Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Lider Dostępności 2024 – wyniki konkursu

 

Czas czytania: ~3 min


Poznaliśmy Laureatów 9. edycji Konkursu „Lider Dostępności”, wspólnej inicjatywy Integracji i Towarzystwa Urbanistów Polskich. W tym roku do konkursu napłynęła rekordowa liczba zgłoszeń – aż 83. Do półfinału zakwalifikowało się 30 z nich, spośród których jury złożone z architektów, urbanistów oraz specjalistów z zakresu dostępności architektonicznej i projektowania uniwersalnego, a także ekspertów zgłoszonych przez Kancelarię Prezydenta RP (który jest patronem konkursu) wybrało zdobywcę Grand Prix oraz laureatów w poszczególnych kategoriach tematycznych. Poza główną nagrodą przyznano siedem nagród i siedem wyróżnień.

 

Wyniki konkursu o dostępności

Grand Prix w 9. edycji Konkursu „Lider Dostępności” otrzymało Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni, samodzielna jednostka budżetowa Miasta Gdyni, której zadaniem jest szukanie i wdrażanie nowatorskich rozwiązań wychodzących naprzeciw społecznym wyzwaniom. „W ramach swojej działalności Laboratorium Innowacji Społecznych podejmuje szereg działań, w które dostępność wpisana jest w sposób naturalny, z pełnym zrozumieniem tego, że tkanka miejska bez dostępności nie może w pełni dobrze funkcjonować” – mówią o swojej idei twórcy LIS. Jednym z pól jego działalności jest tworzenie i koordynowanie istnienia Centrów Sąsiedzkich „Przystań”, jak to przy ulicy Widnej czy Łowickiej (Przystań Łowicka 51).

Wyniki konkursu Lider Dostępności 2024

Centrum Sąsiedzkie Przystań Widna 2A

Jury 9. edycji Konkursu „Lider Dostępności” przyznało nagrody i wyróżnienia w sześciu kategoriach: obiekt biurowy/ handlowy, przestrzeń publiczna, duży obiekt użyteczności publicznej, mały obiekt użyteczności publicznej, obiekt mieszkalny/ hotelowy, obiekt zabytkowy. Jak co roku nagrodę otrzymał też architekt lub urbanista w uznaniu jego działalności oraz projektów tworzonych w duchu projektowania uniwersalnego. W 2024 roku laur ten wręczono Michałowi Brutkowskiemu, założycielowi pracowni Archigraf. Do najważniejszych projektów Michała Brutkowskiego należą m.in.: kryty basen kąpielowy z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnością oraz zapleczem rehabilitacyjnym w Konstancinie-Jeziornie (1998–2003), Centrum handlowo-usługowe z dworcem PKP Warszawa Wileńska (współautor, 1999–2001),Centrum Targówek „Zielony Park Handlowy” w Warszawie (współautor 2006–2008), przebudowa i rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 4 w Słomczynie (2023) oraz budynek administracyjno-biurowy ZGK w Konstancinie-Jeziornie (nominowany do konkursu „Lider Dostępności 2024”). Michał Brutkowski jest również autorem licznych projektów adaptacyjnych, które dostosowały Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej (2015–2024) oraz zabytkowe budynki Uniwersytetu Warszawskiego (od lat 2000 do dziś) do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym m.in. gmach Instytutu Kultury Polskiej (nagroda Grand Prix w konkursie „Warszawa bez barier” 2004), Pałac Czetwertyńskich, Pałac Kazimierzowski, budynek Zarządu Samorządu Studentów, Audytorium Maximum i Instytut Filozofii i Socjologii.

Wyniki konkursu Lider Dostępności 2024

Michał Brutkowski

Budynki, które są naprawdę dla każdego

W kategorii „Przestrzeń publiczna” nagrodę otrzymał Park leśny na Oksywiu w Gdyni (projekt koncepcyjny: Pracownia Projektowa Kaja Pobereżny; projekt budowlany i wykonawczy: Autorska Pracownia Architektury CAD); wyróżnienie także trafiło do Gdyni, do twórców Parku Centralnego, czyli pracowni ARCH-DECO Sp. z o.o.

Wyniki konkursu Lider Dostępności 2024

Przestrzeń publiczna: Park Leśny na Oksywiu w Gdyni, Pracownia Projektowa Kaja Pobereżny

Wyniki konkursu Lider Dostępności 2024

Przestrzeń publiczna/wyróznienie: Park Centralny w Gdyni, ARCH-DECO

Wśród obiektów handlowych i biurowych nie wyłoniono zdobywcy nagrody głównej, wyróżnienia otrzymali: Biuro ISS Finance Service Centre w Gdańsku (proj. Zespół ISS, w tym: Alicja Muszalska, Rafał Pisulewski, Jan Pawlik i Maria Żuchowska) oraz Nowy Rynek E w Poznaniu spod kreski biura JEMS Architekci.

Wyniki konkursu Lider Dostępności 2024

Obiekt biurowy/ handlowy/wyróżnienie: Biuro ISS Finance Service Centre w Gdańsku, Zespół ISS

Wyniki konkursu Lider Dostępności 2024

Obiekt biurowy/ handlowy/wyróżnienie: Nowy Rynek E, Poznań, JEMS Arcitekci

Wśród obiektów mieszkalnych i usługowych za najlepszy uznano Dom Matki Bożej Serdecznej w Warszawie (proj. xystudio).

Wyniki konkursu Lider Dostępności 2024

Obiekt mieszkalny/ hotelowy: Dom Matki Bożej Serdecznej. Schronisko dla osób w kryzysie bezdomności, z usługami opiekuńczymi w Warszawie, xystudio

Nagrodę jako najlepszy „Duży obiekt użyteczności publicznej” otrzymały nowe czytelnie Biblioteki Narodowej w Warszawie (proj. Konior Studio, Sokka), wyróżnienie otrzymał dworzec autobusowy w Lublinie (proj. Tremend Sp. z o.o.).

Wyniki konkursu Lider Dostępności 2024

Duży obiekt użyteczności publicznej: Nowe Czytelnie Biblioteki Narodowej w Warszawie, Konior Studio, Sokka

Wyniki konkursu Lider Dostępności 2024

Duży obiekt użyteczności publicznej/wyróżnienie: Dworzec Autobusowy w Lublinie

Mały obiekt użyteczności publicznej” godny nagrody – to Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Białołęce (proj. Bujnowski Architekci). Wyróżnienia otrzymali: Centrum Sąsiedzkie Przystań Widna 2A w Gdyni, Dom Oczami Brata w Częstochowie oraz Dom Otwarty w Warszawie.

Wyniki konkursu Lider Dostępności 2024

Mały obiekt użyteczności publicznej: Centrum Aktywności Międzypokoleniowej przy ul. Ceramicznej w Warszawie, Bujnowski Architekci

Wyniki konkursu Lider Dostępności 2024

Mały obiekt użyteczności publicznej/wyróznienie: Centrum Sąsiedzkie Przystań Widna 2A w Gdyni, PB Studio

Wyniki konkursu Lider Dostępności 2024

Mały obiekt użyteczności publicznej/wyróznienie: Dom Oczami Brata w Częstochowie, Mariusz Mirek

Wyniki konkursu Lider Dostępności 2024

Mały obiekt użyteczności publicznej/wyróznienie: Dom Otwarty w Warszawie, Studio Budowlane „Unity”

W kategorii „Obiekt zabytkowy” przyznano dwie nagrody główne. Otrzymali je Arsenał i Klasztorek – część kompleksu Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie (projekt przebudowy, nowej ekspozycji (Galeria Sztuki Starożytnej) i aranżacji wnętrz Arsenału: DRESLER STUDIO Architektura i Urbanistyka, projekt aranżacji Klasztorka: ART FM) oraz Pałac Sobieszów – Centrum Przyrodniczo–Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego w Jeleniej Górze (proj. Pracownia Architektoniczna 1997).

Wyniki konkursu Lider Dostępności 2024

Obiekt zabytkowy/ex aequo: Arsenał i Klasztorek – część kompleksu Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, DRESLER STUDIO Architektura i Urbanistyka

Wyniki konkursu Lider Dostępności 2024

Obiekt zabytkowy/ex aequo: Pałac Sobieszów – Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne w Jeleniej Górze, Pracownia Architektoniczna 1997

Źródło: niepelnosprawni.pl, prezydent.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Realizacja Architektoniczna, Przestrzeń Publiczna

Dom pawilon pod Lublinem
Dom pawilon pod Lublinem

Projekt domu jednorodzinnego autorstwa pracowni 081 architekci to nowoczesny obiekt, który maksymaln ...

Przełamana stodoła od Ktura Architekci
Przełamana stodoła od Ktura Architekci

Proporcje budynku są starannie przemyślane, dzięki czemu dom prezentuje się harmonijnie z każdej str ...

Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.
Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.

Współczesna architektura napotyka szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, ekologią czy i ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera