Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Biuro projektowe pod kontrolą

 

Czas czytania: ~ 5 min


O zarządzaniu projektami i procesami rozmawiamy z Wojciechem Kozłowskim, Head of the BIM department w AEC Design.

 

O zarządzaniu projektami i procesami

Wiele projektów w jednym czasie, mnóstwo danych, rozproszone zespoły projektowe, praca zdalna – jak nad tym zapanować i działać efektywnie?

Wojciech Kozłowski, AEC Design

Wojciech Kozłowski, AEC Design

Tak wygląda rzeczywistość praktycznie każdego biura projektowego. Niezależnie od tego, czy mówimy o pracowni architektonicznej, czy też o biurze inżynierskim wiele prac toczy się równolegle, praca odbywa się w zespołach wieloosobowych. Wymaga to bardzo dobrej koordynacji, przepływu informacji, ale też bieżącej informacji dla managerów i zarządów. Tak, żeby efektywnie dzielić zadania, zarządzać pracą w sposób, który pozwala na płynną realizację poszczególnych etapów. To duże wyzwania, a jednocześnie duży potencjał na usprawnienie pracy i podniesienie efektywności. Łatwiejszy dostęp do informacji, mniejsze ryzyko błędów, unikanie powtarzania zadań – to obszary, w których warto szukać oszczędności.  

 

Tego typu zarządzanie i kontrola nad projektami i przepływem pracy jest możliwa dzięki zastosowaniu rozwiązań chmurowych.

 

Jakie możliwości daje środowisko chmurowe?

 

BIM Collaborate, bo o tym rozwiązaniu wspominam pozwala na usprawnienie zarządzania w biurze projektowym. Wspiera pracę na trzech poziomach – zarządzania dokumentacją, koordynacji projektowej oraz zarządzaniem modelem, w tym tworzeniem modelu złożeniowego czy detekcją kolizji.

 

Zacznę od zarządzania dokumentacją. Pierwszym elementem jest kontrola dostępu, nadawanie uprawnień, monitorowanie kto do czego ma dostęp, czy na poziomie konkretnych osób, czy też zespołów. Drugi obszar to zarządzanie wersjami dokumentów i dostęp do aktualnego dokumentu. Trzeci z kolei to proces recenzji, zatwierdzania dokumentu czy też modelu BIM.

 

BIM Collaborate pozwala na łatwe skonfigurowanie tego procesu – ustalenie odpowiedniej liczby kroków, czy też dodanie ich czasu trwania. Na koniec dokumentacja trafia do przestrzeni wspólnej – w chmurze - do dalszej koordynacji.
 

O zarządzaniu projektami i procesami

Jak wygląda koordynacja projektowa z wykorzystaniem BIM Collaborate?

 

Na tym etapie kluczową funkcjonalnością jest możliwość śledzenia postępu prac projektowych. Mamy dostępną wizualizację - wykres czasowy – pokazującą kiedy dany zespół publikuje informację projektową. Architekt może, w ramach tak zwanego pakietu publikacyjnego, załączyć dokument, model, czy też dodatkową specyfikację techniczną. Osoba, która koordynuje proces, widzi momenty publikacji, może dużo szybciej dokonywać pewnych zmian czy przeprowadzić proces zatwierdzeń.

 

W ramach tego modułu możemy się dodatkowo również błyskawicznie komunikować. Bezpośrednio na modelu możemy wprowadzać tak zwane zagadnienia, przypisywać osobę odpowiedzialną, zmieniać statusy czy też raportować.

 

Do dyspozycji mamy także moduł korespondencji, który w pewien sposób może zastąpić Outlooka. Zaletą takiego rozwiązania jest ograniczenie informacji do tych związanych z tym konkretnym projektem.

 

Przejdźmy do zarządzania modelem. Jakie opcje daje biurom projektowym BIM Collaborate?

 

W procesie BIM tworzymy wiele modeli. Stworzenie modelu złożeniowego to absorbujące zadanie, które zajmuje dużo czasu. W przypadku pracy w chmurze, realizujemy ten proces tylko raz, dalej modele są cały czas aktualizowane wraz z kolejnymi publikacjami. Nie ma potrzeby ponownego tworzenia modelu złożeniowego. To znaczące przyspieszenie.

 

Przeglądanie modelu złożeniowego daje możliwość wychwycenia niektórych problemów. Silnik chmurowy Autodesk ułatwia również przeprowadzenie automatycznych detekcji kolizji. Te kolizje są grupowane automatycznie. To skraca czas przygotowania raportu dla podwykonawców, którzy powinni zająć się rozwiązaniem tych kolizji. Podwykonawcy mogą takie testy przeprowadzać również we własnym zakresie.

 

Usługa udostępnia także moduł spotkań koordynacyjnych. Możemy szybko zorganizować spotkanie na platformie chmurowej, wygenerować link do MS Teams, który pozwoli nam błyskawicznie dostać się do ekranu i pokazać wybrane zagadnienie. Możemy też powiązać wszystkie zgłoszone procesy, uwagi czy procesy zatwierdzeń i włączyć je w agendę takiego spotkania. Jednocześnie sprawdzamy obecność i generujemy raporty ze spotkań.

 

O zarządzaniu projektami i procesami

Co zmienia się w kontekście współpracy z klientami czy podwykonawcami?

 

Przede wszystkim znacząco usprawniamy koordynację, mamy też większą elastyczność. Częstym wyzwaniem we współpracy pomiędzy różnymi firmami jest korzystanie z różnych programów, w tym również, w niektórych branżach, z 2D. Biuro architektoniczne, które jest odpowiedzialne za kompleksowy projekt, staje wtedy przed wyzwaniem – w jakim miejscu się koordynować? BIM Collaborate daje takie centralne miejsce, w którym następuje wymiana modeli i komunikacja, chociażby zgłaszanie uwag.

 

Drugim ważnym elementem jest kontrola jakości dokumentacji. W BIM Collaborate mamy możliwość sprawdzania spływających modeli już na wczesnych etapach i bieżąca analiza postępu koordynacji. To ogranicza możliwość wystąpienia błędu.

 

O zarządzaniu projektami i procesami

Jaka jest rola AEC Design w procesie wdrożenia rozwiązań chmurowych do zarządzania projektami?

 

Wspieramy klienta na każdym etapie procesu wdrożeniowego. Wspólnie z biurem architektonicznym staramy się rozpoznać procesy i zastanowić się, jak realizować je w sposób cyfrowy. Pomagamy zbudować kompetencje i umiejętności w zespole. Przeprowadzamy przez kolejne etapy zaawansowania. Naszym dużym atutem jest połączenie wiedzy biznesowej i technicznej. To, wraz z doświadczeniem ze zrealizowanych projektów, pozwala nam na dobre zrozumienie potrzeb poszczególnych zespołów.

 

Zapraszamy na śniadanie biznesoweCzy wiesz, że Autodesk oferuje spójne środowisko chmurowe do efektywnego zarządzania dokumentami i procesami w biurze projektowym?” - dołącz do nas i przekonaj się, jak możemy pomóc Twojej firmie w zarządzaniu projektami. Czekamy na Ciebie 8 listopada 2024, w CIC Varso (sala Garage), ul. Chmielna 73, Warszawa. Więcej informacji i rejestracja TUTAJ


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wywiad , Wywiad Z Architektem , Architekt

Dom w Ochojcu. Nowe spojrzenie na kostkę polską.
Dom w Ochojcu. Nowe spojrzenie na kostkę polską.

Dom w Ochojcu, autorstwa pracowni jojko+nawrocki architekci jest dowodem na to, że współczesna archi ...

Architektura Roku Województwa Śląskiego 2024 - wyniki konkursu architektonicznego
Architektura Roku Województwa Śląskiego 2024 - wyniki konkursu architektonicznego

29 listopada 2024 roku ogłoszono wyniki konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego. To była ju ...

Tak będzie wyglądać nowy budynek Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu
Tak będzie wyglądać nowy budynek Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu

Nowy budynek Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu autorstwa pracowni WXCA i Archimed jest po ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Opinie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera