Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowa architektura w przemysłowej okolicy

 

Czas czytania: ~ 2 min


Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnieją obszary wymagające przemiany, modernizacji, dostosowania do nowych czasów. Należy do nich dzielnica Nowy Bytom w Rudzie Śląskiej. To miejsce zdominowane przez Hutę „Pokój”, która na długie lata wpłynęła znacząco na wygląd i sposób funkcjonowania tej okolicy. W procesie rewitalizacji tego fragmentu miasta bierze także udział pracownia Małeccy Biuro Projektowe, implementując tam nowej jakości architekturę.

 

Siedziba banku ING w Rudzie Śląskiej
Siedziba banku ING w Rudzie Śląskiej

Przemiana budynku stołówki Huty „Pokój” nie jest pierwszą realizacją zespołu biura projektowego Małeccy w Rudzie Śląskiej, kilka lat temu spod ich ręki wyszedł m.in. nagradzany zespół mieszkaniowy. Tym razem na zamówienie firmy ING architekci podjęli się przemiany pawilonowego budynku przez lata służącego pracownikom huty na nowe funkcje. W poddanym znaczącej przebudowie obiekcie dziś mieści się siedziba banku.

Siedziba banku ING w Rudzie Śląskiej
Siedziba banku ING w Rudzie Śląskiej

W trakcie prac projektowych stanęliśmy przed wyzwaniem rewitalizacji nie tylko obiektu ale również terenów wokół niego. Surowe, przemysłowe sąsiedztwo warunkowało przyjęte decyzje projektowe” - tłumaczą architekci, dodając, że choć pierwotnie wydawało się, że najważniejsze będzie odpowiednie dobranie kolorystyki elewacji ii materiałów na niej się pojawiających, kluczowym okazało się odpowiednie dobranie zieleni wokół budynku. Teren otaczający dawną stołówkę został zaprojektowany w sposób harmonizujący z architekturą, uzupełnia ją i dodaje charakteru. „Brzozowy zagajnik, wysokie trawy, o zróżnicowanej kolorystyce i typologii, spowodowały ,,zmiękczenie” terenów poprzemysłowych, nadając im lekkość i tworząc przyjemne do użytkowania przestrzenie wokół budynku” - opisują architekci swój pomysł na dopełnienie bryły roślinami.

Siedziba banku ING w Rudzie Śląskiej
Siedziba banku ING w Rudzie Śląskiej

Sam gmach dawnej stołówki otrzymał elewacje z czarnej cegły uzupełnione taflami szkła. Udało się w nim połączyć wyraźne nawiązanie do przemysłowego charakteru okolicy ii do jej industrialnej przeszłości z prostotą charakterystyczną dla współczesności. „Ważnym elementem projektu były kwestie środowiskowe i zastosowanie rozwiązań z zakresu projektowania zrównoważonego. W inwestycji wprowadzono rozwiązania proekologiczne między innymi system odzysku wody szarej, separator substancji ropopodobnych na parkingu,  panele fotowoltaiczne na dachu, ławki solarne. Postępując zgodnie z koncepcją „re-use” ponownie wykorzystano materiały zastane, pierwotnie przeznaczone do utylizacji jak kostka granitowa użyta na miejscach parkingowych” - dodają architekci, którym zależało na wykreowaniu obiektu o wyrazistym charakterze, ale jednocześnie zgodnego z zasadami, które dziś uważamy za najważniejsze w architekturze. „Budynek stał się znaczącym miejscem w Rudzie Śląskiej – jakość użytych materiałów, prosty, klarowny pomysł oraz dobra jakość przestrzeni przyjaznej użytkownikom i mieszkańcom mają bezpośredni wpływ na trwający rozwój i przemianę miasta” - piszą Joanna i Wojciech Małeccy.

 

Zobacz galerię zdjęć obiektu

Rewitalizacja stołówki byłej Huty Pokój na potrzeby ING - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Ruda Śląska, Polska

Inwestor: ING Bank Śląski

Projekt architektoniczny: MAŁECCY biuro projektowe
Architekci: Joanna Małecka, Wojciech Małecki, Aleksandra Wojtyna, Mateusz Majerczyk, Daria Myśliwiec, Oliwia Kwaśniewska-Kołaczek

Projekt: 2020

Realizacja: 2022

Zdjęcia: Bartek Barczyk


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Rewitalizacja Obiektu , Obiekt Architektoniczny , Przebudowa Obiektu , Hot

Loop – dom w harmonii z naturą
Loop – dom w harmonii z naturą

Dom Loop, zaprojektowany przez Przemka Olczyka z pracowni Mobius Architekci, to przykład architektur ...

Dom Las – architektoniczna oda do natury i kaszubskiej tradycji
Dom Las – architektoniczna oda do natury i kaszubskiej tradycji

Na siedmiohektarowej działce w Pogorzelicach koło Lęborka powstał niezwykły projekt architektoniczny ...

Archicad 28 – Inteligentne rozwiązania projektowe. Webinarium architektoniczne.
Archicad 28 – Inteligentne rozwiązania projektowe. Webinarium architektoniczne.

W październiku 2024 ukazała się najnowsza wersja oprogramowania Archicad28. To nic innego jak inteli ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera