Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Bryła do badania chorób i leków

 

Czas czytania: ~ 2 min


Laboratorium Badań Chorób Cywilizacyjnych, Laboratorium Skuteczności i Bezpieczeństwa Leków, Laboratorium Analizy i Materiałów Biomedycznych, Laboratorium Technologii Medycznych Clean Room, Laboratorium Living LAB – wszystkie te przestrzenie zmieściły się w oddanym do użytku jesienią 2022 roku nowym gmachu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Centrum Badań Molekularnych Chorób Cywilizacyjnych MOLecoLAB stanęło na terenie kampusu Centrum Kliniczno-Dydaktycznego, a za jego projekt odpowiadała pracownia Architekton.

 

MOLecoLAB
MOLecoLAB

Polskie uczelnie rozbudowują się, inwestując w obiekty projektowane z myślą o nowych badaniach, rozwoju, komforcie pracy naukowców. Dotyczy to uniwersytetów i akademii z różnych dziedzin, od weterynarii (Poliklinika Wyjazdowa Dużych Zwierząt), przez nauki o sztuce i kulturze (Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego w Toruniu) po najnowsze technologie (Bydgoski Akcelerator Interdyscyplinarnych Rozwiązań Inżynierskich). Centrum Badań Molekularnych Chorób Cywilizacyjnych MOLecoLAB dołączyło teraz do tego grona, a wzbudzało zainteresowanie już w 2020 roku, na etapie projektu budynku.

MOLecoLAB
MOLecoLAB

MOLecoLAB – to nowoczesny obiekt badawczo-naukowy o interdyscyplinarnym charakterze. Celem placówki jest nie tylko skupianie w jednym miejscu wysokospecjalistycznego potencjału naukowego, ale i łączenia go z przedstawicielami jednostek innych niż naukowo-badawcze, w tym z otoczenia społeczno-biznesowego. Placówka ma swoje działania koncentrować wokół bardzo aktualnej potrzeby innowacyjności w ramach terapii i diagnostyki chorób cywilizacyjnych, w tym chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów,  zaburzeń metabolicznych i immunologicznych oraz chorób neurodegeneracyjnych.

MOLecoLAB
MOLecoLAB

Pracownia Architekton dla łodzkiej uczelni przygotowała, jak można było przeczytać w opisie, „projekt niskoenergetycznego budynku laboratoryjno-naukowo-dydaktycznego wraz z instalacjami OZE (odnawialne źródła energii) oraz wysokospecjalistyczną aparaturą o podwyższonych parametrach oszczędności zużycia energii elektrycznej”. Celem powstania budynku było znalezienie tu optymalnych warunków dla działania najwyższej klasy laboratoriów naukowo-badawczych do badań i analiz chemicznych i biologicznych – wymogi techniczne były więc w tym wypadku pierwszorzędne. Ale projektanci podjęli próbę „zaanonsowania” funkcji obiektu także w jego bryle. Widać ją zarówno w zastosowanych materiałach, sposobie kształtowania budowli, jak w pojawiających się tu technologiach czyniących obiekt budynkiem pasywnym. Jak piszą architekci: „Na elewacji i dachu umieściliśmy fotowoltaikę o mocy 118 kWp, która częściowo zabezpiecza zapotrzebowanie budynku na energię. W obiekcie zrealizowaliśmy instalację trigeneracji, która zapewnia produkcję energii elektrycznej, ciepła i chłodu przy użyciu energii chemicznej z gazu ziemnego. Pod budynkiem zamontowaliśmy gruntowy wymiennik ciepła. Efekt pasywności został uzyskany także dzięki zastosowaniu przez nas szeregu innych rozwiązań takich jak odpowiedni kształt budynku, zwartość i prostota brył, orientacja głównych przeszkleń na południe, wysoka izolacyjność cieplna wszystkich przegród i stolarki zewnętrznej, eliminacja mostków cieplnych, wysoka szczelność budynku, wysokosprawny układ wentylacji z odzyskiem ciepła oraz energooszczędne oświetlenie typu LED”.

MOLecoLAB
MOLecoLAB
MOLecoLAB

MOLecoLAB Centrum Badań Molekularnych Chorób Cywilizacyjnych - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Łódź, ul. Pomorska 251
Inwestor: Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Projekt architektoniczny: Architekton

Generalny wykonawca: Skanska

Powierzchnia łączna projektu: 8.413 m2

Powierzchnia użytkowa: 4.500 m2
Projekt: 2020
Realizacja: 2023

Wartość inwestycji: 59 mln zł

Źródło zdjęć: umed.pl, skanska.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Architektoniczna , Realizacja Budynku , Obiekt Architektoniczny

Antonio Gaudi będzie świętym?
Antonio Gaudi będzie świętym?

Kilka dni temu papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności cnót hiszpańskiego architekta Ant ...

Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024

Znamy wyniki głosowania internautów w ramach siedemnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. ...

Ceglane dworce odzyskują blask
Ceglane dworce odzyskują blask

Na chwilę przed wielkanocnymi podróżami świątecznymi prezentujemy kolejne dwa budynki dworcowe, któr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera