Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nagrody dla młodych

 

Czas czytania: ~2 min


Po raz dziesiąty została wręczona Nagroda Architektoniczna im. Małgorzaty Baczko i Piotra Zakrzewskiego, przyznawana młodym architektom za najlepszy projekt z dziedziny budownictwa społeczno – publicznego, wyróżniający się pod względem rozwiązań ekonomicznych, racjonalnych i ekologicznych. Organizatorem konkursu jest Fundacja dla Polski.
YcHFKAVTXJYzYpxRSSMyS8YsNg9T4Mvjme3hc7dDsxjJiMQw3jHsm6HQN7HR_sakowicz.jpg
Główną nagrodę – 10 tysięcy zł przeznaczonych na wyjazd studyjny – otrzymała Magdalena Sakowicz, autorka projektu Ośrodka Fundacji SureStart. Jest to praca dyplomowa stworzona na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Inspiracją dla autorki był programem SureStart, który w 2001 r. powstał w Wielkiej Brytanii jako element systemu edukacji dzieci do 6 roku życia. Projekt został doceniony zarówno za tematykę – rozwój myśli pedagogicznej i kształtowanie dzieci i młodzieży – jak i dobrą lokalizację, uwzględniającą potrzeby mieszkańców dzielnicy. Konstrukcja obiektu – siatka słupów i moduły-klocki układane jeden nad drugim – umożliwiła podział przestrzeni na strefy, odpowiadające programowi funkcjonalnemu budynku. Przestrzeń jest na tyle mobilna, by móc ją dostosować do aktualnych potrzeb użytkowników.
gpkL9V57lqooE9nqP57BQM4Qm1FLYITqZJW6ulSPJj773x9RvAXzse7tZkRD_czarnomska.jpg
Oprócz nagrody głównej, jury przyznało dwa równorzędne, honorowe wyróżnienia. Otrzymały je Marta Czarnomska za projekt Centrum Edukacji Ekologicznej w Dąbrowie Leśnej i Katarzyna Pielaszkiewicz za młodzieżowe centrum turystyczno-hotelowe Starej Pragi „Praga na okrągło”. Pierwsza koncepcja to dyplom przygotowany na Wydziale Architektury warszawskiej politechniki. Jego istotą jest adaptacja i modernizacja na potrzeby Centrum Edukacji Ekologicznej nieukończonego kompleksu wojskowego, na który składały się dwa żelbetowe bunkry i budynek koszar. Obiekty znajdują się na granicy Kampinoskiego Parku Narodowego. Autorka postanowiła w możliwie największym stopniu zachować zastaną zabudowę, ograniczając architektoniczną ingerencję do minimum. Nowe obiekty miały się wpisać zarówno w charakter istniejących konstrukcji, jak i otoczenie. Ze względu na lokalizację CEE ważną częścią projektu są rozwiązania ekologiczne – energooszczędność, wykorzystanie alternatywnych źródeł energii i zastosowanie ekologicznych materiałów. Z uznaniem jury spotkało się przede wszystkim uwzględnienie przez autorkę projektu zasad zrównoważonego rozwoju.
7dEUqNgI9GbxSFiWK7XHkHUqoiMzyAKmj1Atq4B5wbw3TEaHtjkOSpEq4ac6_pielaszkiewicz-praga-na-okraglo.jpg
Druga wyróżniona koncepcja również powstała na warszawskiej uczelni. W tym przypadku sąd konkursowy docenił wielkie znaczenie społeczne tematu podjętego przez Katarzynę Pielaszkiewicz. Zaproponowała ona adaptację dawnych zabudowań Zakładów Metalurgiczno-Metalowych na potrzeby nowoczesnego, młodzieżowego centrum hotelarsko-sportowo-turystycznego. Inspiracją dla rozwiązań formalnych projektu była typowa dla Starej Pragi architektura i urbanistyka, min. bloki zabudowy z podwórkami-studniami oraz sam adaptowany obiekt. Faktura jego zardzewiałych drzwi wejściowych została wykorzystana jako motyw przewodni w kompozycji elewacji nowej części założenia. Dynamiczna bryła budynku i wykorzystany materiał mają podkreślać, że jego użytkownikami są młodzi, dynamiczni ludzie.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Szara szkoła
Szara szkoła

To była największa inwestycja edukacyjna we Wrocławiu w 2023 roku – a niektórzy uważają, że w dzieja ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wyb ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera