Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Finaliści czwartej edycji konkursu NAWW – najpiękniejsze bryły z Wielkopolski

 

Czas czytania: ~4 min


Trwa czwarta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego (NAWW). Plebiscyt organizowany jest przez Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań i Wielkopolską Okręgową Izbę Architektów RP pod honorowym patronatem Wojewody Wielkopolskiego i Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

 

W tym roku w jury zasiadają: Błażej Janik, architekt, Przewodniczący kapituły, SARP Katowice; Szymon Rozwałka, architekt z Czech; Piotr Grabowski, architekt, Wiceprezes SARP Poznań, członek WPOIA RP; Jowita Maćkowiak, architektka, Przedstawicielka Marszałka Województwa Wielkopolskiego; Aida Januszkiewicz-Piotrowska, architektka, Przedstawicielka Wojewody Wielkopolskiego, członkini WPOIA RP; Katarzyna Weiss, architektka, członkini Rady WPOIA RP, SARP Poznań; Ewa Gbiorczyk, architektka, członkini Rady WPOIA RP; Piotr Bartosik, architekt, członek Rady WPOIA RP; Anna Dudzińska, dziennikarka, Radio 357; Piotr Korduba, Dyrektor Instytutu Historii Sztuki UAM; Karolina Groszek, architektka, Sekretarz konkursu, Sekretarz WPOIA RP.

 

Projekty z szansą na nagrodę

NAWW organizowany jest w rym roku po raz czwarty; w 2022 Grand Prix otrzymało Centrum Aktywizacji Społecznej „Tlenownia” w Czempiniu, dzieło Pracowni Projektowej J.P. Woźny; rok wcześniej doceniono projekt przestrzeni publicznej, czyli koncepcję otoczenia konińskiego Słupa Drogowego, dzieło pracowni PROSTO ARCHITEKCI (Joanna Grześkowiak, Maciej Gierwielaniec). Podobnie jak w ubiegłych latach, i w tym zgłoszone i wybrane do finału obiekty mają szanse na nagrody w sześciu kategoriach konkursowych oraz na najważniejszy laur – Grand Prix.

 

Nominacje czwartej edycji NAWW zdobyły następujące realizacje. W kategorii „BUDYNEK MIESZKALNY WIELORODZINNY” o nagrodę ubiega się pracownia MODO Architektura Sp. z o.o. za projekt domów Między Mostami w Kaliszu, Studio MTS Pracownia architektoniczna za budynek mieszkalny wielorodzinny Tarasy Wrześni oraz INSOMIA za poznański budynek mieszkalny wielorodzinny z funkcją usługową w parterze. Wśród obiektów mieszkalnych rywalizują także domy jednorodzinnej. W tej kategorii na nagrodę szansę mają: Biuro Projektów Geopol za Dom Między Sosnami, Wrzeszcz Architekci – Borys i Mariusz Wrzeszcz, Jarosław Bajer / wnętrza   EV Archiects – Ewelina Jankowska za Dom Oparty o Skarpę, a także PL.ARCHITEKCI za dwie swoje realizacje: dom betOnowy i dom Wieloczłonowy.

Wśród obiektów mieszkalnych rywalizują także domy jednorodzinnej. W tej kategorii na nagrodę szansę mają: Biuro Projektów Geopol za Dom Między Sosnami, Wrzeszcz Architekci – Borys i Mariusz Wrzeszcz, Jarosław Bajer / wnętrza   EV Archiects – Ewelina Jankowska za Dom Oparty o Skarpę, a także PL.ARCHITEKCI za dwie swoje realizacje: dom betOnowy i dom Wieloczłonowy.

W kategorii „BUDYNEK UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ” nominację zdobyły: przebudowa siedziby firmy TARASTIKA w Wysogotowie (proj. Kluj Studio), Węzeł Przesiadkowy w Rokietnicy (autorzy: Projekt koncepcyjny: mgr inż. arch. Dominik Banaszak (Lab 3 Architekci Sp. z o.o.); Projekt budowlany i wykonawczy: mgr inż. arch. Andrzej Bielewski (AiG Architekci s.c.), mgr inż. arch. Hanna Szymczak (Arte Monoblok Architekci Sp. z o.o.), współpraca: mgr inż. arch. Agnieszka Jędrzejewska) oraz budynek Dwufunkcyjny w Skórzewie (proj. PL.ARCHITEKCI).

W kategorii „PRZESTRZEŃ WSPÓLNA” o nagrodę walczą: Neostudio Architekci (Bartosz Dawid Jarosz, Paweł Świerkowski, Tomasz Sołtysiak) za Skwer Usług Kultury – „Przystanek Edukacja” w Wieleniu" i INSOMIA za przestrzeń publiczną przy budynku Globis w Poznaniu.

W kategorii „WNĘTRZE” nominowani są: Koper Studio Magda Piotrowska architektka, Olga Hausmann za klinikę medyczną Reumedika; EV Architects za Port Sołacz; Zawieja Studio – Martyna Zawieja za Ośrodek Rehabilitacji Neurologicznej i Senioralnej Neuroport; PL.ARCHITEKCI za 120 mkw „kawalerka” na XIX piętrze oraz wiercinski-studio Adam Wierciński za Mieszkanie Autora.

Jury ocenia także obiekty projektu wielkopolskich twórców zrealizowane poza regionem. I tak w kategorii „DZIEŁO EKSPORTOWE” nominację otrzymali: Iwo Borkowicz (JEJU.studio), Adam Siemaszkiewicz (JEJU.studio), Łukasz Rawecki (Arh+) za projekt i realizację Szkoły Fundacji WAYAir w obozie uchodźczym Ulyankulu w Tanzanii, TV TEAM BEGIJNENBORRE (Atelier Starzak Strebicki/Carton123 architecten/Natural Born Architects) za przedszkole w Dilbeek oraz architekci Joanna i Michał Kapturczak za Planetarium – Śląski Park Nauki, czyli modernizację i rozbudowę Planetarium Śląskiego w Chorzowie.

Kapituła konkursu NAWW chce także „wychwytywać” młode talenty. Stąd kategoria „MŁODY TWÓRCA”, a w niej w tym roku nominowani Wojciech Kowalczyk TODOS todos.pl i Mateusz Waszak jmmw.pl.

Więcej na: naww.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Konkurs Architektoniczy, Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku

Nowa inwestycja na Politechnice Opolskiej
Nowa inwestycja na Politechnice Opolskiej

Na początku maja 2024 Politechnika Opolska podpisała umowę na wykonanie nowoczesnego kompleksu Newto ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera