Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


World Architecture Festival – polski obiekt wśród laureatów

 

Czas czytania: ~ 2 min


World Architecture Festival – to międzynarodowa impreza organizowana od 2008 roku. Pierwsze edycje wydarzenia odbywały się w Barcelonie, później festiwal przenosił się i zmieniał miejsca (był m.in. w Berlinie i Amsterdamie). Ostatnie edycje wydarzenia, które ma być miejscem dyskusji i spotkań, miały miejsce w Sigapurze. Dworzec Metropolitalny w Lublinie projektu biura Tremend zdobył nagrodę w kategorii obiektów związanych z transportem podczas tegorocznej edycji festiwalu.

 

Jedną z ważnych części World Architecture Festival jest konkurs na Najlepszy Budynek Świata - World Building of the Year. W tym konkursie setki obiektów zgłoszonych z najróżniejszych zakątków globu oceniane są w kilkudziesięciu kategoriach tematycznych, spośród nich także wybierany jest ten jeden, najlepszy. W 2016 roku tytuł  World Building of the Year zdobyło Centrum Dialogu Przełomy, projekt Roberta Koniecznego i KWK Promes.

 

Polski projekt doceniony na świecie

W tym roku na krótkiej liście do nagrody znalazł się oddany do użytku w styczniu tego roku Dworzec Metropolitalny w Lublinie. Dzieło pracowni Tremend ze względu na swoją efektowną formę było już wielokrotnie opisywane, wzbudza wiele emocji i zainteresowania. Budynek powstał w sąsiedztwie dworca kolejowego i ma za zadanie integrować autobusową komunikację miejską oraz pozamiejską, transport busowy i kolejowy. Mieści także parking podziemny, rowerowy, stacje ładowania aut elektrycznych.

 

Zobacz zdjęcia nagrodzonego dworca

World Building of the Year 2024

Podczas tegorocznej edycji World Architecture Festival tytuł World Building of the Year 2024 otrzymała szkoła publiczna Darlington zbudowana w Sydney w Australii wg projektu pracowni fjcstudio. To siedziba publicznej szkoły podstawowej i – jak podkreślają architekci – została zaprojektowana z pełną świadomością, że będzie pierwszym obiektem architektonicznym, z jakim w pełni i na poważnie zetkną się dzieci. Myśl ta przyświecała projektantom, podobnie jak uwrażliwienie na sposób życia i kulturę Aborygenów, którzy również z tej szkoły korzystają. Powstał obiekt niski, rozległy, otwarty, wyposażony w wewnętrzne dziedzińce dające dzieciom poczucie intymności. Jednocześnie szkoła posiada szereg pomieszczeń (sala społeczna, biblioteka) dostępnych z zewnątrz, możliwych do użytkowania także przez innych mieszkańców okolicy. Całość projektu dopełnia naturalna kolorystyka oraz zastosowane naturalne, ciepłe, przyjazne materiały.

 

Zobacz World Building of the Year 2024 szkołę publiczną Darlington

Źródło: worldbuildingsdirectory.com; facebook.com/MiastoLublin; facebook.com/dworzec.lublin


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nagroda Architektoniczna , Architektura Zagraniczna , Realizacje Zagraniczne , Obiekty Zagraniczne , Festiwal Architektoniczny

Radykalne dogęszczenie na Księcia Janusza
Radykalne dogęszczenie na Księcia Janusza

Przy ulicy Księcia Janusza w Warszawie powstanie nowy budynek mieszkalny. Jego lokalizacja wzbudziła ...

Muzeum dla Biblii w Pelplinie
Muzeum dla Biblii w Pelplinie

Pracownia Nizio Design International pracuje nad projektem przebudowy oraz stałej wystawy Muzeum Die ...

Zakomponowany dom po warmińsku
Zakomponowany dom po warmińsku

Dom w Tomaszkowie koło Olsztyna pracowni YY87 Architektura czerpie siłę z lokalnych wzorców i doprac ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera