Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Eko-dom z modułów

 

Czas czytania: ~ 2 min


Przy ulicy Karola Miarki w Mysłowicach powstaje budynek mieszkalny, który jest efektem realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przedsięwzięcia „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”, finansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Budynek jest gotowym modelem do zastosowania w innych lokalizacjach, prototypem, który ma pokazać wiele innowacyjnych rozwiązań i technologii. W ramach programu NCBR opracowywane są obiekty w trzech rodzajach: społecznym, senioralnym i jednorodzinnym. Dla każdego z nich zespoły naukowców, inżynierów i architektów opracowały autorskie technologie projektowe i wykonawcze. Budynek senioralny został zlokalizowany w Rumii, budynek jednorodzinny we Włocławku, a obiekt o funkcji społecznej w Mysłowicach.

 

Dom z modułów
Dom z modułów

Innowacyjna technologia do mieszkania

W poszukiwaniu najlepszych rozwiązań, które pozwalałaby nadal budować, jednak w sposób, który nie szkodziłby środowisku architekci i inżynierowie sięgają po różne technologie, od druku 3D, przez nowe zastosowania drewna, poduszki powietrzne, po prefabrykaty. Podobny cel – czyli testowanie różnych rozwiązań, pozwalających budować bardziej ekologicznie – ma rozpoczęty w 2020 roku program Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”.

Dom z modułów
Dom z modułów

Jego efektem jest dom, budowany właśnie w Mysłowicach. Będzie to najnowocześniejszy w Polsce społeczny budynek wielorodzinny. Jego nowatorską technologię opracowała firma DMDmodular p.s.a., a realizacja projektu możliwa była dzięki współpracy z władzami miasta Mysłowice. W budynku zmieściło się 29 mieszkań o powierzchni od 45 do 68 m2, które zasiliły komunalny zasób miasta. „W ramach przedsięwzięcia organizowanego przez NCBR opracowaliśmy demonstrator wielorodzinnego budynku, który może być modelowym rozwiązaniem dla każdej jednostki samorządu w Polsce. Nowatorski charakter budynku wyraża się w synergii walorów technologicznych, użytkowo-społecznych, ekologicznych i ekonomicznych” tłumaczy Ewelina Woźniak-Szpakiewicz, prezes zarządu spółki DMDmodular p.s.a.

Dom z modułów

Dom ekologiczny

Modułowa technologia, w której wykonano budynek pozwoliła na znaczne przyspieszenie i usprawnienie procesu budowy. Dom powstał z 56 modułów. Każdy z nich powstał w fabryce. W pełni wykończone – począwszy od instalacji i stolarki po meble kuchenne i wyposażenie łazienek – elementy struktury budynku zostały przetransportowane na plac budowy, a następnie złożone. Nie tylko przyspiesza to proces budowy, ale i minimalizuję uciążliwości związane z robotami, zmniejsza konieczny plac budowy itp.

Dom z modułów

Ponadto budynek wyposażono w szereg rozwiązań mających na celu racjonalne gospodarowanie energią i wodą. Wśród zastosowanych tu technologii znalazły się m.in.: innowacyjne centrale wentylacyjne z odzyskiem wilgoci oraz ze sprawnością odzysku powietrza na poziomie 95%, system ogrzewania i chłodzenia sufitowego, magazyn energii cieplnej, odzysk energii cieplnej ze zbiornika ścieków szarych, panele fotowoltaiczne i kolektory solarne, które pokryją większość dachu i południowej elewacji budynku, czy też system odzysku wody opadowej z dachu, która zostanie wykorzystana do nawadniania zielonego otoczenia inwestycji. Wszystkie te elementy zostaną powiązane z autorskim systemem BMS służącym do zarządzania budynkiem.

Dom z modułów
Dom z modułów

Źródło: gov.pl/web/ncbr


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny , Dom , Nowoczeny Dom , Nowoczesna Architektura , Budynek Mieszkalny

Design na Jeżycach
Design na Jeżycach

„Odważna bryła, w której próżno szukać wyłącznie prostych kątów i klasycznych rozwiązań” – tak o inw ...

Retransmisja konferencji Architektura o niskim śladzie węglowym IV edycja
Retransmisja konferencji Architektura o niskim śladzie węglowym IV edycja

Hasłem czwartej edycji konferencji Architektura o niskim śladzie węglowym był Low tech - high tech. ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych II edycja
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych II edycja

Hasłem przewodnim drugiej edycji naszej konferencji Medycyna w architekturze będzie projektowanie pr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera