Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Daxia Tower. Symbol technologicznego rozwoju.

 

Czas czytania: ~2 min


Pracownia Zahy Hadid zaprojektowała nowoczesny wieżowiec Daxia Tower dla Grupy Daxia w chińskim mieście Xi’an. Wieża stanie w Strefie Rozwoju Gospodarki i Technologii o wysokim stopniu zaawansowania, które skupia w sobie bazy produkcyjne, badawcze i rozwojowe ponad stu przedsiębiorstw z listy Fortune 500 oraz korporacji międzynarodowych.

 

Daxia Tower w Chinach

Centrum technologicznego rozwoju

Xi’an, jako jedno z największych chińskich miast wewnętrznych, z populacją zbliżającą się do dziewięciu milionów ludzi, ma głębokie korzenie historyczne jako dawna stolica kraju i wschodnia brama Jedwabnego Szlaku. W ostatnich latach, dzięki inicjatywom rządowym oraz wsparciu wielu cenionych uniwersytetów i instytucji badawczych, Xi’an stał się kwitnącym ekosystemem technologicznym, przyciągającym wiodące krajowe i międzynarodowe korporacje. W południowo-zachodniej części Xi’an znajduje się Strefa Rozwoju Gospodarki i Technologii o wysokim stopniu zaawansowania (Xi’an High-Tech Economic and Technological Development Zone). Właśnie tam ma stanąć Daxia Tower, w centrum strefy zaawansowanych technologii, która stała się kluczowym motorem wzrostu gospodarczego miasta.

Daxia Tower w Chinach

Nowa ikona miasta

Wieża będzie miała 210 metrów wysokości i usytuowana będzie na działce o powierzchni 16 700 m2. Daxia Tower ma pomieścić aż 127 220 m2 biur, przestrzeni handlowej i funkcji pomocniczych. Charakterystyczna, delikatnie wygięta sylwetka wieży jest podkreślona warstwami zdobionego szkła i efektownymi atriami, które wpuszczają naturalne światło na głębokość kondygnacji. Każde z atrium oferuje panoramiczne widoki na historyczne miasto na północy i wschodzie oraz rozwijającą się strefę wysokich technologii na południu i zachodzie. Wnętrza zaprojektowano z wykorzystaniem analizy danych i metody „behaviour modeling”. W przyszłości będą stanowić adaptowalne miejsca pracy wspierane przez analitykę w rzeczywistym czasie w celu stworzenia przyjaznego środowiska pracy. ZHA ma na swoim koncie wiele projektów, które mają szansę stać się ikonami miast. Są to m.in. Business Stadium Central w Wilnie, kompleks w Surfside w Miami czy Centrum Kultury i Sztuki Jinghe New City.

Daxia Tower w Chinach

Ekologiczne rozwiązania

Daxia Tower jest nie tylko znaczącym projektem architektonicznym, ale również przykładem zaawansowanych rozwiązań ekologicznych i technologicznych. Jej zrównoważony design, skupiający się na efektywnym wykorzystaniu energii i ochronie środowiska, stanowi krok w kierunku osiągnięcia certyfikacji LEED Gold oraz trzygwiazdkowej oceny Chińskiego Programu Budownictwa Zielonego. Daxia Tower stawia na wykorzystanie energii odnawialnej, naturalną wentylację i optymalizację zarządzania, tworząc nowoczesny symbol technologicznego postępu w samym sercu Xi’an.

Daxia Tower w Chinach

Daxia Tower– metryczka projektu budynku

Projekt: Zaha Hadid Architects (ZHA)

Lokalizacja: Xi’an, Chiny

Design: Patrik Schumacher

Dyrektorzy projektu konkursowego: Satoshi Ohashi, Paulo Flores

Współpracownicy: Yang Jingwen

Architekci projektu konkursowego: Saman Dadgostar, Kai-Jui Tsao

Liderzy projektu: Aiste Dzikaraite, Feifei Fan

Zespół projektowy: Billy Webb, Enoch Kolo, Felix Amiss, Hualing Jiang, Ignacio Garcia Martinez, Karina Linnsen, Liyuan Gao, Mingjia Zhang, Paul Joseph, Pittayapa Suriyapee, Sanxing Zhao, Siyu Liu, Tingyu Wang, Yuxuan Zhao

Zespół ds. zrównoważonego rozwoju: Bahaa Alnassrallah, Carlos Bausa Martinez, Shibani Choudhury

Zespół AI: Uli Blum, Lorena Espaillat Bencosme

Wizualizacje: ATCHAIN

Źródło: zaha-hadid.com


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Wieżowca, Wieżowiec, Projekt Architektoniczny, Obiekty Zagraniczne

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera