalizowany właściwie w centrum miasta, wśród zróżnicowanych stylistycznie, istniejących domów, wypełnił przestrzeń podwórka w drugim rzędzie zabudowy. Jest przykładem na to, jak można dogęszczać miejską zabudowę, co jest najlepszym sposobem na przeciwdziałanie suburbanizacji, „rozlewaniu się” miast.

 

Budynek mieszkalny Life Hub

Bryła wpisana w otoczenie

Budynek Life Hub projektu pracowni Urba Architects został niedawno dostrzeżony w polskiej edycji konkursu Wienerberger Brick Award – otrzymał w nim wyróżnienie w kategorii „Living Together”, dotyczącej domów wielorodzinnych https://sztuka-architektury.pl/article/16626/wienerberger-brick-award-2023-znamy-zwyciezcow-polskiej-edycji-konkursu. W uzasadnieniu jurorzy konkursu podkreślili, że budynek swoją formą tworzy wspólnotową przestrzeń wzmacniającą relacje sąsiedzkie, docenili dobre wkomponowanie nowej bryły w zastaną przestrzeń (m.in. dzięki rozbiciu jej na trzy części). „Stworzono atrakcyjne miejsca do mieszkania i wypoczynku odpowiednio eksponując wartości przyrodnicze. Poza zachowaniem zieleni istniejącej zaproponowano szereg rozwiązań pro-ekologicznych takich jak ogród wertykalny czy ekstensywna zieleń na dachach. Mieszkańcy mają także do dyspozycji przestrzeń wspólną ogrodu pod własne uprawy” – napisano w werdykcie.

Budynek mieszkalny Life Hub
Budynek mieszkalny Life Hub

Dużym wyzwaniem w przypadku projektu budynku Life Hub było wpisanie go w przestrzeń działki ze wszystkich stron otoczonej istniejącymi domami mieszkalnymi, a także wypełnionej zielenią. Celem było zachowanie pewnej liczby drzew, a także jak największej odległości od okien pozostałych budynków. To dlatego architekci z pracowni Urba Architects zdecydowali się nową bryłę rozbić na mniejsze, poprzesuwane względem siebie części, a także sięgnąć po bardzo mało popularne w Polsce rozwiązanie komunikacyjne: galeriowiec. Ten modernistyczny model budynku, w którym komunikacja odbywa się za pomocą biegnących wzdłuż elewacji domu zewnętrznych galerii rzadko pojawia się w Polsce m.in. ze względu na warunki klimatyczne (choć jest bardzo popularny np. w Wielkiej Brytanii). Tu okazał się dobrym rozwiązaniem, które nie tylko ułatwiło wkomponowanie domu w otoczenie, ale i wykreowanie miejsc sąsiedzkich interakcji. „Obiekt zanika wśród drzew a jego rozczłonkowanie daje wrażenie kilku odrębnych kubatur” – piszą o swoim projekcie architekci.

Budynek mieszkalny Life Hub
Budynek mieszkalny Life Hub

Cegła i zieleń

Wokół budynku Life Hub zachowano wiele zieleni, ta pojawia się również w formie ogrodu wertykalnego. Dawniej na działce znajdował się sad i warzywniak – teraz w przestrzeni wokół apartamentowca uwzględniono istnienie miejsc na własne uprawy mieszkańców. Zielone otoczenie harmonizuje z jasnymi elewacjami nowego budynku – zostały one obłożone cegłą w ciepłym, bezowym odcieniu, a połączono ją z białymi detalami.

 

Zobacz galerię zdjęć budynku

Budynek mieszkalny Life Hub - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Kraków, ul. Kujawska 11a
Inwestor: Kujawska Residence Sp. z o.o.

Projekt architektoniczny: Urba Architects

Zespół autorski: Maciej Kronenberg, Piotr Knez, Sandra Kołaczek, Tomasz Zapała, Weronika Łyko, Kasia Szybka
Powierzchnia: 1.800 m2
Projekt: 2018

Realizacja: 2022

Źródło: wienerberger.pl, lifehub.com.pl, urbaarchitects.eu


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura Mieszkaniowa , Budynek Mieszkalny , Obiekty Mieszkalne , Realizacja Budynku , Bryła Budynku

Antonio Gaudi będzie świętym?
Antonio Gaudi będzie świętym?

Kilka dni temu papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności cnót hiszpańskiego architekta Ant ...

Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024

Znamy wyniki głosowania internautów w ramach siedemnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. ...

Ceglane dworce odzyskują blask
Ceglane dworce odzyskują blask

Na chwilę przed wielkanocnymi podróżami świątecznymi prezentujemy kolejne dwa budynki dworcowe, któr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera