Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nie tylko mieszkania

 

Czas czytania: ~ 2 min


Osiedle, które ma sprzyjać budowaniu relacji, szanujące historyczny kontekst, kreujące miejską przestrzeń czy oferujące wrażenia artystyczne – tak reklamowane jest osiedle Atmo, które wyrosło niedawno na Kępie Mieszczańskiej we Wrocławiu. Inwestycja powstała na jednej z wrocławskich wysp, która niegdyś częściowo poświęcona była funkcjom przemysłowym i wojskowym. Teraz ma się zamienić w nowy, atrakcyjny fragment miasta.

 

Osiedle Atmo we Wrocławiu
Osiedle Atmo we Wrocławiu

Nowe mieszkania we Wrocławiu

Za projekt osiedla Atmo, które powstało na Kępie Mieszczańskiej w miejscu dawnych koszarów wojskowych odpowiadała pracownia Zbigniewa Maćkowa, z pewnością najważniejszego obecnie architekta we Wrocławiu, laureata Honorowej Nagrody SARP z 2020 roku. Osiedle Atmo składa się z dwóch sześciopiętrowych budynków mieszkalnych. Choć oba są nowe, elewacja jednego z nich powstałą w wyniku połączenia nowej bryły z fasada dawnej stajni, która w XIX wieku wchodziła w skład koszar wojskowych na Kępie Mieszczańskiej. Za ową zabytkową elewacją architekci przewidzieli istnienie sześciu lokali usługowych.

Osiedle Atmo we Wrocławiu
Osiedle Atmo we Wrocławiu

Zabytkowa stajnia pochodzi z II połowy XVIII wieku. To właśnie wtedy na Kępie Mieszczańskiej rozpoczęła się budowa koszar artylerii, które stanowiły jeden z najważniejszych obiektów militarnych w mieście i całych Prusach. Za projekt odpowiadał Carl Gotthard Langhans, znany pruski architekt, który stworzył również pałac Hatzfeldów we Wrocławiu. Na terenie koszar znajdowało się m.in. kasyno oficerskie, lazaret, garaże i stajnie. Podczas oblężenia Festung Breslau ucierpiała znaczna część zabudowy Kępy Mieszczańskiej, a koszary zlikwidowano w 1945 roku„.  Obecnie w zabytkowych murach stajni trwają prace rewitalizacyjne” – tak inwestor opisuje zabytkowy obiekt, który uczynił atrakcją nowej zabudowy mieszkaniowej na Kępie Mieszczańskiej. 15 listopada 2024 roku w jednym z pomieszczeń dawnej stajni została otwarta galeria i miejsce na eksperymentalne działania z pogranicza sztuk.

Osiedle Atmo we Wrocławiu
Osiedle Atmo we Wrocławiu

Sztuka, lofty, koszary

Artystyczna przestrzeń nazwana Stajnią uzupełnia osiedle, ale ma też czynić tę przestrzeń atrakcyjną dla wszystkich mieszkańców miasta, ma być tym elementem, który wpisze Atmo w śródmiejską tkankę Wrocławia. Samo osiedle pomieściło 113 lokali mieszkalnych o powierzchni od 26 do 145 m2; każde ma balkon, loggię lub przydomowy ogródek. Walorem inwestycji ma być sąsiedztwo Parku Mieszczańskiego i doskonałe skomunikowanie wyspy zresztą miasta. Architekci zaprojektowali także zielone patio w formie amfiteatru z ławkami. „Część dawnego Wrocławia znajduje tu szansę na drugie życie, będąc wkomponowaną w nowoczesny obiekt. Budynek dawnych koszar, podzielony na trzy nawy, przykryty sklepieniami w układzie krzyżowym, z ceglaną elewacją zachował swój niepowtarzalny charakter. Rewitalizacja architektury industrialnej, w tym stworzenie wielu przeszkleń, daje niespotykany potencjał do wykreowania klimatycznych wnętrz i świadczenia w nich usług” – mówi o tym projekcie Zbigniew Maćków, architekt.

 

Zobacz galerię zdjęć osiedla

Zespół mieszkaniowy Atmo - metryczka projektu osiedla

Lokalizacja: Wrocław, ul. Dmowskiego 13

Inwestor: Eiffage Immobilier Polska

Projekt architektoniczny: Maćków Pracownia Projektowa

Generalny wykonawca: Eiffage Polska Budownictwo

Projekt: 2020

Realizacja: 2024
Źródło: eiffage-immobilier.pl, wroclaw.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura Mieszkaniowa , Budynek Mieszkalny , Obiekty Mieszkalne , Osiedle Mieszkaniowe , Realizacja Budynku , Realizacja Architektoniczna , Osiedle , Projekt Osiedla

Rewitalizacja w praktyce
Rewitalizacja w praktyce

Rozbudowa, przebudowa i zmiana sposobu użytkowania zabytkowego budynku zlokalizowanego przy ul. 3 Ma ...

Spotkanie z Przemo Łukasikiem - laureatem Honorowej Nagrody SARP 2024
Spotkanie z Przemo Łukasikiem - laureatem Honorowej Nagrody SARP 2024

Honorowa Nagroda SARP to najwyższe wyróżnienie przyznawane polskim architektom za całokształt twórcz ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2024 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2024 - czekamy na zgłoszenia realizacji

To już XVII edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Grupa Sztuka Architektury zaprasza do wspólne ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera