Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Noworoczne nadzieje filharmonii

 

Czas czytania: ~2 min


JHiTwvVSuynjHlGlmIbx9IzPvR1F7vkYgViY9KfWY28piM1FtnNY2glVbdLf_filharmonia.jpg
W 2009 r. Filharmonia Śląska w Katowicach wkracza z wielkimi nadziejami. Jeżeli zdobędzie dofinansowanie ze środków unijnych, rozpocznie się długo oczekiwana rozbudowa jej siedziby.
Zajmowana przez tę instytucję ponadstuletnia, zabytkowa kamienica przy ul. Sokolskiej od początku swojego istnienia mieści salę koncertową. W 1943 r. pierwszą przebudowę na potrzeby filharmonii rozpoczęli Niemcy. Po wojnie ich plany zostały zrealizowane przez nowe polskie władze, a Filharmonia Śląska była jedną z pierwszych instytucji artystycznych w niepodległym kraju.

Mimo świetnej tradycji, budynek nie odpowiada potrzebom współczesnych użytkowników. Jest za mały, by pomieścić wszystkie niezbędne funkcje, jak choćby pomieszczenia kadrowe i sale prób dla 100-osobowej orkiestry, 60-osobowego chóru i zespołu kameralnego, co zmusza instytucję do wynajmowania dodatkowych lokali w różnych częściach miasta. Dwa lata temu został rozstrzygnięty konkurs na rozbudowę gmachu Filharmonii Śląskiej. Zwyciężyła w nim koncepcja poznańskiej pracowni Consultor spółka z o.o., która jest też autorem projektu filharmonii w Olsztynie. Jej projekt przewiduje nadbudowanie nad istniejącym obiektem przeszklonej kondygnacji, mieszczącej kawiarnię z ogrodem oraz umieszczenie nowej sali kameralnej na tyłach gmachu. Po rozbudowie powierzchnia użytkowa filharmonii powiększy się o ponad 2 tysiące m², co umożliwi stworzenie biblioteki nut, magazynu instrumentów, sal prób, garderób oraz sklepu z płytami. Oprócz funkcjonalności, jury doceniło również walory architektoniczne projektu, wskazując na harmonijne połączenie klasycystycznej bryły z eleganckimi, nowoczesnymi rozwiązaniami. Proponowana przez Consultor ingerencja w bryłę budynku spotkała się również z pozytywną opinią konserwatora zabytków. W parze z rozbudową i modernizacją gmachu Filharmonii Śląskiej ma iść rozszerzenie oferty dla melomanów – w planach są koncerty muzyki organowej, muzyczne przedszkole, warsztaty, Dyskusyjny Klub Melomana i niedzielne Podwieczorki Muzyczne.
Drugą nagrodę otrzymało Archistudio z Katowic.
cRa0sPt1ealsIdq2yzIjZWpBKVxHEVUmYbK7hWo4niKFs2IzdzR76xXNzFah_filharmonia2.jpg
Koszt przebudowy gmachu szacowany jest na 23 miliony zł. Część tej kwoty ma wyłożyć województwo, część ma pochodzić z funduszy Unii Europejskiej. Za miesiąc okaże się, czy filharmonia dostanie unijne pieniądze (z powodu źle przygotowanej dokumentacji nie otrzyma ich Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, pisaliśmy o tym tu. Jeżeli się uda, rozpoczną się prace budowlane, które mają potrwać dwa lata. Filharmonia nie zawiesi na ten czas swojej działalności, przenosząc koncerty do akademii muzycznej i kościołów.
lwahGaB74S8DKxjXn9Da2J42Y6YpTUKskv5mQLYE2F4FrQpYRHHmnlqyp3cx_filharmonia-dzis.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Pomysł na wielorodzinne budynki modułowe
Pomysł na wielorodzinne budynki modułowe

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) ogłosiło jakiś czas temu konkurs dla samorządów na koncepcj ...

Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad
Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad

Food Hall Browary to wyjątkowe miejsce na gastronomicznej mapie Warszawy. Nowoczesny street food pre ...

Architektura o niskim śladzie węglowym
Architektura o niskim śladzie węglowym

Kompleksowość działania branży architektonicznej i budowlanej sprawia, że nie jest łatwo mierzyć jej ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera