Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Holzbau Forum Polska 2025 - konferencja dla architektów

 

Czas czytania: ~ 3 min


Forum Holzbau Polska to konferencja dla profesjonalistów branży konstrukcji drewnianych skierowana do architektów, konstruktorów, deweloperów, wykonawców budynków w konstrukcji drewnianej i hybrydowej. W edycji 2025 organizatorzy postarają się odpowiedzieć na pytanie jak budować z drewna jak Szwedzi i upowszechnić obiekty służby zdrowia z CLT? Konferencja odbędzie się w dniach 1-2 kwietnia 2025 w Windsor Hotel w Jachrance.

 

Holzbau Forum Polska 2025

Zmieniająca się struktura wiekowa społeczeństwa, konieczność rozwoju budownictwa związanego ze służbą zdrowia, opieką medyczną oraz domami opieki będzie wielkim wyzwaniem, a drewno w połączeniu z prefabrykacją może być kluczem do rozwiązania tych problemów. Dlatego drewniane obiekty, które służą zdrowiu będą jednym z tematów poruszanych w trakcie Holzbau Forum Polska w Jachrance.  

 

Centrum Onkologii Velindre w południowej Walii ma być najbardziej zrównoważonym szpitalem w Wielkiej Brytanii i ustanowi zupełnie nowy standard opieki nad chorymi na raka. Już 1 kwietnia podczas Forum Holzbau Polska o koncepcji centrum opowie jego projektant Michael Woodford, który jest odpowiedzialny również za takie projekty, jak  Szpital Królowej Sylwii czy będące w realizacji Centrum Medyczne w New Tubingen. Dlaczego w obiektach służby zdrowia powinniśmy stosować drewno? Ponieważ wykonane z niego powierzchnie mają nie tylko kojący wpływ na psychikę, ale wykazują działanie przeciwdrobnoustrojowe. Takie wnioski wysnuto na podstawie wyników badań prowadzonych przez Instytut Zapobiegania Infekcjom i Higieny Szpitalnej z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego we Fryburgu. Dowiedziono, że zarazki typowe dla szpitali giną szybciej na drewnie sosnowym niż na powierzchniach wykonanych z polietylenu i melaminy. Dlatego o architekturze drewnianej mówi się coraz częściej w kontekście przyszłości budownictwa w służbie zdrowia.

 

W Polsce w technologii drewnianej realizowanych jest na razie niewiele obiektów medycznych. Jest klinika DEA-MED wybudowana przez Grupę Burkietowicz czy skrzydło szpitala w Ostródzie dobudowane w konstrukcji szkieletowej przez Ekoinbud. W technologii CLT rozpoczęto budowę trzeciego w Polsce domu Fundacji Ronalda McDonalda, służącego rodzicom dzieci hospitalizowanych w Centrum Zdrowia Dziecka. Wybór drewna był naturalny ze względu na jego działanie w zakresie redukcji stresu i poprawę samopoczucia. Te niezwykłe właściwości doceniła również Adriana Jasiak, która na przykładzie koncepcji ośrodka regeneracyjno-wypoczynkowego w Pobierowie w konstrukcji CLT omówi zyskującą na znaczeniu Healing architecture. To temat jednej z trzech prac dyplomowych wybranych do specjalnej sesji studenckiej Master Holzbau, podczas której głos oddamy młodym architektom i inżynierom. Przedstawią wyniki prac dyplomowych obronionych na: Uniwersytecie Zielonogórskim, Politechnice Śląskiej i Politechnice Gdańskiej.  

 

W programie znajduje się 17 inspirujących prelekcji w formule "praktycy dla praktyków".  To niepowtarzalna okazja, aby skorzystać z wiedzy architektów i konstruktorów, którzy wznoszą budynki w różnych częściach świata. Podzielą się konkretnymi wskazówkami, jak budować z drewna: domy mieszkalne, wieżowce a nawet mosty. 

 

Na Forum Holzbau Polska 2025 przyjadą eksperci zaangażowani w budowę  największego miasta w całości z drewna Stockholm Wood City. Czy możemy uczyć się od Szwedów i przenieść ich doświadczenia na rynek polski? Na to pytanie odpowiedzą prelegenci sesji w całości poświęconej „Wzorcom ze Skandynawii”, zaplanowanej w pierwszym dniu kongresu. Będzie również okazja, aby zapoznać się z najnowszymi badaniami pokazującymi sytuację na rynku budownictwa drewnianego w naszym kraju, poznać nowe metody izolacji termicznej, dowiedzieć się o bezpieczeństwie pożarowym prefabrykatów oraz akustyce w budynkach z CLT.

 

Fachowym sesjom wykładowym towarzyszy strefa B2B z przestrzenią wystawienniczą, na której prezentowane są nowoczesne technologie i materiały dla budownictwa szkieletowego, masywnego oraz hybrydowego. Dodatkową okazją do zdobycia cennej wiedzy, pozyskania nowych kontaktów i wymiany doświadczeń będzie debata networkingowa architektów i wykonawców „Budujemy z drewna”.

Po raz pierwszy będzie okazja, aby drugiego dnia konferencji wziąć udział w Naradzie o Drewnie, skierowanej do przedsiębiorców działających w branży opartej na przerobie drewna: od jego pozyskania w lesie, przez przetarcie w tartakach, po produkcję wyrobów i wykorzystanie drewna w budownictwie.

 

Więcej informacji o konferencji znajdziesz na stronie organizatora.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Konferencja Architektoniczna , Konferencja Dla Architektów , Zaproszenie Dla Architektów , Zaproszenie Dla Studentów Architektury , Drewno W Architekturze , Wydarzenia Dla Architektów , Wydarzenie Architektoniczne

Antonio Gaudi będzie świętym?
Antonio Gaudi będzie świętym?

Kilka dni temu papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności cnót hiszpańskiego architekta Ant ...

Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024

Znamy wyniki głosowania internautów w ramach siedemnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. ...

Ceglane dworce odzyskują blask
Ceglane dworce odzyskują blask

Na chwilę przed wielkanocnymi podróżami świątecznymi prezentujemy kolejne dwa budynki dworcowe, któr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera