Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wielkie otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

 

Czas czytania: ~2 min


W piątek, 25 października 2024 roku otworzy się nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad w Warszawie. Pierwszy konkurs architektoniczny na projekt tej budowli odbył się prawie dwie dekady temu, a związane z nim późniejsze perturbacje i kontrowersje wielu pamięta do dziś. Jednocześnie emocje z tym związane tylko pokazują, jak ważny to obiekt dla Warszawy, jej wizerunku, ale i przestrzeni.

 

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Wyczekiwana inwestycja

Po wielu latach kłopotów, zmian decyzji i koncepcji ostatecznie w marcu 2019 roku u stóp Pałacu Kultury i Nauki ruszyła budowa gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN). Za sylwetkę nowej siedziby MSN-u odpowiada nowojorska pracownia Thomas Phifer and Partners, a budowa, realizowana we współpracy z architektami studia APA Wojciechowski. Muzeum ma 20 000 m2 powierzchni, cztery kondygnacje nadziemne i dwie podziemne. We wnętrzach zaprojektowano ponad 4 500 m2 przestrzeni ekspozycyjnych – dziewięć razy więcej niż w aktualnej siedzibie, czyli w Muzeum nad Wisłą. W budynku znajdą się także sale edukacyjne, pracownia konserwatorska, magazyny dzieł sztuki oraz kino z widownią na 150 osób. Pojawią się audytorium, czytelnia, bistro i księgarnia. W nowym budynku będzie działać także studio nagrań – rekonstrukcja historycznego Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia zaprojektowanego przez Oskara Hansena. Główne galerie zaplanowano na pierwszym i drugim piętrze. Są usytuowane wokół geometrycznej klatki schodowej. Te znajdujące się na najwyższej kondygnacji będą doświetlone rozproszonym światłem słonecznym poprzez świetliki rozmieszczone w dachu. Na obu poziomach wystawowych znajdziemy także tzw. city rooms, czyli pomieszczenia z panoramicznymi oknami. Umożliwią one zwiedzającym spojrzenie na centrum Warszawy z zupełnie nowej perspektywy.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Biała bryła

Gmach Muzeum uzupełni przestrzeń publiczna: realizowany właśnie na osi Pałacu Kultury i Nauki Park Centralny z zielenią i miejscami do odpoczynku. MSN ma mieć przeszklony i w pełni dostępny parter otwarty na miasto, zachęcający do wejścia, otwarty dla każdego, nie tylko dla odwiedzających wystawy.

 

Na pierwsze dni od otwarcia w MSN zaplanowano udostępnienie publiczności przestrzenie galerii z wybranymi dziełami z kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, koncerty polskich i zagranicznych twórców, performansy, maraton filmowy w kinie, paradę, a także wykłady i spacery architektoniczne, oprowadzania po budynku oraz bogaty program publiczny i edukacyjny, wreszcie 16. edycję festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE. Atrakcją ma być prezentacja wielkoformatowych rzeźb i instalacji takich artystek jak: Alina Szapocznikow, Magdalena Abakanowicz, Monika Sosnowska, Cecilia Vicuña czy Sandra Mujinga.

 

Zobacz wnętrze muzeum

Zdjęcia: fot. Marta Ejsmont
źródło: artmuseum.pl

 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Bryła Budynku, Realizacja Budynku, Bryła Architektoniczna

Czy AI zaprojektuje miasta przyszłości?
Czy AI zaprojektuje miasta przyszłości?

Rozwój technologii sztucznej inteligencji (AI) rewolucjonizuje wiele branż, w tym architekturę. Jak ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera