Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała

 

Czas czytania: ~ 2 min


Kolonia Zgorzelec – to zespół mieszkalnej kolonii robotniczej w Bytomiu. Zbudowana została w latach 1897–1901 przez Huberta von Tiele-Wincklera dla pracowników pobliskiej Huty Hubertus. Położona dzielnicami Bytomia, Szombierkami i Łagiewnikami, obejmuje 34 jedno- i dwukondygnacyjne budynki dwu i czterorodzinne, tzw. familoki. Na początku XXI wieku w kolonii mieszkało nieco ponad 150 osób, a mimo wpisania kolonii do rejestru zabytków aż 14 z budynków było wyłączonych z użytkowania i popadało w ruinę.

 

Kolonia Zgorzelec w Bytomiu
Kolonia Zgorzelec w Bytomiu

Prawdziwa rewitalizacja

Nieco inaczej niż np. w Łodzi, w Bytomiu wśród priorytetów rewitalizacji Kolonii Zgorzelec była, jak opisuje to inwestor, „zwiększona aktywizacja społeczno-gospodarcza ludności zamieszkującej rewitalizowane tereny dzięki działaniom na rzecz poprawy stanu zabudowy mieszkaniowej oraz przestrzeni publicznych”.

Kolonia Zgorzelec w Bytomiu
Kolonia Zgorzelec w Bytomiu

Proces przemiany tego zabytkowego osiedla rozpoczął się w 2016 roku jako jedna z największych inwestycji rewitalizacyjnych w mieście. Trzynaście budynków komunalnych zostało podniesionych z całkowitej ruiny, dziesięć   wyremontowanych zostało dzięki zaangażowaniu wspólnot mieszkaniowych i spółki ZBM - TBS. Projekt objął zarówno remont i modernizację domów, jak i przestrzeni pomiędzy nimi. Inwestycja zakończyła się wiosną  2024 roku. Całkowity koszt projektów rewitalizacyjnych wyniósł 40,5 mln zł, w tym dofinansowanie z UE sięgnęło 35,5 mln zł.

Kolonia Zgorzelec w Bytomiu
Kolonia Zgorzelec w Bytomiu

Jak podkreślają władze miasta Bytom, „układ urbanistyczny osiedla wraz z zabudową stanowi cenny przykład zespołu urbanistyczno-architektonicznego z okresu największego rozwoju przemysłu na terenie Górnego Śląska”. To właśnie ze względu na wyjątkowy charakter i potencjał, jaki kryje zespół jednolitych budynków robotniczych Kolonia Zgorzelec została uwzględniona w „Gminnym Programie Rewitalizacji. Bytom 2020+”.

Nowe życie w zabytkowym osiedlu

Co ważne: program rewitalizacji nie dotyczył tylko remontów budynków, jego głównym celem jest rozwiązanie trapiących tę okolicę problemów społecznych (np. bezrobocie jest tu dwukrotnie wyższe niż w innych częściach miasta). W sumie na terenie Kolonii Zgorzelec zrealizowano dwa projekty rewitalizacyjne obejmujące 24 budynki - 10 zamieszkałych budynków wspólnot mieszkaniowych i 14 budynków gminnych, które przed rozpoczęciem realizacji projektu były wyłączonymi z użytku pustostanami. Wraz z nimi pojawiła się nowa zieleń, uporządkowano przestrzenie publiczne, powstało boisko, plac zabaw, chodniki, miejsca dla sąsiedzkich spotkań.

 

Zdjęcia: archiwum UM Bytom,
fot. Hubert Klimek , Arkadiusz Janocha
Źródło: bytom.pl

 


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Osiedle Mieszkaniowe , Architektura Mieszkaniowa , Budynek Mieszkalny , Zabytek , Rewitalizacja Obiektu , Rewitalizacja Zabytku

Architektura i rzeźba
Architektura i rzeźba

Monument upamiętniający masowe groby na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej w Warszawie powstał w ...

Spotkanie z Przemo Łukasikiem - laureatem Honorowej Nagrody SARP 2024
Spotkanie z Przemo Łukasikiem - laureatem Honorowej Nagrody SARP 2024

Honorowa Nagroda SARP to najwyższe wyróżnienie przyznawane polskim architektom za całokształt twórcz ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2024 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2024 - czekamy na zgłoszenia realizacji

To już XVII edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Grupa Sztuka Architektury zaprasza do wspólne ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera