Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nagrody dla młodych

 

Czas czytania: ~2 min


Po raz dziesiąty została wręczona Nagroda Architektoniczna im. Małgorzaty Baczko i Piotra Zakrzewskiego, przyznawana młodym architektom za najlepszy projekt z dziedziny budownictwa społeczno – publicznego, wyróżniający się pod względem rozwiązań ekonomicznych, racjonalnych i ekologicznych. Organizatorem konkursu jest Fundacja dla Polski.
YcHFKAVTXJYzYpxRSSMyS8YsNg9T4Mvjme3hc7dDsxjJiMQw3jHsm6HQN7HR_sakowicz.jpg
Główną nagrodę – 10 tysięcy zł przeznaczonych na wyjazd studyjny – otrzymała Magdalena Sakowicz, autorka projektu Ośrodka Fundacji SureStart. Jest to praca dyplomowa stworzona na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Inspiracją dla autorki był programem SureStart, który w 2001 r. powstał w Wielkiej Brytanii jako element systemu edukacji dzieci do 6 roku życia. Projekt został doceniony zarówno za tematykę – rozwój myśli pedagogicznej i kształtowanie dzieci i młodzieży – jak i dobrą lokalizację, uwzględniającą potrzeby mieszkańców dzielnicy. Konstrukcja obiektu – siatka słupów i moduły-klocki układane jeden nad drugim – umożliwiła podział przestrzeni na strefy, odpowiadające programowi funkcjonalnemu budynku. Przestrzeń jest na tyle mobilna, by móc ją dostosować do aktualnych potrzeb użytkowników.
gpkL9V57lqooE9nqP57BQM4Qm1FLYITqZJW6ulSPJj773x9RvAXzse7tZkRD_czarnomska.jpg
Oprócz nagrody głównej, jury przyznało dwa równorzędne, honorowe wyróżnienia. Otrzymały je Marta Czarnomska za projekt Centrum Edukacji Ekologicznej w Dąbrowie Leśnej i Katarzyna Pielaszkiewicz za młodzieżowe centrum turystyczno-hotelowe Starej Pragi „Praga na okrągło”. Pierwsza koncepcja to dyplom przygotowany na Wydziale Architektury warszawskiej politechniki. Jego istotą jest adaptacja i modernizacja na potrzeby Centrum Edukacji Ekologicznej nieukończonego kompleksu wojskowego, na który składały się dwa żelbetowe bunkry i budynek koszar. Obiekty znajdują się na granicy Kampinoskiego Parku Narodowego. Autorka postanowiła w możliwie największym stopniu zachować zastaną zabudowę, ograniczając architektoniczną ingerencję do minimum. Nowe obiekty miały się wpisać zarówno w charakter istniejących konstrukcji, jak i otoczenie. Ze względu na lokalizację CEE ważną częścią projektu są rozwiązania ekologiczne – energooszczędność, wykorzystanie alternatywnych źródeł energii i zastosowanie ekologicznych materiałów. Z uznaniem jury spotkało się przede wszystkim uwzględnienie przez autorkę projektu zasad zrównoważonego rozwoju.
7dEUqNgI9GbxSFiWK7XHkHUqoiMzyAKmj1Atq4B5wbw3TEaHtjkOSpEq4ac6_pielaszkiewicz-praga-na-okraglo.jpg
Druga wyróżniona koncepcja również powstała na warszawskiej uczelni. W tym przypadku sąd konkursowy docenił wielkie znaczenie społeczne tematu podjętego przez Katarzynę Pielaszkiewicz. Zaproponowała ona adaptację dawnych zabudowań Zakładów Metalurgiczno-Metalowych na potrzeby nowoczesnego, młodzieżowego centrum hotelarsko-sportowo-turystycznego. Inspiracją dla rozwiązań formalnych projektu była typowa dla Starej Pragi architektura i urbanistyka, min. bloki zabudowy z podwórkami-studniami oraz sam adaptowany obiekt. Faktura jego zardzewiałych drzwi wejściowych została wykorzystana jako motyw przewodni w kompozycji elewacji nowej części założenia. Dynamiczna bryła budynku i wykorzystany materiał mają podkreślać, że jego użytkownikami są młodzi, dynamiczni ludzie.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Dynamiczna bryła jak okręt. Nowe realizacje.
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Dynamiczna bryła jak okręt. Nowe realizacje.

Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha na szczecińskiej wyspie Łasztownia to jedno z najn ...

Dom Szwajcarski - wielofunkcyjny budynek od BXB Studio
Dom Szwajcarski - wielofunkcyjny budynek od BXB Studio

Podczas Europejskich Dni Architektury w Strasburgu, Bogusław Barnaś, założyciel BXB studio, zaprezen ...

Rekonstrukcja grodziska w Tumie pod Łęczycą
Rekonstrukcja grodziska w Tumie pod Łęczycą

„Zwiększenie atrakcyjności turystycznej zasobów dziedzictwa kulturowego ziemi łęczyckiej” było główn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera