Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała

 

Czas czytania: ~ 2 min


Kolonia Zgorzelec – to zespół mieszkalnej kolonii robotniczej w Bytomiu. Zbudowana została w latach 1897–1901 przez Huberta von Tiele-Wincklera dla pracowników pobliskiej Huty Hubertus. Położona dzielnicami Bytomia, Szombierkami i Łagiewnikami, obejmuje 34 jedno- i dwukondygnacyjne budynki dwu i czterorodzinne, tzw. familoki. Na początku XXI wieku w kolonii mieszkało nieco ponad 150 osób, a mimo wpisania kolonii do rejestru zabytków aż 14 z budynków było wyłączonych z użytkowania i popadało w ruinę.

 

Kolonia Zgorzelec w Bytomiu
Kolonia Zgorzelec w Bytomiu

Prawdziwa rewitalizacja

Nieco inaczej niż np. w Łodzi, w Bytomiu wśród priorytetów rewitalizacji Kolonii Zgorzelec była, jak opisuje to inwestor, „zwiększona aktywizacja społeczno-gospodarcza ludności zamieszkującej rewitalizowane tereny dzięki działaniom na rzecz poprawy stanu zabudowy mieszkaniowej oraz przestrzeni publicznych”.

Kolonia Zgorzelec w Bytomiu
Kolonia Zgorzelec w Bytomiu

Proces przemiany tego zabytkowego osiedla rozpoczął się w 2016 roku jako jedna z największych inwestycji rewitalizacyjnych w mieście. Trzynaście budynków komunalnych zostało podniesionych z całkowitej ruiny, dziesięć   wyremontowanych zostało dzięki zaangażowaniu wspólnot mieszkaniowych i spółki ZBM - TBS. Projekt objął zarówno remont i modernizację domów, jak i przestrzeni pomiędzy nimi. Inwestycja zakończyła się wiosną  2024 roku. Całkowity koszt projektów rewitalizacyjnych wyniósł 40,5 mln zł, w tym dofinansowanie z UE sięgnęło 35,5 mln zł.

Kolonia Zgorzelec w Bytomiu
Kolonia Zgorzelec w Bytomiu

Jak podkreślają władze miasta Bytom, „układ urbanistyczny osiedla wraz z zabudową stanowi cenny przykład zespołu urbanistyczno-architektonicznego z okresu największego rozwoju przemysłu na terenie Górnego Śląska”. To właśnie ze względu na wyjątkowy charakter i potencjał, jaki kryje zespół jednolitych budynków robotniczych Kolonia Zgorzelec została uwzględniona w „Gminnym Programie Rewitalizacji. Bytom 2020+”.

Nowe życie w zabytkowym osiedlu

Co ważne: program rewitalizacji nie dotyczył tylko remontów budynków, jego głównym celem jest rozwiązanie trapiących tę okolicę problemów społecznych (np. bezrobocie jest tu dwukrotnie wyższe niż w innych częściach miasta). W sumie na terenie Kolonii Zgorzelec zrealizowano dwa projekty rewitalizacyjne obejmujące 24 budynki - 10 zamieszkałych budynków wspólnot mieszkaniowych i 14 budynków gminnych, które przed rozpoczęciem realizacji projektu były wyłączonymi z użytku pustostanami. Wraz z nimi pojawiła się nowa zieleń, uporządkowano przestrzenie publiczne, powstało boisko, plac zabaw, chodniki, miejsca dla sąsiedzkich spotkań.

 

Zdjęcia: archiwum UM Bytom,
fot. Hubert Klimek , Arkadiusz Janocha
Źródło: bytom.pl

 


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Osiedle Mieszkaniowe , Architektura Mieszkaniowa , Budynek Mieszkalny , Zabytek , Rewitalizacja Obiektu , Rewitalizacja Zabytku

Kłopoty ze Spodkiem
Kłopoty ze Spodkiem

Architektura czasów PRL wzbudza różne emocje i nie każdemu się podoba. Są jednak obiekty, których fo ...

Radykalne dogęszczenie na Księcia Janusza
Radykalne dogęszczenie na Księcia Janusza

Przy ulicy Księcia Janusza w Warszawie powstanie nowy budynek mieszkalny. Jego lokalizacja wzbudziła ...

Muzeum dla Biblii w Pelplinie
Muzeum dla Biblii w Pelplinie

Pracownia Nizio Design International pracuje nad projektem przebudowy oraz stałej wystawy Muzeum Die ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera