Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pomysł na modernistyczne sanatorium

 

Czas czytania: ~ 2 min


Jeszcze kilkanaście lat temu dziedzictwo powojennego modernizmu nie było uznawane za wartościowe, ciekawe, warte ochrony i zachowania w naszym krajobrazie. Dziś patrzymy na tę architekturę już inaczej, dostrzegając jej walory i znaczenie. Dlatego niektóre opuszczone i zaniedbane powojenne budynki także mają szansę na „nowe życie”. Takie właśnie mają otrzymać Pochodzące z lat 60. XX wieku zabudowania dawnego sanatorium w Złockiem koło Muszyny.

 

Nowoczesny hotel w starej bryle
Nowoczesny hotel w starej bryle

Rewitalizacja zabytku modernizmu

Popadające od kilkunastu lat w ruinę zabudowania dawnego sanatorium Metalowiec kupiła Grupa Arche, inwestor, który ma na swoim koncie coraz więcej realizacji i projektów nadawania nowego życia zaniedbanym historycznym obiektom. Tak stało się w Żninie czy Gdańsku, niedawno Grupa Arche podjęła się „reanimacji” imponującego zabytku poprzemysłowego – elektrociepłowni Szombierki.

Sanatorium Metalowiec jest jednym z pierwszych obiektów powojennych w gronie inwestycji dewelopera.

Nowoczesny hotel w starej bryle

Sanatorium Metalowiec ma się zamienić w obiekt wypoczynkowy, ale zarazem produkt inwestycyjny. Po remoncie i modernizacji kompleks zmieni się w hotel, w którym pokoje będą miały prywatnych właścicieli. Obiekt będzie działał w ramach zastrzeżonego w urzędzie patentowym mechanizmu biznesowego, w którym, jak pisze inwestor, „nabywca bezobsługowego pokoju hotelowego pobiera co miesiąc zysk z wynajmu wszystkich pokoi oraz całej powierzchni pracującej hotelu, nie martwiąc o jego obłożenie”. W zmodernizowanym obiekcie poza 350 pokojami hotelowymi mają pojawić się m.in. baseny, spa, pijalnia wód mineralnych, sale konferencyjne, restauracje, strefa zabaw dla dzieci, kręgielnia, sala kinowa i in.

Arche Metalowiec Muszyna – bo tak będzie się nazywał obiekt w nowym wcieleniu – ma docenić modernistyczną architekturę, ale nie tylko: podobnie jak w przypadku innych inwestycji, i tu architekci z Grupy Arche starali się zachować maksimum autentycznej tkanki budowli, meble, elementy detalu, wystrój wnętrz. „Rozpoczęty został proces rewitalizacji historycznych mebli. Stare krzesła i fotele wypełnią przestrzenie restauracji, kawiarń i pokoi hotelowych. Do aranżacji wnętrz użyte zostaną wysokiej jakości materiały, a całość dopełniać będą ciepłe i jasne kolory. Zastane w budynku parkiety, balustrady i schody zostaną zachowane i podkreślać będą historyczną wartość obiektu” – podkreślają. Wśród ocalonych skarbów tej modernistycznej budowli znajdzie się także oryginalna mozaika.

 

Źródło: deweloper.arche.pl

 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Rewitalizacja Zabytku , Rewitalizacja Obiektu , Projekt Architektoniczny , Modernizacja Obiektu , Hot

Kłopoty ze Spodkiem
Kłopoty ze Spodkiem

Architektura czasów PRL wzbudza różne emocje i nie każdemu się podoba. Są jednak obiekty, których fo ...

Radykalne dogęszczenie na Księcia Janusza
Radykalne dogęszczenie na Księcia Janusza

Przy ulicy Księcia Janusza w Warszawie powstanie nowy budynek mieszkalny. Jego lokalizacja wzbudziła ...

Muzeum dla Biblii w Pelplinie
Muzeum dla Biblii w Pelplinie

Pracownia Nizio Design International pracuje nad projektem przebudowy oraz stałej wystawy Muzeum Die ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera