Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Podmiejski dom w stylu japandi

 

Czas czytania: ~ 4 min


Zen House w Chrzczance Włościańskiej koło Warszawy, dzieło pracowni KRES Architekci Eweliny i Mateusza Ozdobów, powstał jako oaza w duchu mindfulness, w której właściciele mogą schronić się przed uciążliwościami miejskiego życia i cieszyć bliskością natury. Architekci postawili sobie za cel zaprojektowanie domu o trwałej konstrukcji, który jednocześnie da jego mieszkańcom maksymalną prywatność.

 

Zen House pod Warszawą
Zen House pod Warszawą

Projekt domu z problemami

Marzenie o dodatkowym domu całorocznym, który byłby odskocznią od zatłoczonej Warszawy, zrodziło się 2020 roku. Inwestorzy trafili na piękną działkę porośniętą sosnami, tuż na skraju lasu, przeznaczoną w planie miejscowym pod zabudowę jednorodzinną. Nie wahając się długo, kupili ziemię i zaprosili KRES Architektów do opracowania projektu. Jak mieli się niebawem przekonać, efektowna lokalizacja bywa niekiedy również źródłem problemów: po naniesieniu na mapę gruntu ograniczeń związanych z bliskością ściany lasu, okazało się, że do swobodnej zabudowy nadaje się tu jedynie pas o szerokości zaledwie... 3 metrów. Prace nad projektem zaczęły się więc od uzgadniania drobnych odstępstw, które pozwoliłyby architektom i inwestorom wykorzystać niewątpliwy potencjał działki. Podłużna i bardzo prosta forma domu-stodoły odpowiadała jednak nie tylko warunkom, jakie udało się uzyskać, ale i upodobaniom przyszłych mieszkańców. Okładzina z termodrewna w kolorze naturalnym oraz czarnym, dopasowanym do barwy dachu, nadaje bryle nowoczesnego wyrazu i pozwala jej harmonijnie wpisać się w leśne otoczenie.

Zen House pod Warszawą
Zen House pod Warszawą

Dom pełen światła

Architekci postarali się, by w domu nie zabrakło naturalnego oświetlenia i by otoczenie przenikało do wnętrza ze wszystkich stron, tworząc z nim harmonijną całość. Postawili zatem na obszerne przeszklenia, zaplanowane z uwzględnieniem orientacji względem stron świata. Oświetlenie gra w projekcie pierwszoplanową rolę również i po zmroku dzięki eleganckim i strategicznie rozmieszczonym lampom – od subtelnych lamp sufitowych, przez nastrojowe kinkiety, po punktowe oświetlenie ledowe, które akcentuje wybrane elementy wnętrza. – Światło stało się jednym z głównych elementów definiujących charakter tego domu. Jego dynamiczna gra – od jasnego, naturalnego światła dziennego po miękkie, ciepłe oświetlenie wieczorowe – nadaje przestrzeniom wyjątkowy klimat i sprawia, że wnętrza żyją własnym rytmem, dostosowując się do potrzeb mieszkańców. Czynnik ten wpływa nie tylko na estetykę, ale również na komfort codziennego życia w ich wymarzonym domu – opowiadają twórcy projektu.

Zen House pod Warszawą
Zen House pod Warszawą

Wnętrze w duchu zen

W wystroju wnętrz dominują naturalne barwy i proste formy, charakterystyczne dla stylu japandi. Bazę kolorystyczną stanowią podłogi z polerowanego betonu, a także zabudowa wykończona dębowym fornirem. W minimalistycznych, eleganckich formach szafek udało się, zgodnie z życzeniem inwestorów, schować wszystkie niemal urządzenia kuchenne: piekarnik, zlewozmywak, a także dodatkowy blat roboczy i kącik kawowy z ekspresem. Domknięta białą wyspą przestrzeń kuchni świetnie wpasowuje się w pełne prostych form i subtelnej gry odcieni wnętrze. Wypełniają je meble z drewna o prostych lecz i wyrafinowanych formach, jak choćby stół o wyoblonych narożnikach, zaprojektowany od podstaw przez architektów z pracowni KRES. Pojedyncze elementy o miękkich formach, takie jak obszerna, jasnoszara sofa, puf pokryty czarno-białym rysunkiem, krągłe stoliki kawowe czy zasłony w naturalnym kolorze lnu, dodają ciepła i przytulności.

Zen House pod Warszawą
Zen House pod Warszawą

Inteligentny i bezpieczny dom

Zamierzone oddalenie od wielkomiejskiego zgiełku nie oznacza bynajmniej ucieczki od ułatwiających życie technologii – takich jak instalacje domu inteligentnego. W domu położonym na skraju zabudowy oczywistą koniecznością wydawały się rolety zewnętrzne. Pojawiły się przy wszystkich standardowych przeszkleniach w domu – poza trapezową ścianą szczytową. Dla takiej formy okna zabrakło na rynku standardowego rozwiązania. Architekci uciekli się zatem do własnej inwencji i zaproponowali specjalną wielkoformatową ażurową okiennicę, zintegrowaną z systemem domu.

Zen House pod Warszawą
Zen House pod Warszawą

Spójna wizja domu

Dom, w którym za całość projektu zarówno kubatury jak i wnętrza odpowiada jedna pracownia, urzeka spójną wizją, dopracowaną w każdym detalu. Twórcy nie ukrywają, że włożyli w ten efekt sporo wysiłku: – Jako architekci musieliśmy nie tylko stworzyć projekt odpowiadający na potrzeby klienta, ale także dbać o to, by każda faza budowy przebiegała zgodnie z planem i harmonogramem. Braliśmy czynny udział w każdym, najmniejszym etapie całej realizacji. Natomiast satysfakcja z ostatecznego efektu była ogromna. Każdy ukończony etap, każdy rozwiązywany detal, zbliżał nas do finalnego rezultatu – domu, który nie tylko spełniał oczekiwania klienta, ale także stanowił odzwierciedlenie pracy całego naszego zespołu – przyznają z dumą Mateusz i Ewelina.

 

Zobacz galerię zdjęć domu

KRES Architekci dali się już poznać od strony kunsztownych detali – choćby efektownej elewacji z cegły klinkierowej w domu w podwarszawskich Bliznach Jasińskiego. Pełne opracowanie projektowe zarówno kubatury, jak i wnętrza domu, to dowód dużego zaufania ze strony inwestorów, ale i spore wyzwanie.

 

Zen House - metryczka projektu domu

Powierzchnia zabudowy: 194 m2

Lokalizacja: Chrzczanka Włościańska k. Warszawy,

Realizacja: 2023

Pracownia: KRES Architekci

Zespół projektowy: Ewelina Ozdoba, Mateusz Ozdoba, Ewa Kaplarczyk,

Zdjęcia: Ewelina Ozdoba, Ewa Kaplarczyk

Źródło: kresarchitekci.pl

Opracowanie tekstu: Katarzyna Kapusta


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Dom , Bryła Domu , Dom Jednorodzinny , Architektura Domu , Realizacja Domu , Nowoczeny Dom , Realizacja Architektoniczna , Realizacja Budynku

Antonio Gaudi będzie świętym?
Antonio Gaudi będzie świętym?

Kilka dni temu papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności cnót hiszpańskiego architekta Ant ...

Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024

Znamy wyniki głosowania internautów w ramach siedemnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. ...

Ceglane dworce odzyskują blask
Ceglane dworce odzyskują blask

Na chwilę przed wielkanocnymi podróżami świątecznymi prezentujemy kolejne dwa budynki dworcowe, któr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera