Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Life Hub - ceglany galeriowiec

 

Czas czytania: ~2 min


Life Hub – taką nazwę nosi mieszczący 30 lokali budynek mieszkalny wzniesiony w krakowskiej dzielnicy Krowodrza. Zlokalizowany właściwie w centrum miasta, wśród zróżnicowanych stylistycznie, istniejących domów, wypełnił przestrzeń podwórka w drugim rzędzie zabudowy. Jest przykładem na to, jak można dogęszczać miejską zabudowę, co jest najlepszym sposobem na przeciwdziałanie suburbanizacji, „rozlewaniu się” miast.

 

Budynek mieszkalny Life Hub

Bryła wpisana w otoczenie

Budynek Life Hub projektu pracowni Urba Architects został niedawno dostrzeżony w polskiej edycji konkursu Wienerberger Brick Award – otrzymał w nim wyróżnienie w kategorii „Living Together”, dotyczącej domów wielorodzinnych https://sztuka-architektury.pl/article/16626/wienerberger-brick-award-2023-znamy-zwyciezcow-polskiej-edycji-konkursu. W uzasadnieniu jurorzy konkursu podkreślili, że budynek swoją formą tworzy wspólnotową przestrzeń wzmacniającą relacje sąsiedzkie, docenili dobre wkomponowanie nowej bryły w zastaną przestrzeń (m.in. dzięki rozbiciu jej na trzy części). „Stworzono atrakcyjne miejsca do mieszkania i wypoczynku odpowiednio eksponując wartości przyrodnicze. Poza zachowaniem zieleni istniejącej zaproponowano szereg rozwiązań pro-ekologicznych takich jak ogród wertykalny czy ekstensywna zieleń na dachach. Mieszkańcy mają także do dyspozycji przestrzeń wspólną ogrodu pod własne uprawy” – napisano w werdykcie.

Budynek mieszkalny Life Hub
Budynek mieszkalny Life Hub

Dużym wyzwaniem w przypadku projektu budynku Life Hub było wpisanie go w przestrzeń działki ze wszystkich stron otoczonej istniejącymi domami mieszkalnymi, a także wypełnionej zielenią. Celem było zachowanie pewnej liczby drzew, a także jak największej odległości od okien pozostałych budynków. To dlatego architekci z pracowni Urba Architects zdecydowali się nową bryłę rozbić na mniejsze, poprzesuwane względem siebie części, a także sięgnąć po bardzo mało popularne w Polsce rozwiązanie komunikacyjne: galeriowiec. Ten modernistyczny model budynku, w którym komunikacja odbywa się za pomocą biegnących wzdłuż elewacji domu zewnętrznych galerii rzadko pojawia się w Polsce m.in. ze względu na warunki klimatyczne (choć jest bardzo popularny np. w Wielkiej Brytanii). Tu okazał się dobrym rozwiązaniem, które nie tylko ułatwiło wkomponowanie domu w otoczenie, ale i wykreowanie miejsc sąsiedzkich interakcji. „Obiekt zanika wśród drzew a jego rozczłonkowanie daje wrażenie kilku odrębnych kubatur” – piszą o swoim projekcie architekci.

Budynek mieszkalny Life Hub
Budynek mieszkalny Life Hub

Cegła i zieleń

Wokół budynku Life Hub zachowano wiele zieleni, ta pojawia się również w formie ogrodu wertykalnego. Dawniej na działce znajdował się sad i warzywniak – teraz w przestrzeni wokół apartamentowca uwzględniono istnienie miejsc na własne uprawy mieszkańców. Zielone otoczenie harmonizuje z jasnymi elewacjami nowego budynku – zostały one obłożone cegłą w ciepłym, bezowym odcieniu, a połączono ją z białymi detalami.

 

Zobacz galerię zdjęć budynku

Budynek mieszkalny Life Hub - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Kraków, ul. Kujawska 11a
Inwestor: Kujawska Residence Sp. z o.o.

Projekt architektoniczny: Urba Architects

Zespół autorski: Maciej Kronenberg, Piotr Knez, Sandra Kołaczek, Tomasz Zapała, Weronika Łyko, Kasia Szybka
Powierzchnia: 1.800 m2
Projekt: 2018

Realizacja: 2022

Źródło: wienerberger.pl, lifehub.com.pl, urbaarchitects.eu


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura Mieszkaniowa, Budynek Mieszkalny, Obiekty Mieszkalne, Realizacja Budynku, Bryła Budynku

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera