Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Finaliści czwartej edycji konkursu NAWW – najpiękniejsze bryły z Wielkopolski

 

Czas czytania: ~4 min


Trwa czwarta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego (NAWW). Plebiscyt organizowany jest przez Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań i Wielkopolską Okręgową Izbę Architektów RP pod honorowym patronatem Wojewody Wielkopolskiego i Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

 

W tym roku w jury zasiadają: Błażej Janik, architekt, Przewodniczący kapituły, SARP Katowice; Szymon Rozwałka, architekt z Czech; Piotr Grabowski, architekt, Wiceprezes SARP Poznań, członek WPOIA RP; Jowita Maćkowiak, architektka, Przedstawicielka Marszałka Województwa Wielkopolskiego; Aida Januszkiewicz-Piotrowska, architektka, Przedstawicielka Wojewody Wielkopolskiego, członkini WPOIA RP; Katarzyna Weiss, architektka, członkini Rady WPOIA RP, SARP Poznań; Ewa Gbiorczyk, architektka, członkini Rady WPOIA RP; Piotr Bartosik, architekt, członek Rady WPOIA RP; Anna Dudzińska, dziennikarka, Radio 357; Piotr Korduba, Dyrektor Instytutu Historii Sztuki UAM; Karolina Groszek, architektka, Sekretarz konkursu, Sekretarz WPOIA RP.

 

Projekty z szansą na nagrodę

NAWW organizowany jest w rym roku po raz czwarty; w 2022 Grand Prix otrzymało Centrum Aktywizacji Społecznej „Tlenownia” w Czempiniu, dzieło Pracowni Projektowej J.P. Woźny; rok wcześniej doceniono projekt przestrzeni publicznej, czyli koncepcję otoczenia konińskiego Słupa Drogowego, dzieło pracowni PROSTO ARCHITEKCI (Joanna Grześkowiak, Maciej Gierwielaniec). Podobnie jak w ubiegłych latach, i w tym zgłoszone i wybrane do finału obiekty mają szanse na nagrody w sześciu kategoriach konkursowych oraz na najważniejszy laur – Grand Prix.

 

Nominacje czwartej edycji NAWW zdobyły następujące realizacje. W kategorii „BUDYNEK MIESZKALNY WIELORODZINNY” o nagrodę ubiega się pracownia MODO Architektura Sp. z o.o. za projekt domów Między Mostami w Kaliszu, Studio MTS Pracownia architektoniczna za budynek mieszkalny wielorodzinny Tarasy Wrześni oraz INSOMIA za poznański budynek mieszkalny wielorodzinny z funkcją usługową w parterze. Wśród obiektów mieszkalnych rywalizują także domy jednorodzinnej. W tej kategorii na nagrodę szansę mają: Biuro Projektów Geopol za Dom Między Sosnami, Wrzeszcz Architekci – Borys i Mariusz Wrzeszcz, Jarosław Bajer / wnętrza   EV Archiects – Ewelina Jankowska za Dom Oparty o Skarpę, a także PL.ARCHITEKCI za dwie swoje realizacje: dom betOnowy i dom Wieloczłonowy.

Wśród obiektów mieszkalnych rywalizują także domy jednorodzinnej. W tej kategorii na nagrodę szansę mają: Biuro Projektów Geopol za Dom Między Sosnami, Wrzeszcz Architekci – Borys i Mariusz Wrzeszcz, Jarosław Bajer / wnętrza   EV Archiects – Ewelina Jankowska za Dom Oparty o Skarpę, a także PL.ARCHITEKCI za dwie swoje realizacje: dom betOnowy i dom Wieloczłonowy.

W kategorii „BUDYNEK UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ” nominację zdobyły: przebudowa siedziby firmy TARASTIKA w Wysogotowie (proj. Kluj Studio), Węzeł Przesiadkowy w Rokietnicy (autorzy: Projekt koncepcyjny: mgr inż. arch. Dominik Banaszak (Lab 3 Architekci Sp. z o.o.); Projekt budowlany i wykonawczy: mgr inż. arch. Andrzej Bielewski (AiG Architekci s.c.), mgr inż. arch. Hanna Szymczak (Arte Monoblok Architekci Sp. z o.o.), współpraca: mgr inż. arch. Agnieszka Jędrzejewska) oraz budynek Dwufunkcyjny w Skórzewie (proj. PL.ARCHITEKCI).

W kategorii „PRZESTRZEŃ WSPÓLNA” o nagrodę walczą: Neostudio Architekci (Bartosz Dawid Jarosz, Paweł Świerkowski, Tomasz Sołtysiak) za Skwer Usług Kultury – „Przystanek Edukacja” w Wieleniu" i INSOMIA za przestrzeń publiczną przy budynku Globis w Poznaniu.

W kategorii „WNĘTRZE” nominowani są: Koper Studio Magda Piotrowska architektka, Olga Hausmann za klinikę medyczną Reumedika; EV Architects za Port Sołacz; Zawieja Studio – Martyna Zawieja za Ośrodek Rehabilitacji Neurologicznej i Senioralnej Neuroport; PL.ARCHITEKCI za 120 mkw „kawalerka” na XIX piętrze oraz wiercinski-studio Adam Wierciński za Mieszkanie Autora.

Jury ocenia także obiekty projektu wielkopolskich twórców zrealizowane poza regionem. I tak w kategorii „DZIEŁO EKSPORTOWE” nominację otrzymali: Iwo Borkowicz (JEJU.studio), Adam Siemaszkiewicz (JEJU.studio), Łukasz Rawecki (Arh+) za projekt i realizację Szkoły Fundacji WAYAir w obozie uchodźczym Ulyankulu w Tanzanii, TV TEAM BEGIJNENBORRE (Atelier Starzak Strebicki/Carton123 architecten/Natural Born Architects) za przedszkole w Dilbeek oraz architekci Joanna i Michał Kapturczak za Planetarium – Śląski Park Nauki, czyli modernizację i rozbudowę Planetarium Śląskiego w Chorzowie.

Kapituła konkursu NAWW chce także „wychwytywać” młode talenty. Stąd kategoria „MŁODY TWÓRCA”, a w niej w tym roku nominowani Wojciech Kowalczyk TODOS todos.pl i Mateusz Waszak jmmw.pl.

Więcej na: naww.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Konkurs Architektoniczy, Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera